Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/view.php on line 31
Združenie PČOLA
  Hlavné menu

  Vydané články
<<  Júl  >>
PoUtStŠtPiSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   

  Prihlásenie
Meno (prezývka)


Heslo


Upraviť účet

Ak si želáte, aby Vám bol zasielaný informačný e-mail o novinkách na stránkach zaregistrujte sa.

  Návštevnosť
Celkom

637280

Júl

46395

Dnes

149

Klasická ochrana prírody

Pod zemou: Prvý slovenský dom krytý zeminou


24.11.2009 (47/2009) Šoféri pre snímku toho domu neváhajú zabrzdiť pri krajnici frekventovanej cesty, vytiahnuť mobil a fotiť si ho spoza plota. Je NEŠTANDARDNÝ, jedinečný.
Pod zemou: Prvý slovenský dom krytý zeminou
8 fotografií v galérii
Dom pod zemou
Autor fotografie: Život

Manželia Szabóovci zo Šale si v asi tri kilometre vzdialenej dedine Kráľová nad Váhom postavili dom krytý zemou. Vidieť ho aj z cesty a svojím štýlom je neprehliadnuteľný. „Kým sme ho stavali, vypočuli sme si všeličo. Že je to hobití dom, krtkov dom, ľudia nás strašili – nebudete mať dobrý vzduch, budú vám hniť steny, pod zemou sa nedá bývať,“ hovorí majiteľ domu Róbert Szabó (44). Dom stavia už štyri roky, od februára v ňom s manželkou Ritou a dvoma dcérami býva. Za ten čas si vypočul množstvo zaručených fám. Kým mal len hrubú stavbu, ľudia špekulovali, že to bude reštaurácia, bordel, vináreň, ďalší dumali, či to nie je nejaká budova postavená podľa feng-šuej.

„Špekulácie sa niektorým tak zafixovali do pamäti, že napríklad pred tromi mesiacmi sa zastavil starší pán s dvoma vyparádenými kočkami. Zazvonil, vyšiel som von. On hovorí – dobrý večer, prišli sme sa navečerať, toto je vraj nová reštaurácia,“ smeje sa Róbert Szabó a manželka Rita dopĺňa: „Človeka, ktorý nám robil kúrenie, zasa skoro zbili v krčme. Tvrdili mu, že dom je najmenej tri metre hlboko. On oponoval – veď im robím kúrenie, nie je ani centimeter pod zemou. Nevedel ich presvedčiť.“

Od modelu po Tolkiena

Dom v Kráľovej nad Váhom je v skutočnosti pravdepodobne prvý dom na Slovensku chránený zemou. Chodia si ho pozerať domáci aj zahraniční architekti. Róbert Szabó je pôvodným povolaním logopéd, ale už roky má s manželkou účtovnícku firmu. Odmalička býval v činžiaku v Šali. „Vo firme sme boli s manželkou stále zavretí medzi štyrmi stenami a robili účtovníctvo. Po čase sme túžili vypadnúť von, nejako splynúť s prírodou. Bol asi rok 1998 a začali sme rozmýšľať o vlastnom dome,“ spomína Róbert Szabó. Z kartónu vyrobil model, ako by mal asi dom vyzerať. Klasický dvojpodlažný so šikmou strechou. Nakreslil okná, dvere.

„Zháňali sme pozemok a popritom stále rozmýšľali, že by sme chceli najradšej dom, s ktorým by sme nemali starosti. Aby sme niečo postavili, kým sme v produktívnom veku, a potom mali pokoj,“ vysvetľuje Rita Szabóová.

