Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/view.php on line 31
Združenie PČOLA
  Hlavné menu

  Vydané články
<<  Júl  >>
PoUtStŠtPiSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   

  Prihlásenie
Meno (prezývka)


Heslo


Upraviť účet

Ak si želáte, aby Vám bol zasielaný informačný e-mail o novinkách na stránkach zaregistrujte sa.

  Návštevnosť
Celkom

637280

Júl

46395

Dnes

149

Klasická ochrana prírody

Oheň 21- slovensko-českého potlachu dohorel


Všetko sa to začalo už pred niekoľkými rokmi, keď zopár východniarov prišlo na československý potlach. Už vtedy im začalo vŕtať v hlave, ako je možné, že kamaráti zo zvyšku našej kedysi spoločnej republiky tak málo poznajú kraje na východ od Raja (slovenského) a že tramping od Prievidze ďalej je pre nich veľkou neznámou.
Oheň 21- slovensko-českého potlachu dohorel 
Akcie - napíš svoje zážitky

foto Turek

A hoci od myšlienky k činu bolo tentokrát dosť ďaleko, vlani po 20. spoločnom potlachu v Bojanoviciach prevzali usporiadateľské žezlo osady Zlatý orol (Vranov nad Topľou), Salamander (Bardejovské kúpele), Severka (Stará Ľubovňa), Trampskí samotári od Slanča (Bardejov) a naše celoslovenské Trampské združene Severka.

Päticu organizátorov doplnilo pomocnou rukou aj mnoho jednotlivcov a po necelom roku teoretických príprav to naplno vypuklo po Povstaní. Áno, tesne po ukončení osláv 70. výročia SNP sme sa stretli na fleku Zlatých orlov nad obcou Čičava.

Kto nezažil, nech uverí, kto zažil, má predstavu o tom, čo sme museli popripravovať. Veľa vecí sme boli nútení na poslednú chvíľu meniť a trochu aj improvizovať, čo si mohli všimnúť kamaráti, ktorí začali prichádzať na miesto konania 21. slovensko-českého potlachu už od pondelka, či utorka. A to nás nesmierne tešilo, že sa splnil jeden z cieľov, ktorý sme si vytýčili – ukázať kamarátom krásy východného Slovenska. Mnohí z nich si cestu rozplánovali na viacero dní a kde-tu sa zastavili, alebo prišli, zakempovali a vyrážali do okolia za prírodnými a historickými zaujímavosťami.

foto Kvikofoto Turekfoto Legil

Keď nadišiel deň D a začala sa invázia, začali sme prichádzať aj na chyby, ktoré sme urobili. Vážime si toho, že ste nás za to neukameňovali, ale väčšinou v dobrom upozornili, alebo aj nie a zhovievavo prehliadli. Nuž čo, po boji je každý generálom. Najviac nás snáď mrzí nezvládnutá situácia s parkovaním áut na táborisku, hoci bol zabezpečený strážený priestor na ich odstavenie. Alebo snáď majitelia nedôverovali hliadke postavenej z miestnych spoluobčanov?

Po technickej stránke sa nám podarilo zabezpečiť všetko nevyhnutné na úrovni primeranej 21. storočiu, ale zároveň postačujúce nezhýčkanému trampovi. Tu nás tešia slová viacerých kamarátov, že sme k potlachu pristúpili skromnejšie a menej kolotočovo. Je pravda, že sme sa snažili najmä o prirodzenosť a srdečnosť, s cieľom rozdať kus seba.

Tomu boli prispôsobené aj sprievodné akcie. Hry a súťaže sme dali len ako „povinnú jazdu“ a najmä sme radi, že sa vydarila vyhlásená fotosúťaž „Potlach“ a veľký úspech zožala výstava histórie ale aj súčasnosti východoslovenského trampingu. Ukážkami „living history“ sa predstavili priatelia Siváci z Košíc, ktorí sa venujú histórii Slovanov 9.-10.storočia a obdivovaní boli aj „naši“ Indiáni, ktorí obradne zapálili slávnostný potlachový oheň.

