<<  Júl  >>

Júl

Klasická ochrana prírody

Šek pre jednu domácnosť: Olympiáda vyjde každú rodinu na 240 €!

06. 04. 2013  14:00 - Organizácia zimných olympijských hier v roku 2022 spolu s poľským Krakovom má svojich priaznivcov aj odporcov.
Šek pre jednu domácnosť: Olympiáda vyjde každú rodinu na 240 €!

Koľko nás bude olympiáda stáť? (ilustračné foto)
Autor: Profimedia.sk

Zimné hry chceme s Krakovom: Koľko bude tento špás stáť?!

Potvrdené! Slovensko sa pridá k spoločnej kandidatúre na zimné olympijské hry v roku 2022 k poľskému Krakovu.

Kým premiér Fico tvrdí, že to bude skvelá reklama pre krajinu, čoraz častejšie sa ozývajú hlasy, že Slovensko nemá na organizáciu takého veľkého podujatia dostatok peňazí. Podľa predbežne vyčíslených odhadov by sme museli vytiahnuť z rozpočtu 300 miliónov eur. Ekonomický inštitút INESS prepočítal, že každý Slovák by tak na ZOH dal 60 €, a teda štvorčlenná rodina 240 €. Zaplatili by ste takýto šek, keby vám prišiel domov?!

To, že Slovensko pôjde do spoluorganizácie zimnej olympiády v roku 2022 s poľským Krakovom, dohodol premiér Fico so svojím poľským kolegom Tuskom pred Veľkou nocou v Poprade. Presná suma, koľko bude kandidatúra stáť, zatiaľ nie je jasné. Slovensko má záujem o hokejový turnaj a zjazdové lyžovanie a pri rozdelení nákladov sa hovorí o pomere Poľsko : Slovensko 7 : 3. Ministerstvo školstva ešte vo februári odhadlo, že v prípade úspechu bude slovenská strana potrebovať 250 až 300 mil. eur. A tak má olympiáda aj mnoho kritikov.

Európu stále sužuje kríza, štátny dlh Slovenska prepočítaný na jedného pracujúceho dosahuje 17 000 eur, nezamestnanosť atakuje 15-percentné hodnoty a vláda zvýšila dane. Ročné deficity verejných financií sa pohybujú rádovo v miliardách eur a v tejto situácii chce vláda organizovať olympiádu, ktorú oxfordskí vedci považujú za finančne najriskantnejší vládny megaprojekt,“ reagoval analytik INESS Richard Ďurana. Táto suma predstavuje zhruba 60 € na každého Slováka vrátane detí a dôchodcov, čo je 240 € na štvorčlennú rodinu.

Šek pre jednu slovenskú domácnosť

Šek pre jednu slovenskú domácnosťAutor: anc

„Ak sa chce vláda presvedčiť, či Slováci naozaj chcú olympiádu, môže vyhlásiť dobrovoľnú zbierku. Ak každá rodina pošle sumu 240 eur a zároveň sa každý dôchodca vzdá dobrovoľne vianočného dôchodku, môže premiér uvažovať o organizovaní ZOH, zdôraznil Ďurana. Ministerstvo školstva má v spolupráci so SOV do konca októbra predložiť vláde analýzu environmentálnych dosahov a kvantifikovaných nákladov na organizáciu hier. „Nevieme, z akých výpočtov vychádzala spoločnosť INESS, ale v tejto chvíli sa ešte nedá povedať, aké budú celkové náklady, keďže ešte nie je rozhodnuté, ktoré športy by sa mali uskutočniť na Slovensku, čo by sa malo budovať, na čom by participovala samospráva,“ reagovalo včera tlačové oddelenie rezortu školstva.

Za posledných 50 rokov sa však všetky olympiády predražili priemerne viac ako trojnásobne. „Soči už teraz avizuje viac ako 10-násobné zvýšenie pôvodného rozpočtu a Rusi minuli už viac ako 50 miliárd dolárov. Slovensko si takýto luxus nemôže dovoliť, najmä keď príjmy z turizmu zďaleka nedosahujú náklady na ich usporiadanie,“ dodal Ďurana s tým, že ak chce premiér zviditeľňovať Slovensko, nech zníži firemné dane, ktoré sú teraz najvyššie spomedzi postkomunistických krajín. „Skôr si nás budú všímať zahraniční investori, ktorí privezú kapitál a vytvoria pracovné miesta, čo je pre bežných Slovákov istotne viac než krátkodobé a drahé posilnenie pocitu národnej hrdosti formou olympiády,“ uzavrel.

Zaplatili by ste takýto účet?

Peter (57), psychológ, Košice

Peter (57), psychológ, Košice - NIE

- Pre Slovensko je to príliš drahý špás.

Cyril Gavala (19), študent, Bardejov

Cyril Gavala (19), študent, Bardejov - NIE

- Lebo si viem predstaviť minúť peniaze aj rozumnejšie.

Irina (33), floristka, Poprad

Irina (33), floristka, Poprad - NIE

- Každý si chce plniť svoje sny, otázka je, či na to má, alebo má niekoho, kto to zaplatí. Čí je to sen, aby tu boli olympijské hry? Môj sen je študovať angličtinu na Malte. Možno aj ja rozošlem šeky, síce s menšou sumou, a možno mi takto zaplatia zase môj sen.

Jozef (48), živnostník, Poprad

Jozef (48), živnostník, Poprad - NIE

- Ja mesačne štátu platím 190 € a vláda tieto peniaze rozdá a rozhajdáka. Ako dopadnú peniaze na olympiádu sa dá ľahko uhádnuť.

Katka (37), matka troch detí, Poprad

Katka (37), matka troch detí, Poprad - NIE

- Bola by som rada, ak by sa tu uskutočnila olympiáda, ale určite by som 240 € nezaplatila vzhľadom na moju finančnú situáciu.

Michaela Dingelis (29), na materskej dovolenke, Lučenec

Michaela Dingelis (29), na materskej dovolenke, Lučenec - NIE

- Nezaplatila by som to, ale urobila by som výnimku, ak by mi za to dali napr. vstupenky.

Jozef  Seregy (26), kuchár, Bratislava

Jozef Seregy (26), kuchár, Bratislava - ÁNO

- Áno, dal by som tie peniaze, olympijské hry by boli veľká vec.

Michal Uher (20), študent, Nové  Mesto nad Váhom

Michal Uher (20), študent, Nové Mesto nad Váhom - NIE

- Neviem, prečo by som to mal platiť, ak chcú olympiádu na Slovensku, nech si na to peniaze nájdu, nie je fér, aby sme my Slováci za to platili.

David Svitač (19), čašník, Nové Mesto nad Váhom

David Svitač (19), čašník, Nové Mesto nad Váhom - NIE

- Som športovec a olympiádu si vždy rád pozriem, nech je kdekoľvek, aj na Slovensku. Účet za olympiádu by som však určite nezaplatil. Ak na to nemáme, tak nech to tu nie je.

Martin Hutta (33), IT pracovník, Cerová

Martin Hutta (33), IT pracovník, Cerová - ÁNO

- Určite áno, veď olympiáda by mala byť zisková

Zdroj: Autor: Nový Čas, kz, den, Veronika Ševčíková, šiš