<<  Máj  >>

Máj

Slnko

Zelená dialýza

Dialyzačné ošetrenie si vyžaduje veľa zdrojov. Na ošetrenie jedného pacienta trikrát týždenne po dobu niekoľkých hodín sú potrebné veľké množstvá energie, vody a jednorazových zdravotníckych výrobkov. Ekologická zátaž priemernej hemodialyzačnej liečby je približne 400-500 litrov vody, desať kilowatthodín elektriny a až do troch kilogramov lekárskeho odpadu.

Úspech dialýzy ako liečby má rastúci ekologický a ekonomický vplyv. Dramatický nárast počtu pacientov je sprevádzaný početnými lekárskymi a technologickými pokrokmi, ktoré viac zvýšili záťaž dialýzy na životné prostredie. Bezpečnosť pacientov vyžaduje, aby veľká časť vybavenia a príslušenstva na dialýzu bola použitá iba raz, napríklad sety prepájajúce pacienta s čistiacim filtrom.

„Chráňme pri dialýze životné prostredie"

Spolu s Európskou asociáciou dialyzačných a transplantačných zdravotných sestier/Európskou asociáciou pre renálnu starostlivosť (European Dialysis and Transplant Nurses Association/European Renal Care Association) spoločnosť Fresenius Medical Care spustila iniciatívu „Chráňme pri dialýze životné prostredie”. Spája odborníkov, vrátane odborníkov na nefrologické ošetrovateľstvo, dialyzačných technikov, vedúcich pracovníkov v oblasti manažmentu kvality a životného prostredia.

Predpisy týkajúce sa životného prostredia pri dialýze

Iniciatíva „Chráňme pri dialýze životné prostredie“ vyvinula niekoľko štandardných environmentálnych predpisov pre dialýzu. Cieľom projektu je zvýšiť povedomie o ekologických témach medzi personálom v dialyzačnom centre. Predpisy vysvetľujú všeobecné problémy manažmentu životného prostredia a adresujú témy odpadu, spotreby vody a energie.

Ekologické výrobky

Spoločnosť Fresenius Medical Care roky pracovala na vytvorení ekologickejších výrobkov a procesov. Výsledky zahŕňajú vývoj výrobkov a materiálov, ako napríklad recyklovateľný film Biofine alebo kontinuálne zlepšovanie výrobných postupov na zvýšenie efektívnosti zdrojov.

Takmer polovica dialyzačných stredísk Fresenius Medical Care v Európe je certifikovaná podľa medzinárodnej normy týkajúcej sa životného prostredia ISO 14001.

Predpis o architektúre dialyzačných centier NephroCare

Predstavuje základnú zložku pri zabezpečení bezpečnosti a účinnosti procesov v súlade s pohodlím pacienta. Naši vlastní interní odborníci definujú architektonické štandardy a predpisy pre nasledovné aspekty dialyzačných stredísk:

• rekonštrukcia,
  • nová výstavba,
  • rozšírenie,
  • nové renovácie.

Slnko Autor:

ochranár, poslanec Európskeho parlamentu Martin Hojsík z Progresívneho Slovenska dnes predstavil návrhy zelených opatrení, ktoré môžu pomôcť Slovensku

29 x    (19.05.2020)

HROMADNÁ PODPISOVÁ AKCIA