foto Amazonkafoto Jašterfoto Turek

Ešte predtým však prebehla aj šerifská slezina, na ktorej potvrdili prevzatie štafetového kolíka na rok 2015 Vlci (Brno). Zazneli na nej aj hlasy, že by sa potlach mohol v budúcnosti opäť vrátiť aj na východné Slovensko, to je však ešto vo hviezdach. Každopádne by však už teraz mal niekto rozmýšľať na tým, kde a kto na Slovensku zorganizuje 23. potlach v roku 2016. Nedá mi ešte nespomenúť žabo-myšie vojny o pomlčku v názve potlachu a pripomienky k zaužívanému termínu konania prvý septembrový víkend. Túto zbytočnú debatu sme však zamietli pod pomyselný koberec.

foto Šmidlafoto Legilfoto Šmidla

Keď sa slnko dotklo hôr na západnom horizonte, vyskočili do výšky plamene z pagody. Unplugged zaznela Vlajka a keď sa ochladilo, odišli domov aj nevyhnutní očumovači z radov miestnych civilov. To už bol opäť otvorený aj bufet (mimochodom, hodina a pol „prohibície“ vadila len jednému nemenovanému trampovi) a začal sa hudobný maratón na pódiu. Technické problémy sa nevyhli ani skúseným technikom, darmo – trampom viac sedí hranie pri ohníčku... A tak keď sa program natiahol, dvaja z prihlásených vystupujúcich už sa ani k pódiu nedostavili.

foto Jašter

V nedeľu ráno to vyzeralo ako pri evakuácii pred hurikánom, najmä kamaráti z najvzdialenejších miest odchádzali čo najskôr. O desiatej doobeda sa však pred pódiom opäť zhromaždil dav, aby zakričal umí! a vedia! oceneným kamarátom a sledoval odovzdanie potlachového pohára našim nasledovníkom. My sme si uľahčene vyfúkli a im zaželali úspech pri neľahkej ceste k budúcoročným uhlíkom.

foto Dobrodruhfoto Turekfoto Jašter

A skôr, ako by sme všetko zbalili a upratali, ešte trocha štatistiky.

Na prezenčných listinách je zapísaných 750 riadkov. Keďže je tam primiešaných aj nejaké % civilov a zároveň sa nie úplne všetci trampi zaregistrovali, tak toto číslo aj podľa našich odhadov približne zodpovedá realite.

Na vlajkosláve viselo 5 organizátorských a 110 účastníckych vlajok. (pozri ZOZNAM) Podľa prezenčných listín sme identifikovali ešte množstvo ďalších samotárov a členov trampských osád, ktorí svoju vlajku nepriniesli. (pozri ZOZNAM2)

Z ďalekej zámorskej cudziny prišli kamaráti Bobor (Vancouver, CA) a MňamMňam (Zlaté pobrežie, AU).

1. miesto Ľudia a potlach2. miesto Ľudia a potlach3. miesto Ľudia a potlach

1. miesto Potlach, názov "Swingovačka"2. miesto Potlach3. miesto Potlach, názov "čakanie"

Vo fotografickej súťaž Potlach si placky za najlepšie snímky odniesli: v kategórii „Ľudia a potlach“ 3. miesto Vlado (T.O. Prvé ohne, KE), 2. a 1. miesto Jašter (BA), ktorý bol druhý aj v kategórii „Potlach“. Tam 3. miesto obsadila Plamienka (TD Pátrači, BA) a 1. miesto Sancho (TD Pátrači, BA).

Pri ukončení potlachu si placky okrem víťazov hier a súťaží prevzali: pekelníci Jevči a Sten, všetci vystupujúci muzikanti – Tuláci (Giraltovce), Osudy (Žilina), ČE-KY (Kladno), Píďo (Nitra), Kačák (Modra), Choroši (Brno), MňamMňam (Austrália), Pekaringo (Bratislava), Lu a Robin (Košice), The Fathers (Košice), zvukári Čičo a Slavo Hasič, moderátor večera Puky (T.O. Čierna puma, BB), najstarší účastník Šperhák (Osada veselých samotárov, BA) a nestor košického trampingu Samotár Jim, za zabezpečenie odznakov Šuga (T.O.Durango), za krásne placky Bidlo (Pardubice) a Orlík, za výstavu mobilného Trampského múzea Fred (Holice) a kamaráti z Old boys Brno. Za všestrannú pomoc pri príprave a organizácii potlachu Gimi (Mad moon), Smejo (KE), Palko (Salamander), skupina Siváci, kamarát Bažant za všetkých Indiánov, za zdravotnícku službu Lenka a Evka, za hygienu Túlavá Jackie, za poriadkovú službu Pepsi, za infostan Vierka (Salamander), za výstavu o východoslovenskom trampingu Amazonka (T.Z. Severka) a Tik (T.O. Sosna, KE), za usporiadanie fotosúťaže Turek (T.S. od Slanča). Za poskytnutie a úpravu lúk poľnohospodári z Agromerník.

