A tak ako na Slovensku aj v Austrálii máme zaužívanú „cigánsku" kultúru v rozhodovaní. Že nevieme čo znamená „cigánska" kultúra v rozhodovaní? Nuž je to zakódovaný princíp „dnes hojno a zajtra...". A veru takto je aj s vodou. Zajtra máme hovno, ak sa dnešnej hojnosti zbavíme. Vo vyschnutej krajine ľahko vzniká požiar. Zabudli sme, ako sa ťažko zapaľujú zápalky vo vlhkom prostredí?

A aká ja súvislosť medzi Slovenskom a Austráliou? S protinožcami máme minimálne jednu spoločnú vlastnosť a zlú. Tak, ako my, aj oni s horlivým entuziazmom vysušujú krajinu! Takto to výstižne prezentoval Pjotr Topiňski z Poľska na Levočskej konferencii „Obnova krajiny a aktuálne príležitostí pre mestá a vidiek". My akosi máme problém pochopiť súvislosť medzi vodou a ohňom, podobne ako rozpoznať súvislosť medzi  prosperitou a úpadkom. Máme problém pochopiť, že čím viac vody sa stratí z krajiny, tým viac príležitostí vznikne pre nekontrolovateľný požiar. A to je prípad Austrálie, ktorá sa zmieta v extrémoch. Od drastických povodní po drastické požiare. A my sa ju snažíme dobehnúť.

A to by malo byť varovanie pre Slovensko. Ak si myslíme, že máme dostatok vody v krajine a môžeme ju doslova z nej vyháňať, sme v hlbokom omyle. Naša krajina je na rázcestí. Sme atakovaní častejšími povodňami i suchom. Požiare na Slovensku ešte nedosahujú takých apokalyptických rozmerov, ako Austrália, ale s našim entuziazmom sa k nej blížime. Zvykneme sa chváliť, že Slovensko má viac ako 40% lesov a dostatok vody. Vody zo Slovenska ubúda a preto Bože zavaruj, aby vyschnuté lesy začali horieť. Ja si dovolím pripomenúť kompetentným, že peklo je za dverami, lebo máme vyschnutú krajinu. Nech sú pre  nás varovaním požiare vo vyschnutej Austrálii, keď už pre nás nebol varovaním požiar hradu Krásna Hôrka v deň konania parlamentných volieb v roku 2012.