Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/view.php on line 31
Združenie PČOLA
  Hlavné menu

  Vydané články
<<  Júl  >>
PoUtStŠtPiSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   

  Prihlásenie
Meno (prezývka)


Heslo


Upraviť účet

Ak si želáte, aby Vám bol zasielaný informačný e-mail o novinkách na stránkach zaregistrujte sa.

  Návštevnosť
Celkom

635715

Júl

44830

Dnes

80

Energia

Prečo a ako využiť bezplatné poradenstvo ŽIŤ ENERGIOU v školách


Chcete vedieť viac?

Záleží vám na tom, aby Vaši žiaci a študenti vedeli, ako môžu ušetriť energiu, poznali obnoviteľné zdroje energie a mali z vyučovania na tieto témy atraktívny zážitok? Využite naše materiály a interaktívne hry pripravené v rámci projektu bezplatného energetického poradenstva ŽIŤ ENERGIOU.

Odborné energetické poradenstvo ŽIŤ ENERGIOU je k dispozícii je pre všetky školy na Slovensku okrem Bratislavského samosprávneho kraja. Poradenstvo zabezpečuje Slovenská inovačná a energetická agentúra, ktorá je príspevkovou organizáciou Ministerstva hospodárstva SR.

V rámci stránky bezplatného energetického poradenstva ŽIŤ ENERGIOU Vám v časti Kamarátka Energia prinášame rôzne inšpiratívne vzdelávacie materiály zamerané na úspory energie a využívania obnoviteľných zdrojov energie. Časť z nich je bezplatne k dispozícii aj v tlačenej podobe.

Vzdelávacie materiály

Na začiatok školského roka 2012 - 2013 sme pre žiakov pripravili ilustrované rozvrhy hodín, ktoré sú priebežne distribuované na základné školy. K dispozícii sú aj zakladače s energetickými experimentmi Rady tety Ety, s ktorými môžu pedagógovia a študenti pracovať priamo na hodinách. O materiály pre školy je možné požiadať  v poradenskom centre v Banskej Bystrici, kde sa deťom venujú odborníci z Odboru Metodológie, legislatívy a vzdelávania SIEA. Podmienkou poskytnutia zakladačov s energetickými experimentmi je, aby bola práca žiakov s energetickými experimentami fotograficky zdokumentovaná.

Na vyžiadanie je možné dodať aj Energetické kvarteto s charakteristikou obnoviteľných zdrojov. Pre nižšie ročníky je vhodné Energetické pexeso s tematikou úspor energie. Pre starších žiakov a študentov stredných škôl sú určené záložky vo forme visačiek na dvere s textom "Nerušiť! Šetrím energiu", na tému Vymeň a ušetri s rozdelením svetelných zdrojov podľa účinnosti a Vypni a ušetri so znázornením spotreby zábavnej elektroniky.

Interaktívne hry

Pre školy zabezpečujeme aj vzdelávacie hry. Na požiadanie pripravíme v školách alebo v našich poradenských centrách poldňový súťažný program "ŽIŤ ENERGIOU v školách".  Program sme počas prázdnin realizovali aj  vo viacerých letných táboroch. Pre žiakov končiacich ročníkov základných škôl a stredoškolákov organizujeme podujatie Študenti majiteľmi elektrární na jeden deň, v rámci ktorého si môžu vyskúšať svoje schopnosti pri manažovaní trhu s elektrinou.

Ako využiť poradenstvo

Bezplatné poradenstvo ŽIŤ ENERGIOU je financované prostredníctvom Operačného programu Konkurencieschopnosť a hospodársky rast patriaceho pod Ministerstvo hospodárstva SR zo štrukturálnych fondov Európskej únie. Projekt pripravili a realizujú odborní pracovníci Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry, ktorí majú dlhoročné skúsenosti s poskytovaním energetického poradenstva. 

Zástupcovia škôl sa na nich môžu obrátiť aj v súvislosti s riešením projektov zabezpečujúcich úspory energie alebo využívanie obnoviteľných zdrojov energie na konkrétnej škole. Individuálne sme už poradili tisíckam záujemcov. Odborných konzultantov v centrách v Trenčíne, Banskej Bystrici a v Košiciach je možné kontaktovať telefonicky na bezplatnej linke 0800 199 399, mailom alebo osobne.

Ak chcete, aby sme Vám pripravili pripravili tlačené materiály určené pre školy, môžete sa obrátiť na poradenské centrum ŽIŤ ENERGIOU v Banskej Bystrici, konkrétne na špecialistov z Odboru legislatívy, metodológie  a vzdelávania SIEA, t. č. 048/41 42 625, kamaratkaenergia@siea.gov.sk. Materiály si je možné prevziať v poradenskom centre vo Vašom okolí.

