<<  Júl  >>

Júl

Klasická ochrana prírody

Memorandum k spolupráci pri záchrane a obnove slovenských lesov (Slovo lesníkom na slovo súcim)

Ako členovia Združenia ochranárov severovýchodného Slovenska PČOLA, ktoré má sídlo v našom okresnom meste, a ako dlhodobí aktivisti v oblasti ochrany životného prostredia sme sa pridali k novej celoslovenskej platforme  ochranárov pod názvom Slovenský ochranársky snem (SOS). Aj keď sme sa nezúčastnili diskusie v parlamente, získali sme z tejto diskusie hodnotné príspevky, z ktorých niektoré vyberáme a dovoľujeme si predložiť touto cestou aj obyvateľom nášho okresu.

Ochranárstvo a lesníctvo sa verejnosťou často vnímajú ako dve nezmieriteľné profesie. Majú však spoločné (strategické) záujmy, ale  aj spoločných nepriateľov. Jedným z nich je problém meniacej sa klímy Zeme a nevyhnutnosť adaptácie sa na ňu. Pribúdajú preto hlasy volajúce po spolupráci lesníkov a ochranárov. V uplynulých  dňoch zazneli tieto hlasy aj na podujatí v NR SR „Deň lesa a krajiny v parlamente“. Z radov niekoľkých desiatok účastníkov zaznelo veľa dôležitých vyjadrení

Vážení kolegovia lesníci,

dovoľte, aby sme Vás srdečne pozdravili a obrátili sa na Vás s naliehavou prosbou a s návrhom  vytvoriť spoločný zelený front na záchranu tatranských – a nielen tatranských – lesov.  So znepokojením sledujeme snahy postaviť nás proti sebe. Áno, naše názory na riešenie následkov veternej smršte v Tatrách i na otázky ochrany a spravovania tatranských i mimotatranských lesov sú v mnohom odlišné. Nerobíme si ilúzie, že tieto názorové rozdiely bude ľahké prekonať a možno sa to ani celkom nepodarí. Sme však presvedčení, že v podstatných otázkach máme názor  podobný, ba zhodný. Tou podstatnou je požiadavka, aby príroda zostala prírodou, aby sa výmera  lesnej pôdy nezmenšovala. Skrátka, aby tam, kde bol les, zostal les aj v budúcnosti.

Máme obavy, aby z nášho čiastkového konfliktu názorov na takpovediac technickú stránku  riešenia problému neťažil niekto tretí, komu ide o niečo celkom iné: o premenu lesnej pôdy na nelesnú a o jej takzvané ekonomické zhodnotenie vo svoj prospech.

Varovanie „Kde sa dvaja bijú, tretí víťazí“ sa môže naplniť, ak sa my vyčerpáme vzájomným,  neraz žabomyším, bojom. Diskutujme, argumentujme, sporme sa, ale nezabúdajme na to, že ak nechceme prísť o naše lesy a našu prírodu, sme „odsúdení“ na spoluprácu a strategické spojenectvo. Prvým krokom by malo byť vyjasnenie si, v čom sme schopní sa dohodnúť, nájsť spoločného menovateľa. V ďalšom kroku by sme mohli začať hovoriť o tom, ktoré nezhody sú riešiteľné.

Prvoradou podmienkou, okrem vzájomného rešpektu, okrem toho, že sa posadíme za stôl ako rovnocenní partneri, že prekonáme pocit profesionálnej či rezortnej nezmieriteľnosti, je to, aby sme najskôr diskutovali, a až potom konali. Viete rovnako dobre ako my, že čo človek nezmyselným zásahom do prírody pokazí, to sa veľmi ťažko napráva a neraz je to priam nenapraviteľné.

Sme presvedčení, že k odstraňovaniu následkov smršte z 19. novembra 2004 sa pristúpilo práve takýmto nešťastným spôsobom. Máme odôvodnené obavy, že ak odstránime z tatranských lesov všetku biomasu, nastúpia tam investori, ktorí národný park premenia v lepšom prípade na lesopark, v horšom na lunapark.

Ak to nechceme, musíme sa v tom podstatnom spojiť. Či sa nám to páči, alebo nie. V opačnom prípade prídeme o to, na čom lesníkom i ochranárom tak záleží: o prírodne

najhodnotnejšie lesy i o prírodu ako celok. A bude to aj našou vinou. Budúce generácie sa nás nebudú pýtať, kto nám bránil konať zodpovedne a múdro, budú sa nás len pýtať, ako sme to mohli dopustiť.

Vážení kolegovia lesníci,

opätovne Vám navrhujeme vytvoriť spoločný zelený front na záchranu slovenských lesov. V prílohe Vám predkladáme naše rámcové predstavy o riešení situácie v Tatrách, ktoré sme predostreli aj predsedovi vlády SR. Dovoľujeme si Vás požiadať o stanovisko, čo z našich návrhov je pre Vás prijateľné, čo podmienečne prijateľné a čo (a prečo) predbežne neprijateľné. Následne by sme mohli zorganizovať spoločné pracovné stretnutie, ku ktorému Vás týmto memorandom pozývame.

So srdečným pozdravom a nádejou na celospoločensky užitočnú spoluprácu,

Mikuláš Huba

Ľubica Trubíniová

Klasická ochrana prírody Autor:
08.12.2015

ochranár, poslanec Európskeho parlamentu Martin Hojsík z Progresívneho Slovenska dnes predstavil návrhy zelených opatrení, ktoré môžu pomôcť Slovensku

108 x    (19.05.2020)

HROMADNÁ PODPISOVÁ AKCIA