Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/view.php on line 31
Združenie PČOLA
  Hlavné menu

  Vydané články
<<  Júl  >>
PoUtStŠtPiSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   

  Prihlásenie
Meno (prezývka)


Heslo


Upraviť účet

Ak si želáte, aby Vám bol zasielaný informačný e-mail o novinkách na stránkach zaregistrujte sa.

  Návštevnosť
Celkom

635720

Júl

44835

Dnes

85

Energia

Ekologický dom(ček)


Vopred upozorňujem, že článok bude miestami až nepríjemne kritický voči fenoménu ekologických dom(ček)ov. Posledné dva-tri roky sa šíria blogmi, sociálnymi sieťami, alternatívnymi médiami a e-mailami informácie o ekologických domoch, ktoré sú nereálne lacné a akoby z rozprávky. Tvrdia nám, že malý dom je možné postaviť bez problémov tak povediac na kolene, pomaly len z blata a trávy, už za cenu 5000 Eur a pritom je nielen prírodný a energeticky veľmi šetrný, ale aj odolný a pohodlný. V čom je ten povestný háčik? Autori článkov plných neúplných a naivných prepočtov žiaľ často porovnávajú neporovnateľné. Dúfajme, že v dobrej viere, v akomsi zápale a nie náročky.
Vopred upozorňujem, že článok bude miestami až nepríjemne kritický voči fenoménu ekologických dom(ček)ov. Posledné dva-tri roky sa šíria blogmi, sociálnymi sieťami, alternatívnymi médiami a e-mailami informácie o ekologických domoch, ktoré sú nereálne lacné a akoby z rozprávky. Tvrdia nám, že malý dom je možné postaviť bez problémov tak povediac na kolene, pomaly len z blata a trávy, už za cenu 5000 Eur a pritom je nielen prírodný a energeticky veľmi šetrný, ale aj odolný a pohodlný. V čom je ten povestný háčik? Autori článkov plných neúplných a naivných prepočtov žiaľ často porovnávajú neporovnateľné. Dúfajme, že v dobrej viere, v akomsi zápale a nie náročky.

Malý dom, teda domček postavia pri ekonomickom zdôvodňovaní bez akýchkoľvek problémov voči bežnému „slovenskému“ rodinnému domu. Rozdiel vo veľkosti je značný, napriek tomu im táto skutočnosť nevadí. Ďalším faktorom sú vlastnosti domov. Ekologické domčeky zo slamy, hliny, či konope nemajú šancu ak ide o odolnosť voči živlom a vyčíňaniu prírody. Nedokážu obstáť v  kritických podmienkach a tie sa občas žiaľ objavia. Ak porovnávame, tak predsa jablká s jablkami a nie hrušky s marhuľami. Ďalší „ofajč“ spočíva v slovíčku svojpomocne. Čo znamená svojpomocne? Človek si postaví domček úplne sám, prípadne asistuje? Prečo sa pri ekologických domčekoch automaticky počíta so značnou mierou asistencie, ale zato pri bežných domoch nie? Pritom vieme, že na Slovensku takmer pri každom jednom postavenom dome asistuje celá rodina ako len dokáže. Jednoduchá odpoveď, čísla následne vyzerajú krajšie. Ale to nie je koniec. S ekologickými domčekmi stavanými dnes, sa úplne kľudne a bez výčitiek porovnávajú staré domy, postavené neefektívnymi materiálmi a spôsobmi. Ide o tzv. domy postavené pred rokom 1989, rozdiel je často až 30 rokov.

Ak by sme porovnávali domy rovnakej veľkosti, rovnakej odolnosti a životnosti, stavané rovnakou mierou asistencie a v rovnakom čase, teda stave technológií, čísla zrazu nevyzerajú až tak „pekne“. Cena by sa nám vyšplhala s „už od“ 5000 Eur k „už od“ 20 000 Eur na jednej strane a na strane druhej by cena naopak poklesla. Rozdiel by sa „strel“.

Pifko sa v článku pre SME vyjadril, že ľudia majú na Slovensku predsudky voči ekologickým domom. Súvisí to podľa neho s menším ekologickým povedomím na Slovensku a konzervativizmom, ako aj s chýbajúcou podporou štátu pre nízkoenergetické bývanie. Prečo by mal štát podporovať ekologické domy? Pretože sú ekologické? Ako moc neekologické sú teda bežné domy? A čo je to vlastne bežný dom? Prečo podporovať domce, ktoré sú už tak lacnejšie? A prečo nepodporovať stavbu domov ako takú paušálne, napr. sumou 5000 Eur? Rozprávkový domček by bol následne zadarmo, či nie? Dnes žiada dotácie každý, kto sa len obtrie o „zelenú“ a to bez väčšej náväznosti na účel ich použitia a dopady. Ide o biznis, o „prachy“ a nie pomoc prírode. Tú predsa poškodzuje nesmierne viac neriadené rabovanie korporácií ako obyčajné domy.

