<<  December  >>

December

Klasická ochrana prírody

Včely v Európe ohrozuje kontaminovaný peľ

Viac ako dve tretiny peľu, ktoré včely medonosné nazbierajú na Európskych poliach a prinesú do svojich úľov, aby nakŕmili larvy, je kontaminovaný zmesou viac ako 17 rôznych toxických pesticídov. Je to šokujúci výsledok novej štúdie, ktorú Greenpeace International dnes vydal ako súčasť európskej kampane za záchranu včiel a poľnohospodárstva. V zozname chemikálií, ktorých prítomnosť v peli sa preukázala, figurujú od insekticídov a akaricídov až po fungicídy a herbicídy.
„Rovnako ako vo zvyšku Európy aj naše včely trpia nadmerným a nevhodným používaním chemikálií. Práve preto sme sa rozhodli pripojiť aj na Slovensku ku kampani za ich ochranu. Napriek tomu, že na Slovensku vzorky testované neboli, situácia u nás nie je rozdielna od testovaných krajín. Slovenskí včelári sa už dlhšie sťažujú na problémy s otravami včiel, ktoré pramenia z nesprávneho a nadmerného používania pesticídov,“ povedala koordinátorka kampane na ochranu včiel Miriam Rajterová.

Štúdia, ktorá analyzuje zvyšky pesticídov, ktoré sa nachádzajú v materskej kašičke a vo vzorkách peľu včely medonosnej,  je najväčšia svojho druhu v Európe a obsahuje viac ako 100 vzoriek z 12 krajín. Celkovo bolo vo vzorkách identifikovaných až 53 rôznych chemikálií. Štúdia je podľa Greenpeace obrazom toxicity súčasného európskeho systému poľnohospodárstva.

„Táto štúdia je dôkazom zlého nastavenia nášho poľnohospodárstva založeného na intenzívnom používaní veľkého množstva pesticídov a monokultúrach. Poľnohospodárstva, ktoré je ovládané veľkými agrochemickými firmami ako Bayer, Syngenta a BASF. Výsledky štúdie poukazujú na potrebu zmeny od industriálneho poľnohospodárstva smerom k ekologickému poľnohospodárstvu“, doplnila Rajterová.

Analýza Greenpeace potvrdzuje aj výsledky nedávno vydanej štúdie, ktorú vykonal Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA). V tejto štúdii EFSA uvádza obrovské medzery vo vedomostiach týkajúcich sa zdravia včiel a iných opeľovačov, zahŕňajúc účinky zmesí chemikálií a vyzýva Európsku úniu a jednotlivé členské štáty, aby túto medzeru doplnili ďalším výskumom.

V súvislosti s výsledkami štúdie a odporúčaniami EFSA Greenpeace vyzýva Európsku komisiu a národných zákonodárcov, aby rozšírila rozsah zákazu používania štyroch pre včely škodlivých pesticídov a úplne zakázala ďalšie tri pesticídy, ktoré boli identifikované ako najviac škodlivé pre včely a iné opeľovače. Potrebné je tiež nastaviť ambiciózne európske plány na lepšie zhodnotenie vplyvu pesticídov na opeľovače a zredukovanie ich používania.  V neposlednom rade je podľa Greenpeace potrebné, aby EÚ podporovala výskum a vývoj alternatív k chemikáliám používaných na kontrolovanie škodcov a propagovala implementáciu praktík ekologického poľnohospodárstva.

Zdroj: Greenpeace
Klasická ochrana prírody Autor:
17.06.2014

V prípade nálezu chráneného živočícha nebrať z miesta nálezu, ale kontaktovať
Správa Pieninského národného parku ulica SNP č. 57 061 01 Spišská Stará Ves tel.: +421 (0)52 4181071-3 fax: +421 (0)52 4822395 e-mail: pienap@sopsr.sk www.pienap.sk
(12.11.2019)

Nová kontaktná osoba od 1.1.2020
Od nového roku sa ujíma vedenia našej organizácie Mgr. Laura Martonová MSc - mobil 0911 298 822 E-mail : lauramarton@yahoo.com Vyštudovala odbor Environmentálna geológia na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave a na Technickej univerzite vo Viedni MSc Program New Energy – Renewable Energy in Central and Eastern Europe. Aktívna členka mimovládnej neziskovej environmentálnej organizácie Združenie ochranárov severovýchodného Slovenska – Pčola v Starej Ľubovni od jej založenia v roku 1994. Pracovala 5 rokov ako projektová manažérka a odborná konzultantka v oblasti odpadového hospodárstva, ochrany vôd, trvalo udržateľného lesného hospodárstva a obnoviteľných zdrojov energie v regióne severovýchodného Slovenska. Od roku 2008 pracuje ako odborná konzultantka pre oblasť mitigácie a adaptácie na klimatickú zmenu, najmä v súvislosti s energetickou efektívnosťou, obnoviteľnými zdrojmi, nakladaním s odpadmi a udržateľným využívaním lesov. Vypracováva projekty a programy hlavne v rozvojových krajinách (Afrika, Balkán, Ázia, Arabský polostrov), ktoré sú často spolufinancované prostredníctvom tzv. carbon market mechanizmov. Klientmi sú hlavne medzinárodné inštitúcie (UNDP, UNIDO, World Bank, EIB, EBRD), rozvojové agentúry, ale aj firmy a mimovládne organizácie.
(12.11.2019)

2053 (2053 hl.)

Prezidentka podpísala zákon, ktorý zavádza zálohovanie PET fliaš a plechoviek

36 x    (16.10.2019)

V zmysle Smernice o poskytovaní informácií v zmysle zák. č. 211/2000 Z. z.

35 x    (18.10.2019)

Laura Martonová: Všetkých nás treba – jemných motivátorov, energických presviedčačov, katastroferov, štrajkujúcich školákov, ekoinovátorských vedcov,

32 x    (31.10.2019)