Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/view.php on line 31
Združenie PČOLA
  Hlavné menu

  Vydané články
<<  Júl  >>
PoUtStŠtPiSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   

  Prihlásenie
Meno (prezývka)


Heslo


Upraviť účet

Ak si želáte, aby Vám bol zasielaný informačný e-mail o novinkách na stránkach zaregistrujte sa.

  Návštevnosť
Celkom

637488

Júl

46603

Dnes

21

Klasická ochrana prírody

Memorandum k spolupráci pri záchrane a obnove slovenských lesov (Slovo lesníkom na slovo súcim)


Ako členovia Združenia ochranárov severovýchodného Slovenska PČOLA, ktoré má sídlo v našom okresnom meste, a ako dlhodobí aktivisti v oblasti ochrany životného prostredia sme sa pridali k novej celoslovenskej platforme  ochranárov pod názvom Slovenský ochranársky snem (SOS). Aj keď sme sa nezúčastnili diskusie v parlamente, získali sme z tejto diskusie hodnotné príspevky, z ktorých niektoré vyberáme a dovoľujeme si predložiť touto cestou aj obyvateľom nášho okresu.

 Ochranárstvo a lesníctvo sa verejnosťou často vnímajú ako dve nezmieriteľné profesie. Majú však spoločné (strategické) záujmy, ale  aj spoločných nepriateľov. Jedným z nich je problém meniacej sa klímy Zeme a nevyhnutnosť adaptácie sa na ňu. Pribúdajú preto hlasy volajúce po spolupráci lesníkov a ochranárov. V uplynulých  dňoch zazneli tieto hlasy aj na podujatí v NR SR „Deň lesa a krajiny v parlamente“. Z radov niekoľkých desiatok účastníkov zaznelo veľa dôležitých vyjadrení

Memorandum k spolupráci pri záchrane a obnove slovenských lesov (Slovo lesníkom na slovo súcim)

Vážení kolegovia lesníci,

dovoľte, aby sme Vás srdečne pozdravili a obrátili sa na Vás s naliehavou prosbou a s návrhom  vytvoriť spoločný zelený front na záchranu tatranských – a nielen tatranských – lesov.  So znepokojením sledujeme snahy postaviť nás proti sebe. Áno, naše názory na riešenie následkov veternej smršte v Tatrách i na otázky ochrany a spravovania tatranských i mimotatranských lesov sú v mnohom odlišné. Nerobíme si ilúzie, že tieto názorové rozdiely bude ľahké prekonať a možno sa to ani celkom nepodarí. Sme však presvedčení, že v podstatných otázkach máme názor  podobný, ba zhodný. Tou podstatnou je požiadavka, aby príroda zostala prírodou, aby sa výmera  lesnej pôdy nezmenšovala. Skrátka, aby tam, kde bol les, zostal les aj v budúcnosti.

Máme obavy, aby z nášho čiastkového konfliktu názorov na takpovediac technickú stránku  riešenia problému neťažil niekto tretí, komu ide o niečo celkom iné: o premenu lesnej pôdy na nelesnú a o jej takzvané ekonomické zhodnotenie vo svoj prospech.

Varovanie „Kde sa dvaja bijú, tretí víťazí“ sa môže naplniť, ak sa my vyčerpáme vzájomným,  neraz žabomyším, bojom. Diskutujme, argumentujme, sporme sa, ale nezabúdajme na to, že ak nechceme prísť o naše lesy a našu prírodu, sme „odsúdení“ na spoluprácu a strategické spojenectvo. Prvým krokom by malo byť vyjasnenie si, v čom sme schopní sa dohodnúť, nájsť spoločného menovateľa. V ďalšom kroku by sme mohli začať hovoriť o tom, ktoré nezhody sú riešiteľné.

Prvoradou podmienkou, okrem vzájomného rešpektu, okrem toho, že sa posadíme za stôl ako rovnocenní partneri, že prekonáme pocit profesionálnej či rezortnej nezmieriteľnosti, je to, aby sme najskôr diskutovali, a až potom konali. Viete rovnako dobre ako my, že čo človek nezmyselným zásahom do prírody pokazí, to sa veľmi ťažko napráva a neraz je to priam nenapraviteľné.