Obaja si ešte spred rokov pamätali na dokument o švajčiarskom architektovi Petrovi Vetschovi, ktorý sa preslávil navrhovaním domov chránených zemou. „Bol asi rok 2003 a začali sme s manželkou hľadať takéto stavby na internete. Najskôr sme, samozrejme, našli domy v USA, kde je ich najviac. Páčili sa nám síce myšlienkou, ale neboli pekné. Hrabali sme sa v internete ďalej, natrafili sme na českú líniu, ale ani to sa nám nepozdávalo. Do toho prišiel Tolkien s Pánom prsteňov a hobitmi bývajúcimi pod zemou. To nás definitívne presvedčilo, že dom chránený zemou chceme. Skúšali sme osloviť niektorých slovenských architektov, či by sa na to dali, ale asi sme nemali šťastie. Nepochodili sme. Hľadanie trvalo približne dva roky, až nám známi z Maďarska odporučili tamojšieho architekta Zsolta Hegedűsa.“

Svojpomocne k luxusu

Ten ich povodil po niektorých maďarských domoch, išli aj do staršieho domu z roku 1978, postaveného vo svahu, čiže s veľkou časťou pod zemou. Šli si doň vyskúšať, ako sa pod zemou cítia. „Bolo to úplne normálne, žiadna fóbia, žiadny problém, vôbec sme nemysleli na to, že sme pod zemou. Bol to svetlý, príjemný dom,“ spomínajú Szabóovci.

V domoch pod zemou má človek často pocit väčšieho jasu ako v klasických, lebo svetlo do nich vchádza aj zhora cez svetlíky alebo tubusové svetlovody.

Szabóovci si kúpili pozemok v Kráľovej nad Váhom a Zsolt Hegedűs pripravil projekt. Slovenská projektantka ho preložila a prekreslila na slovenské normy. Róbert Szabó si vzal vo firme polročné voľno a začal stavať svojpomocne so strýkom. „Stavbárov som už ani nezháňal, vedel som, že by som asi nepochodil.“ Neskôr mu kamarát dohodil overeného murára. „Pol roka som bol od rána do večera na stavbe, manželka sa starala o firmu.“

Zo starých zrúcaných domov odkúpil za šesť nákladných áut tehál a začal pomaličky stavať. Ako panelákové dieťa to robil prvýkrát v živote. Vytváral klenbové stropy, ktoré udržia veľký tlak zeme. Niekoľkokrát bol na dne, keď nevedel niečo vyriešiť. „Ale vykašľať sme sa na to nechceli ani raz.“

Päťsto ton

„Štyri roky som v zime robil vo firme, v lete zasa na stavbe.“ Zvnútra je dom už takmer dokončený, chýbajú len detaily. Na strechu nasypali asi osemdesiat centimetrov zeminy, z boku je hrúbka zeme od dvoch do štyroch metrov. Dohromady päťsto ton, ďalšie tony pribudnú v lete.

Vo februári tohto roka sa rodina mohla nasťahovať. Do konca budúceho roka chcú Szabóovci dom dokončiť aj z vonkajšej strany, upraviť záhradu a zasadiť rastliny na strechu. Vedľa domu majú vykopanú dieru na biobazén. „Nadšenie nás neprešlo ani po štyroch rokoch stavania,“ tvrdí majiteľka.

Aké sú pocity laika, ktorý vidí dom prvýkrát? Príjemné. Interiér je až prekvapujúco svetlý. Kupolovité stropy majú výbornú akustiku. Chodby tam nie sú. Iba vstupná miestnosť, z ktorej sa priamo vchádza do jedálne, kuchyne. Odtiaľ sa dá vyjsť na južnú terasu. Za jedálňou je obývačka, ktorá slúži ako kinosála, ďalej je spálňa, kúpeľňa. Na poschodí je detská izba, jediná časť domu, ktorá nemá na streche zem.

Ako tieto domy fungujú

V modernej histórii ich v sedemdesiatych rokoch začali stavať najmä v USA. V súčasnosti sa počet domov chránených zemou na svete odhaduje na 30-tisíc. Okrem USA sa dajú nájsť v Kanade, v Nemecku, Rakúsku, Švédsku, Švajčiarsku, Maďarsku a najnovšie aj v Česku.

