O tri krátke týždne, 23. a 24. októbra, sa európski politickí lídri stretnú v Bruseli, aby sa dohodli na európskej energetickej politike, ktorá bude platiť desiatky rokov.

6. októbra 2014

© Tomas Halasz/Greenpeace

 

Títo politici sú pod tlakom, najmä po klimatickom samite v New Yorku. Vedia, že majú robiť viac než len rozprávať a zalamovať rukami nad globálnym otepľovaním. Európania očakávajú, že búdu konať.

S príchodom zimy bude  prezident Putin pravdepodobne pokračovať v hrozbách vypínania kohútikov do Európy. Lobisti fosílnych palív sa usilovne snažia presvedčiť politických lídrov, že napriek tomu, čo sa deje na Ukrajine a v mojej rodnej krajine Maďarsku (kde sa vláda skláňa pod ruským tlakom), nemali by sme rozčuľovať ruskú vládu. Navrhujú zostať ticho, a to nám podľa nich pomôže zostať v teple. Najbezpečnejšie je podľa nich ignorovať výzvy na viac obnoviteľných zdrojov energie.

Vieme, že najbezpečnejšia energia je energia z obnoviteľných zdrojov, a že každá veterná turbína, ktorú staviame, znižuje účet Európy za fosílne palivá. EÚ platí viac ako 400 miliárd eur každý rok na nákup viac ako polovicu svojej energie (53%) zo zahraničia.

Náklady na energiu z obnoviteľných zdrojov aj naďalej klesajú, a to aj napriek klesajúcej verejnej finančnej podpore na rozdiel od sektora jadrových alebo fosílnych palív. Podľa uniknutých EÚ údajov, v roku 2011 tieto odvetvia vstrebali 60 miliárd eur verejnej pomoci v Európskej únii - dvojnásobok sumy, ktorú dostávajú výrobcovia energie z obnoviteľných zdrojov v rovnakom roku.

Výber fosílnych palív sa potom odzrkadlí v zdravotných nákladoch. Znečistenie ovzdušia zo spaľovania uhlia stojí Európanov 42,8 miliárd eur ročných nákladov na zdravotnú starostlivosť, zatiaľ čo nevyriešený problém rádioaktívneho odpadu a nákladov na likvidáciu jadrových elektrární bude naďalej vyciciavať prostriedky budúcich generácií. Napríklad predĺženie životnosti francúzskej jadrovej flotily na 50 rokov bude podľa EDF stáť 55 miliárd eur.

Ďalej vieme, že obnoviteľné zdroje energie poskytujú pracovné miesta. Do roku 2011 priemysel obnoviteľných zdrojov energie v EÚ vytvoril medzi 800 000 a 1 200 000 pracovných miest. (Pracovný dokument Komisie 2014: Posúdenie vplyvu rámca 2030 v oblasti klímy a energetickej politiky).

A potom je tu ovocie, ktoré visí nízko, stačí sa poň len natiahnuť: energetická účinnosť. Každá krajina v Európe chce využívať energiu efektívnejšie. Kto so zdravým rozumom by bol proti úsporám energie? Nikdy som nepočula hovoriť politika, že je plytvanie energiou dobrý plán.

Chceme, aby si politici uvedomili, že ľudia, ktorí za nich hlasovali, povedali to čo chcú znova a znova, naposledy pripojením sa ku klimatickým pochodom po celom svete. Obnoviteľné zdroje energie = energetická bezpečnosť.

Chceme zabezpečiť, aby títo politici načúvali ľuďom, ktorí ich zvolili a dali im moc. Aby nenačúvali len fosílnym a jadrovým odvetviam, ktoré hlasno klopú na dvere. Klopú na dvere politikov, pretože sa boja. Ich obchodný model je zastaraný. Neinvestovali do obnoviteľných zdrojov energie v čase, keď to je jednoznačne cesta budúcnosti. Namiesto toho jadro ich podnikania závisí na importe špinavých fosílnych palív z prchavých režimov a udržiavania geopolitickej zraniteľnosti Európy.

 

6. októbra 2014

© Stevi Panayiotaki / Greenpeace

 

Greenpeace vyzýva európskych politikov, aby sa vo svojej energetickej politike pre rok 2030 dohodli na 45% podiele energie z obnoviteľných zdrojov, 40% úspore energie a 55% znížení domácich emisií uhlíka.

Ďalší krok na ceste k finálnej dohode sa koná v pondelok 6.októbra v Miláne. Ministri energetiky a životného prostredia EÚ pripravia pôdu pre stretnutie veľkých lídrov o dva týždne neskôr.

Chceme, aby všetci ministri počúvali svoje domovské krajiny pred tým, než dorazia do Milána. Chceme, aby na nich apelovali naši podporovatelia a podporili vyššiu energetickú účinnosť, viac obnoviteľných zdrojov energie a väčšie znižovanie uhlíkových emisií.

Chceme im pripomenúť, pre koho pracujú. Pre ľudí, ktorí ich zvolili.

Poďme hovoriť spoločným a silným hlasom, nevyhnutným pre budúcnosť, ktorú chceme: Obnoviteľné zdroje a efektívnosť sú našou najväčšou bezpečnosťou.

Ak žijete v Európe tweetujte, e-mailujte, otravujte vášho ministra energetiky/hospodárstva ešte dnes! Povedzte mu, že chcete obnoviteľné zdroje a energetickú efektívnosť pre bezpečnú energetickú budúcnosť.

Virág Kaufer je koordinátorka európskeho energetického projektu a energetiky v Greenpeace Maďarsko