Sme presvedčení, že k odstraňovaniu následkov smršte z 19. novembra 2004 sa pristúpilo práve takýmto nešťastným spôsobom. Máme odôvodnené obavy, že ak odstránime z tatranských lesov všetku biomasu, nastúpia tam investori, ktorí národný park premenia v lepšom prípade na lesopark, v horšom na lunapark.

Ak to nechceme, musíme sa v tom podstatnom spojiť. Či sa nám to páči, alebo nie. V opačnom prípade prídeme o to, na čom lesníkom i ochranárom tak záleží: o prírodne

najhodnotnejšie lesy i o prírodu ako celok. A bude to aj našou vinou. Budúce generácie sa nás nebudú pýtať, kto nám bránil konať zodpovedne a múdro, budú sa nás len pýtať, ako sme to mohli dopustiť.

Vážení kolegovia lesníci,

opätovne Vám navrhujeme vytvoriť spoločný zelený front na záchranu slovenských lesov. V prílohe Vám predkladáme naše rámcové predstavy o riešení situácie v Tatrách, ktoré sme predostreli aj predsedovi vlády SR. Dovoľujeme si Vás požiadať o stanovisko, čo z našich návrhov je pre Vás prijateľné, čo podmienečne prijateľné a čo (a prečo) predbežne neprijateľné. Následne by sme mohli zorganizovať spoločné pracovné stretnutie, ku ktorému Vás týmto memorandom pozývame.

So srdečným pozdravom a nádejou na celospoločensky užitočnú spoluprácu,

Mikuláš Huba

Ľubica Trubíniová

 

 

 

 

 


Klasická ochrana prírody Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
08.12.2015
Zobrazené:
814 x
Odoslať
TlačiťDeprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/specfce.php on line 431
Združenie ochranárov severovýchodného Slovenska - PČOLA, Levočská 38
064 01 Stará Ľubovňa, Kontaktná osoba: Pavel Petráš mobil: 0910 598858

альфа банк голд максимум

  Novinky
Združenie zmenilo adresu ale nie pôsobenie !!!
Senior Modrová - Modrová 298 - 935 15 Modrová Kontaktnou osobou sa stal dočasne, ale navždy, už čerstvý 70 - desiatnik : Pavel Petráš E-mail : petras64pavel@gmail.com Potom čo sa 19. marca 2020 odobrala do ochranárskeho neba jej predsedníčka a zakladajúca členka ( 30 júna 1994 ) Eulalia Štefanová z Humenného. Kto ste ju mali tú česť poznať, venujte jej tichu spomienku, veľmi nám chýbaš Elly Green za T.O. Severka ďakuje za jej prínos trampskému hnutiu na severovýchode Slovenska šerif Lucky, Elly umí!
(25.05.2020)


  Foto dňa
foto 49

  Anketa
Uprednostňujete skôr energiu ?

Slnečnú ( výroba TÚV, kúrenie, výroba elektriny)
5572 (5572 hl.)

Vodnú ( malé vodné elektrárne
3092 (3092 hl.)

Biomasy (peletky, štiepky, brikety)
2887 (2887 hl.)

Geotermálnu
3030 (3030 hl.)

Veternú
3450 (3450 hl.)

Atómovú
2626 (2626 hl.)

V podstate ma to netrápi
2150 (2150 hl.)

Celkom hlasovalo: 22807


  Top články
ochranár, poslanec Európskeho parlamentu Martin Hojsík z Progresívneho Slovenska dnes predstavil návrhy zelených opatrení, ktoré môžu pomôcť Slovensku

108 x    (19.05.2020)

HROMADNÁ PODPISOVÁ AKCIA

86 x    (21.05.2020)

Vysoká koncentrácia NO2 takmer vo všetkých krajských mestách

74 x    (31.05.2020)Designed by Salonky with phprs