Keď ich stavajú do svahu, časť z omu je v ňom zakopaná. Stavať sa dajú aj na rovine a po dokončení sa prihrnú zemou.

V Zlíne existuje "ekosídlisko" Jižní Chlum, zatiaľ je tam hotových päť domov a majú pribudnúť ďalšie. Výstavbu organizuje občianske združenie Zelené bydlení. Vydalo knižku, v ktorej opisuje výhody a nevýhody týchto domov.

Podľa nej zemina chráni v prvom rade proti teplotným extrémom. Už pod jej dvojmetrovou vrstvou je celoročne stabilná teplota približne 12 stupňov, takže v zime stačí kúriť omnoho menej, v lete, naopak, zem chladí. Niektoré podzemné domy potrebujú na kúrenie päťkrát menej energie než moderné nadzemné a desaťkrát menej energie ako domy, ktoré sa stavali ešte pred pätnástimi rokmi. Autor knižky Zdeňek Frkal za hlavné výhody pokladá bezpečnosť domu, odolnosť proti požiarom, proti vetru a úspornosť. Podľa neho je výhoda, že podzemné domy sa dajú stavať aj vo svahovitých pozemkoch. Ich údržba je jednoduchšia, sú dokonale zvukovo izolované.

Domy chránené zemou majú aj nevýhody a týkajú sa najmä výstavby: „Vyžadujú odbornú projektovú prípravu a vysoko kvalifikované stavebné práce – v tom sa naozaj nesmie nič oklamať." Ďalšia nevýhoda je, že stavebník môže naraziť na konzervatívneho pracovníka stavebného úradu a bude mať problém vybaviť povolenie. Sú rôzne štýly, niektoré domy stavajú ako jednoliate betónové skelety, iné sú z tehál.


Zdroj: Život
Klasická ochrana prírody Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
26.10.2014
Zobrazené:
1055 x
Odoslať
TlačiťDeprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/specfce.php on line 431
Združenie ochranárov severovýchodného Slovenska - PČOLA, Levočská 38
064 01 Stará Ľubovňa, Kontaktná osoba: Pavel Petráš mobil: 0910 598858

альфа банк голд максимум

  Novinky
Združenie zmenilo adresu ale nie pôsobenie !!!
Senior Modrová - Modrová 298 - 935 15 Modrová Kontaktnou osobou sa stal dočasne, ale navždy, už čerstvý 70 - desiatnik : Pavel Petráš E-mail : petras64pavel@gmail.com Potom čo sa 19. marca 2020 odobrala do ochranárskeho neba jej predsedníčka a zakladajúca členka ( 30 júna 1994 ) Eulalia Štefanová z Humenného. Kto ste ju mali tú česť poznať, venujte jej tichu spomienku, veľmi nám chýbaš Elly Green za T.O. Severka ďakuje za jej prínos trampskému hnutiu na severovýchode Slovenska šerif Lucky, Elly umí!
(25.05.2020)


  Foto dňa
foto 71

  Anketa
Uprednostňujete skôr energiu ?

Slnečnú ( výroba TÚV, kúrenie, výroba elektriny)
5565 (5565 hl.)

Vodnú ( malé vodné elektrárne
3091 (3091 hl.)

Biomasy (peletky, štiepky, brikety)
2887 (2887 hl.)

Geotermálnu
3030 (3030 hl.)

Veternú
3450 (3450 hl.)

Atómovú
2626 (2626 hl.)

V podstate ma to netrápi
2149 (2149 hl.)

Celkom hlasovalo: 22798


  Top články
ochranár, poslanec Európskeho parlamentu Martin Hojsík z Progresívneho Slovenska dnes predstavil návrhy zelených opatrení, ktoré môžu pomôcť Slovensku

108 x    (19.05.2020)

HROMADNÁ PODPISOVÁ AKCIA

86 x    (21.05.2020)

Vysoká koncentrácia NO2 takmer vo všetkých krajských mestách

73 x    (31.05.2020)Designed by Salonky with phprs