Internet je čoraz plnší stránok o stavbách ekologických domov zo všetkých možných materiálov, prečo teda žiadna firma reálne neposkytuje možnosť, dať si nejaký postaviť? Loby proti? Neviem, nepoznám, možno naozaj niekde nejaká existuje. Minimálne naša legislatíva však s nimi nepočíta a situáciu komplikuje. Divíme sa, keď všade vidíme len vzorové obrázky, zápisy z denníkov, akoby išlo o nejaké dobrodružstvá a sem-tam nesmelé plániky? A áno, platené workshopy. Domčeky často vyžadujú minimalizmus, alebo priamo použitie „zmenšovača“. „V jednej podzemnej nore žil jeden hobit. “ Zdá sa, že ide o kvalitné chaty, alebo zruby, ale nie rodinné domy pre štyroch ľudí bežnej veľkosti, ktorí vyžadujú nejaký ten „Lebensraum“. Na viac vidíme len príklady žiarivých úspechov, ale čo tie neúspešné, alebo menej úspešné pokusy? S tými sa nik „nepochváli“.

Ide o fenomén z viacerých dôvodov. Tým prvým je samozrejme cena, ktorá je v dnešnej ťažkej dobe viac než príťažlivá. Jej skutočný rozmer sme si už dostatočne vysvetlili. Druhým dôvodom je antisystémovosť, návrat k prírode a komunitný spôsob života. Tretím je určité experimentovanie, skúšanie, dobrodružstvo, romantika. Ekologické domy sú príťažlivé, pretože sú iné, nové, umožňujú človeku vyhraniť sa a odlíšiť. Bežné domy pri nich pôsobia „bežne“ - nudne, zaostalo, skazene, konzumne. Mnohí až v akomsi vytržení hovoria, že by sme mali žiť v ekologických domčekoch všetci, voľne v prírode, medzi zvieratkami. Vie si niekto vôbec predstaviť, čo by z nej pri 7 miliardách ľudí na planéte týmto horizontálnym spôsobom ubytovania vôbec zostalo? Aký nesmierny zásah by to bol?

Ekologické domčeky sú iste krásne a nepochybujem, že aj lacnejšie a tepelne efektívnejšie, ale budeme musieť ešte nejakú dobu počkať, kým sa posunú do úrovne reality. A až sa tak stane, rozdiel v cene nebude ako dnes mnohí tvrdia, 10 - 15 násobný, ale oveľa nižší.

Foto: blog.dedoles.skZdroj: Zem a vek
Energia Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
11.10.2014
Zobrazené:
864 x
Odoslať
TlačiťDeprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/specfce.php on line 431
Združenie ochranárov severovýchodného Slovenska - PČOLA, Levočská 38
064 01 Stará Ľubovňa, Kontaktná osoba: Pavel Petráš mobil: 0910 598858

альфа банк голд максимум

  Novinky
Združenie zmenilo adresu ale nie pôsobenie !!!
Senior Modrová - Modrová 298 - 935 15 Modrová Kontaktnou osobou sa stal dočasne, ale navždy, už čerstvý 70 - desiatnik : Pavel Petráš E-mail : petras64pavel@gmail.com Potom čo sa 19. marca 2020 odobrala do ochranárskeho neba jej predsedníčka a zakladajúca členka ( 30 júna 1994 ) Eulalia Štefanová z Humenného. Kto ste ju mali tú česť poznať, venujte jej tichu spomienku, veľmi nám chýbaš Elly Green za T.O. Severka ďakuje za jej prínos trampskému hnutiu na severovýchode Slovenska šerif Lucky, Elly umí!
(25.05.2020)


  Foto dňa
foto 46

  Anketa
Uprednostňujete skôr energiu ?

Slnečnú ( výroba TÚV, kúrenie, výroba elektriny)
5555 (5555 hl.)

Vodnú ( malé vodné elektrárne
3083 (3083 hl.)

Biomasy (peletky, štiepky, brikety)
2879 (2879 hl.)

Geotermálnu
3023 (3023 hl.)

Veternú
3442 (3442 hl.)

Atómovú
2619 (2619 hl.)

V podstate ma to netrápi
2144 (2144 hl.)

Celkom hlasovalo: 22745


  Top články
ochranár, poslanec Európskeho parlamentu Martin Hojsík z Progresívneho Slovenska dnes predstavil návrhy zelených opatrení, ktoré môžu pomôcť Slovensku

90 x    (19.05.2020)

HROMADNÁ PODPISOVÁ AKCIA

69 x    (21.05.2020)

Vysoká koncentrácia NO2 takmer vo všetkých krajských mestách

54 x    (31.05.2020)Designed by Salonky with phprs