V mene TZ Severka ďakujem za ocenenie nášho podielu na priebehu potlachu.

D'Ady

foto Vlčkofoto Turekfoto Kordítko

Z množstva zverejnených fotoalbumov ponúkneme postupne linky od nasledovných autorov:
Yetty, Šmidla, Kviko, Jašter, Vlčko, Palec, Vlado, Dobrodruh, Lilka, Čochtan, Pískle, Hrdzavý, Čičo, Amazonka, Turek, Kordítko, F.Gura, Vlado, Ria Zlacka, Froschka a ďalší (niektoré obsahujú aj fotky z cesty na potlach, či okolia, treba si to preklikať...)

Výber fotiek na picasawebe Severky: https://picasaweb.google.com/101352764669405064207/140906_21SCPotlachCicava#

Dve linky videá:
z vystúpenia žilinskej kapely Osudy https://www.youtube.com/watch?v=OfGKSdtRtIo
niekoľko z atmosféry http://fery-mistek.rajce.idnes.cz/21_SLOVENSKO_CESKY_POTLACH-CICAVA_2014

Z konania 21. slovensko-českého potlachu je natočený oficiálny video záznam. Tento bude záujemcom po spracovaní distribuovaný na dobierku. Kto si nestihol zapísať objednávku priamo na potlachu, môže tak urobiť u kamaráta Tureka (Jozef Jurčák) na mailovej adrese video@jupis.sk

foto Jašter

Publikované: Štvrtok, 11.09. 2014 - 23:01:31 Od: severka

Zdroj: Severka
Klasická ochrana prírody Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
12.09.2014
Zobrazené:
1557 x
Odoslať
TlačiťDeprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/specfce.php on line 431
Združenie ochranárov severovýchodného Slovenska - PČOLA, Levočská 38
064 01 Stará Ľubovňa, Kontaktná osoba: Pavel Petráš mobil: 0910 598858

альфа банк голд максимум

  Novinky
Združenie zmenilo adresu ale nie pôsobenie !!!
Senior Modrová - Modrová 298 - 935 15 Modrová Kontaktnou osobou sa stal dočasne, ale navždy, už čerstvý 70 - desiatnik : Pavel Petráš E-mail : petras64pavel@gmail.com Potom čo sa 19. marca 2020 odobrala do ochranárskeho neba jej predsedníčka a zakladajúca členka ( 30 júna 1994 ) Eulalia Štefanová z Humenného. Kto ste ju mali tú česť poznať, venujte jej tichu spomienku, veľmi nám chýbaš Elly Green za T.O. Severka ďakuje za jej prínos trampskému hnutiu na severovýchode Slovenska šerif Lucky, Elly umí!
(25.05.2020)


  Foto dňa
foto 35

  Anketa
Uprednostňujete skôr energiu ?

Slnečnú ( výroba TÚV, kúrenie, výroba elektriny)
5565 (5565 hl.)

Vodnú ( malé vodné elektrárne
3091 (3091 hl.)

Biomasy (peletky, štiepky, brikety)
2887 (2887 hl.)

Geotermálnu
3030 (3030 hl.)

Veternú
3450 (3450 hl.)

Atómovú
2626 (2626 hl.)

V podstate ma to netrápi
2149 (2149 hl.)

Celkom hlasovalo: 22798


  Top články
ochranár, poslanec Európskeho parlamentu Martin Hojsík z Progresívneho Slovenska dnes predstavil návrhy zelených opatrení, ktoré môžu pomôcť Slovensku

108 x    (19.05.2020)

HROMADNÁ PODPISOVÁ AKCIA

86 x    (21.05.2020)

Vysoká koncentrácia NO2 takmer vo všetkých krajských mestách

73 x    (31.05.2020)Designed by Salonky with phprs