<<  September  >>

September

Klasická ochrana prírody

Veľký výrub drevín rozhádal družstevníkov s urbárom aj ekológmi

Vyťaté stromy si prišli zdokumentovať aj úrady.

Foto: ANDREA DUDRÁKOVÁ

Ekológovia i priekopskí urbárnici sú nabrúsení na rozsiahle vypílenie drevín na poliach v oblasti Bôrovej, o ktoré sa stará sučianske družstvo. Úrady svorne tvrdia, že nikomu povolenie na výrub nedávali. Šéf družstva ale hovorí niečo iné.

MARTIN. SUČANY. Rozsiahly výrub na poliach i v okolí lesov v lokalite Bôrová medzi Martinom a Sučanmi pobúril nielen milovníkov prírody, ale aj samotných botanikov. Všetci žiadajú okamžité zastavenie vypiľovania.

Obrovské kopy vyťatých stromov, kríkov a rôznych drevín, ktoré pilčíci nahromadili popri poľných cestách, považujú za barbarstvo a negatívny zásah do prírody. Na niektorých miestach vykúkajú zo zeme spílené aj vyše meter a pol vysoké pne. Túto lokalitu údajne nikto neupravoval skoro dvadsať rokov.

Ekológovia dvíhajú varovný prst

„Na Bôrovú chodím pravidelne behávať a z toho, čo som videl, som ostal zhrozený. Vyzerá to tu strašne,“ vykreslil Martinčan Peter.

Ekológovia dvíhajú varovný prst

„Vyrúbali aj náš obľúbený strom, kde sa ľudia radi chodili fotiť a ostali po ňom len pne. To fakt bolo nutné? Veď nevyzeral, že by bol chorý,“ kladie si otázku Zuzana z Martina.

Nad situáciou krútia hlavou aj odborníci.

„Došlo k vážnemu narušeniu ekologických systémov. Poškodené sú biotopy národného ako aj európskeho významu a zasiahnuté sú i cenné lužné podhorské lesy. Keďže v odstránenom poraste a drevinách žili rôzne druhy zvierat, ich výrubom sa narušilo hniezdenie, rozmnožovanie a pohyb týchto živočíchov,“ uviedol Ján Topercer z Botanickej záhrady Univerzity Komenského s pobočkou v Blatnici. Ako ďalej dodáva, vypílením drevín na Bôrovej sa narušil i charakter turčianskej podhorskej krajiny a celková estetika lokality.

„Nemožno očakávať, že po takýchto zásahoch sa na vyrúbaných plochách samovoľne obnovia pasienky či lúky. Naopak, rýchlejšie sa tu budú rozmáhať rozpínavé a invázne rastliny, ktoré sa ťažko odstraňujú,“ domnieva sa ekológ J. Topercer.

O polia sa musí starať

Masívny výrub si mal u sučianskeho podnikateľa objednať konateľ Agromajetku v Sučanoch Július Náčin. Družstvo má viaceré polia i na Bôrovej prenajaté a využíva ich na pestovanie plodín, aj ako pasienky pre chov dobytka. Podnikateľ vyťaté dreviny, podľa viacerých zainteresovaných,  použil na výrobu drevoštiepky, pričom na výrub nemal povolenia.

J. Náčin ale tvrdí, že výrub vykonal oprávnene.

„Zo zákona som povinný udržiavať polia pred náletovými drevinami a burinou. Už moji

predchodcovia to nechali zarásť, tak sme to očistili,“ obhajoval sa šéf sučianskeho družstva a dodal, že všetky potrebné povolenia má zaobstarané.

Úrady povolenia nevydali

Časť zasiahnutých pozemkov spadá do sučianskeho katastra a časť patrí priekopskému urbáru. Obe strany, ale tvrdia, že žiadne povolenie na výrub drevín Agromajetku nedávali. Rovnaká odpoveď nám prišla aj z odboru životného prostredia mesta Martin.

„Ide o vážny zásah do prírody, na ktoré nemal pán Náčin oprávnenie. Keď sme sa ho pýtali, či má povolenia, povedal, že si ich vybaví. Agromajetok má ale poľnohospodárske pozemky u nás prenajaté len za účelom poľnohospodárskej prvovýroby a nie na vyrúbanie,“ hnevá sa predseda priekopských urbárnikov Miloš Bízik, ktorý tvrdí, že členom urbáru tým vznikla vysoká škoda.

„Časť vyrúbaných drevín bola našim majetkom a preto nemôže nikto iný rozhodnúť, že si z nich spraví štiepku. V podstate ide o krádež,“ vyhlásil Miloš Bízik.

Obecný úrad v Sučanoch si taktiež stojí za svojim.

„Ide o nepovolený výrub a Agromajetku sme v ňom zakázali ďalej pokračovať,“ uviedol starosta Jozef Petráš a doplnil, že Júliusovi Náčinovi naposledy schválili žiadosť o výrub v roku 2012, avšak v úplne inej lokalite.

Prípadom sa už zaoberá aj Okresný úrad životného prostredia v Martine, ktorý čoskoro zvolá konanie, aby nepovolený výrub vyšetril. Závery kompetentných úradov tiež prinesú presnú výšku a rozsah škody.

sobota 8. 3. 2014 14:05 | Andrea Dudráková
© 2014 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená

Klasická ochrana prírody Autor:
11.03.2014

Za živú krajinu

63 x    (01.08.2020)

Milí priatelia a priateľky (nielen) rieky Hron

57 x    (03.08.2020)

Ružín je zaplavený odpadom, nádrž čistil špeciálny kombajn

57 x    (07.08.2020)