<<  Máj  >>

Máj

0bčianske fórum

Zachráňme prírodu v údolí rieky Slatina a zastavme plytvanie verejnými zdrojmi na prípravu kontroverznej priehrady!

slatinka záhlavie

Zachráňme prírodu v údolí rieky Slatina a dedinku Slatinka!

English Francais Deutsch

Formulár na podporu výzvy je na konci tejto stránky.

Medzinárodná výzva

adresovaná Európskej komisii

Slovensko je malá krajina v strede Európy. Vďaka rôznorodým klimatickým, geologickým a morfologickým podmienkam tu existuje veľa rôznych cenných prírodných spoločenstiev. Mnohé z nich sú v rámci Európy unikátne. Jedným z takýchto miest je údolie rieky Slatina nad Zvolenom.

Kľukatiaca sa rieka Slatina tu vytvorila v sopečných horninách prielom so skalami a suchomilnými spoločenstvami dubov, orchideí, motýľov aj iného hmyzu. Pod nimi sa v úzkom údolí zachovali lesy, mokrade a mokré lúky s kriticky ohrozenými druhmi rastlín aj živočíchov. Veľmi cenná je aj vlastná rieka so skalným dnom, ostrovčekmi, mŕtvymi ramenami, skalnými brehmi a s bohatou pobrežnou vegetáciou s jedincami 100 - 200 ročných jelší a vŕb. O zákonnú ochranu údolia Slatiny sa takmer 20 rokov snažia slovenskí vedci, občania aj mimovládne organizácie. Vedci tu zistili výskyt 562 druhov vyšších a nižších rastlín, 123 druhov vtákov, 27 druhov cicavcov, 8 druhov plazov, 9 druhov obojživelníkov, 33 druhov rýb, 207 druhov chrobákov, 158 druhov motýľov a 10 druhov vážok.

V minulosti údolie Slatiny navrhli odborníci zaradiť do zoznamu území európskeho významu NATURA 2000. Ich nadriadení však rozhodli opačne. Mnohé vzácne lokality, nielen údolie Slatiny, vyškrtli z navrhovaného zoznamu. Keď potom Európska komisia upozornila Slovenskú republiku na nedostatočnú ochranu práve takých biotopov, aké sú v údolí rieky Slatina, vedci opäť odporučili zaradiť lokalitu do zoznamu. Štátne orgány však znovu odmietli chrániť 17 typov biotopov európskeho a národného významu.

Dôvod na toto odmietnutie je absurdný: zastaraný plán na výstavbu priehrady na úžitkovú vodu. Priehrada by okrem vzácnych prírodných lokalít zatopila aj dedinu Slatinka s 625 ročnou históriou. Práve od mena dediny je názov plánovanej stavby. Priehradu začali plánovať štátni úradníci ešte v r. 1956. Doteraz sa nepostavila. Jej účel sa neustále mení. Ani dnes nie je presne známe, koľko by stála, kto by dal na výstavbu financie ani kto by z nej odoberal vodu.

Budovanie priehrady presadzuje štát. Nemá však peniaze na jej prípravu, ani na výstavbu. Preto chce získať peniaze z fondov Európskej únie. Na to chce použiť argumenty o klimatických zmenách a potrebe účinných opatrení, pod ktorými bohužiaľ rozumie predovšetkým technické zásahy. Priehrada Slatinka by podľa týchto argumentov mala zadržiavať vodu a v období sucha ju púšťať do rieky Hron. Tu, asi 100 km od údolia Slatiny, čerpajú úžitkovú vodu z rieky priemyselné firmy a najmä atómová elektráreň Mochovce. Štát tvrdí, že pod jadrovou elektrárňou zostáva v rieke málo vody. A práve kvôli tomuto štát chce „obetovať“ údolie Slatiny a zaplaviť ho priehradou.

Občania upozorňujú na to, že existujú udržateľné, lacnejšie a efektívnejšie opatrenia na zadržanie vody v povodiach tam, kde vodu skutočne treba. Žiadajú, aby sa na financovaní týchto opatrení podieľali aj tí, ktorí vodu potrebujú – tak ako to hovorí Smernica Európskej únie o vodách.

Občania na Slovensku dlhé roky neúspešne upozorňujú, že štát v zmysle národnej legislatívy aj smernice o vodách môže povoliť iba také odbery vody z rieky, ktoré nepoškodzujú jej vodné ekosystémy. Občania majú podozrenie, že Slovenská republika skryte dotuje činnosť súkromných spoločností tým, že im nadmerne dovoľuje odoberať vodu z rieky Hron. Elimináciu negatívnych vplyvov týchto odberov však nechce preniesť na toho, kto ich spôsobuje, ale na verejné zdroje a Európsku úniu. Pri tom presadzuje budovanie veľkej priehrady, ktorej efekt pre odberateľov 100 km ďaleko je otázny, ktorá by narušila ekologickú stabilitu širokého okolia a priamo spôsobila zánik dediny Slatinka a biotopov európskeho a národného významu.

My, obyvatelia Európskeho spoločenstva však hovoríme NIE takýmto praktikám.

Žiadame Európsku komisiu, aby zabezpečila účinnú ochranu biotopov európskeho významu v údolí rieky Slatina.

Žiadame Európsku komisiu, aby preskúmala praktiky Slovenskej republiky v rámci uplatňovania smernice o vodách a aby žiadala vysvetlenie, či sú odbery vody z rieky Hron realizované na úkor vodných spoločenstiev a prečo sa na riešení problému nepodieľajú tí, ktorých činnosť ho spôsobuje, teda súkromní odberatelia vody.

Zároveň splnomocňujem nasledovné osoby v budúcich jednaniach o tejto výzve v súvislosti s ochranou prírody a dobrým manažmentom povodia rieky Hron:

• Martina Barancová Paulíková, členka Združenia Slatinka, Sokolská 11, 960 01 Zvolen
  • Alexander Vágner, člen Združenia Slatinka, Kremnická 1, 960 01 Zvolen

---------------------------------------------------------------------------------------

Podporiť túto výzvu je možné aj písomne. Výzva je v .pdf formáte TU. Prosím vytlačte ju, dajte podpísať tým, ktorí nemajú možnosť podporiť vec elektronicky. Hárky zašlite najneskôr 30. 6. 2013 na adresu:

Združenie Slatinka

P. O. BOX 67

960 01 Zvolen

SLOVAK REPUBLIC

Zdroj: Ekofórum
0bčianske fórum Autor:
23.05.2013