Ponuka tlačených materiálov
Energetické experimentyteta_eta.jpg

- zakladač a 10 ks listov formátu A4
- zakladač je určený pre žiakov 2., 3. alebo 4. ročníka základných škôl

- list obsahuje motivačný príbeh s otvoreným problémom, ktorý možno vyriešiť vďaka experimentu popísanému na druhej strane

- listy je možné využiť ho ako učebnú pomôcku na hodinách prírodovedy, vlastivedy, environmentálnej výchovy, etickej výchovy alebo v školskom klube

- podmienkou poskytuntia experimentov, aby bola práca žiakov s listami fotograficky zdokumentovaná

- zakladače sú balené po 15 ks, pre jednu školu sú k dispozícii 2 až 3 balenia

- elektronická verzia na stiahnutie je prístupná na: http://www.siea.sk/vyskusaj-to/c-2242/energeticke-experimenty/

Visačky Nerušiť! Šetrím energiuvisacky.jpg

- formát A5

- 2 druhy záložiek - visačiek na dvere s informácia o možných úsporách v domácnosti

- témy: Vymeňte a ušetrite – prehľad účinnosti svetelných zdrojov

   Vypnite a ušetrite – prehľad spotreby zábavnej elektroniky

Energetické pexesopexeso.jpg

-  32 párov obrázkov

- obrázky sú rozdelené  do dvoch skupín podľa toho, či sa jedná o úspory alebo plytvanie energiou

Energetické kvartetokvarteto.jpg

- 32 kariet rozdelených do 8 skupín podľa druhov obnoviteľných zdrojov energie s popisom vzniku, využitia zdroja energie, vysvetlením spôsobu premeny energie a s uvedením príkladu využitia tohto zdroja na Slovensku.

 

Energetické domino

- určené deťom predškolského a mladšieho školského vekuDomino2.jpg

- stolová hra obsahujúca 28 hracích kameňov znázorňujúcich obnoviteľné  
a neobnoviteľné zdroje energie 

 

Sada nálepiek Nezabudni!

- hárok formátu A6 s 12 transparentnými a ľahko snímateľnými nálepkami (1 ks 3 x 3 cm) Samolepky2.jpg

- nálepky s nápisom Nezabudni! je možné umiestniť na chladničku, televízny prijímač, čiernu elektroniku a vypínače osvetlenia

- prostredníctvom nálepiek môžu deti upozorniť, kde a ako je možné v domácnosti šetriť energiu

  Obal na dokumenty S energiou do skúmania zakladac.jpg
- papierový obal na dokumenty, formát A4

Podrobnejšie informácie nájdete v priloženom letáku

Text je súčasťou letáku, ktorý je k dispozícii v poradenských centrách ŽIŤ ENERGIOU. Ak máte záujem o vytlačený leták, prípadne viac kusov letákov, môžete o ne požiadať  na bezplatnej linke 0800 199 399 alebo mailom. Projekt bezplatného poradenstva ŽIŤ ENERGIOU je spolufinancovaný prostredníctvom Operačného programu Konkurencieschopnosť a hospodársky rast z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.Zdroj: Odborné energetické poradenstvo ŽIŤ ENERGIOU
Energia Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
13.07.2014
Zobrazené:
772 x
Odoslať
TlačiťDeprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/specfce.php on line 431
Združenie ochranárov severovýchodného Slovenska - PČOLA, Levočská 38
064 01 Stará Ľubovňa, Kontaktná osoba: Pavel Petráš mobil: 0910 598858

альфа банк голд максимум

  Novinky
Združenie zmenilo adresu ale nie pôsobenie !!!
Senior Modrová - Modrová 298 - 935 15 Modrová Kontaktnou osobou sa stal dočasne, ale navždy, už čerstvý 70 - desiatnik : Pavel Petráš E-mail : petras64pavel@gmail.com Potom čo sa 19. marca 2020 odobrala do ochranárskeho neba jej predsedníčka a zakladajúca členka ( 30 júna 1994 ) Eulalia Štefanová z Humenného. Kto ste ju mali tú česť poznať, venujte jej tichu spomienku, veľmi nám chýbaš Elly Green za T.O. Severka ďakuje za jej prínos trampskému hnutiu na severovýchode Slovenska šerif Lucky, Elly umí!
(25.05.2020)


  Foto dňa
kf

  Anketa
Uprednostňujete skôr energiu ?

Slnečnú ( výroba TÚV, kúrenie, výroba elektriny)
5555 (5555 hl.)

Vodnú ( malé vodné elektrárne
3083 (3083 hl.)

Biomasy (peletky, štiepky, brikety)
2879 (2879 hl.)

Geotermálnu
3022 (3022 hl.)

Veternú
3442 (3442 hl.)

Atómovú
2619 (2619 hl.)

V podstate ma to netrápi
2144 (2144 hl.)

Celkom hlasovalo: 22744


  Top články
ochranár, poslanec Európskeho parlamentu Martin Hojsík z Progresívneho Slovenska dnes predstavil návrhy zelených opatrení, ktoré môžu pomôcť Slovensku

90 x    (19.05.2020)

HROMADNÁ PODPISOVÁ AKCIA

69 x    (21.05.2020)

Vysoká koncentrácia NO2 takmer vo všetkých krajských mestách

54 x    (31.05.2020)Designed by Salonky with phprs