<<  Február  >>

Február

Voda

Podpíšte petíciu Za živé rieky a čistú vodu

Dobrý deň,

dovoľujeme si Vás požiadať o podpísanie petície Za živé rieky a čistú vodu, ktorá je zverejnená na http://www.ekoforum.sk/peticia/zive-rieky

RIEKY PATRIA NÁM VŠETKÝM. Je to náš spoločný majetok. Postavme sa všetci za rozumné zaobchádzanie s našimi riekami!

Prečo práve takáto petícia a prečo Vás prosíme o jej podporu?

V minulosti ste podporili pripomienky verejnosti, vedcov alebo ekológov ku konkrétnym stavbám, dokumentom alebo návrhom zákonov, ktoré sa týkajú ochrany vôd. V priebehu posledných 3 rokoch sme spoločne absolvovali 7 pripomienkovacích procesoch - priemerne každých 5 mesiacov sme analyzovali a pripomienkovali stovky až tisíce strán dokumentov, ktoré dlhé roky dopredu určujú, ako sa môžu hospodársky využívať vody, kde sa môžu stavať MVE, priehrady, kde budú hrádze, či iné protipovodňové stavby. Upozorňovali sme štát na zhoršovanie stavu vôd na Slovensku a požadovali sme väčšiu ochranu vôd, v zmysle Rámcovej smernice o vode. Okrem toho miestne komunity, rybári, ekológovia, vodáci či samosprávy organizovali petície proti budovaniu konkrétnych stavieb, zúčastňovali sa správnych konaní, podávali podnety na prokuratúru a súdy. V niektorých prípadoch úspešne, niekde menej. I napriek tomu, že ochrana vôd je prioritným verejným záujmom, štát na ňu rezignoval.

Na tieto problémy na konci roka 2015 upozornili vedci a odborníci vo výzve Za zmenu vodnej politiky s cieľom dosiahnutia väčšej ochrany vôd, uprednostnenia tzv. zelených opatrení v krajine pred sivými (betónovými) a prehodnotenia plánov na výstavbu MVE. Namiesto odpovede na výzvu, schválila vláda SR na návrh ministerstva životného prostredia nový vodný plán SR so stovkami projektov betónovania vodných tokov, výstavby MVE, priehrad, hrádzí. Ako reakcia vznikla spoločná iniciatíva rybárov, ekológov, vedcov, turistov, občanov, mimovládnych organizácií a následne spoločná PETÍCIA OBČANOV, ktorú môžete podporiť na http://www.ekoforum.sk/peticia/zive-rieky. Uvedomujeme si, že 8 požiadaviek smerom na ministerstvo životného prostredia, vládu a parlament je pomerne zložitých. Sú však formulované tak, aby ich splnenie dosiahlo zastavenie betónovania slovenských riek a potokov, zastavenie zhoršovania stavu vôd a legislatívne zmeny pre väčšiu ochranu vôd.

Chceme zmenu – pridajte sa ku nám a podporte petíciu na zmenu vodnej politiky Slovenska!

Petíciu je možné podporiť elektronicky na http://www.ekoforum.sk/peticia/zive-rieky - od 1.1.2016 je elektronická petícia rovnocenná s papierovou, namiesto podpisu je však nutné uviesť email. Ak je pre Vás lepšie podporiť petíciu podpisom, prosím vytlačte si petíciu na papier (na uvedenom linku sú aj petičné hárky v pdf). Prosím, oslovte aj svojich známych, priateľov a ľudí, ktorým záleží na ochrane vôd, aby podporili petíciu Za živé rieky a čistú vodu.

Petičné hárky budeme zbierať do konca júna 2016.

Viac informácií o iniciatíve aj petícii nájdete na http://ziverieky.sk/

Vopred Vám ďakujeme za podporu.

Martina Paulíková

Združenie Slatinka – člen iniciatívy Za živé rieky a čistú vodu

Združenie Slatinka

Sládkovičova 2, 960 01 Zvolen (2. poschodie)