Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/view.php on line 31
Združenie PČOLA
  Hlavné menu

  Vydané články
<<  Marec  >>
PoUtStŠtPiSoNe
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31      

  Prihlásenie
Meno (prezývka)


Heslo


Upraviť účet

Ak si želáte, aby Vám bol zasielaný informačný e-mail o novinkách na stránkach zaregistrujte sa.

  Návštevnosť
Celkom

602377

Marec

59453

Dnes

292

Klasická ochrana prírody

Hledáme studánky v Javornících a Vsetínských vrších


Studánky a prameny nás osvěží při potulkách přírodou, ale znamenají v lesích a na loukách také životně důležité oázy pro zvěř a řadu drobnějších živočichů či rostlin. Dříve byly upravené studánky skoro u každé samoty, u cest a polí, dnes mizí po desítkách - vody v krajině totiž ubývá a lidské péče se nedostává. Znáte nějakou pěknou studánku nebo pramen a chcete nám pomoci s jejich ochranou? Připojit se může každý, je to snadné.

Abychom mohli něco chránit, potřebujeme nejdříve vědět, kde to je. Proto chceme mapovat studánky a prameny v našem regionu, hlavně ve Vsetínských vrších a Javornících. Jestli se chcete přidat a víte o nějaké studánce, která ještě není na mapách, prosíme Vás, abyste nám o ní dali vědět. Zajímají nás také pověsti a lidské historie spojené se studánkami, i s těmi již známými.

Všechny studánky budou zapsány do oficiálního celostátního registru  drobných zdrojů www.estudanky.cz, pak vytvoříme seznam z celého regionu a vytipované studánky navrhneme KČT a dalším autorům turistických map k zakreslení. Pokusíme se také nalézt „patrony“, kteří by se zavázali o studánky dlouhodobě pečovat. Můžete jimi být i Vy.
Pokud Vás tento nápad zaujal, hlaste nám prosím své nálezy na e-mail: valmez@ochranci.cz, tel. 571 621 602 nebo adresu: ČSOP Val. Meziříčí, U Rajky 15, PS 49, 757 01 Val. Meziříčí.

Na další straně se můžete dozvědět více také o studánkách ve Valašském Meziříčí.

Zkuste zjistit jméno studánky, kdo se o ni stará, vyfotit ji a případně naměřit GPS souřadnice (přístrojem nebo na internetových mapách), nebo aspoň co nejpřesněji popsat její polohu. Vítáme také pověsti a příběhy, pokud o studánce nějaké zjistíte. Letos se zaměřujeme na Javorníky a Vsetínské vrchy, ale velmi užitečný je každý údaj, i když bude z jiné oblasti východní Moravy.

Spolu se studánkami zjišťujeme také informace o mokřadech, budeme Vám tedy vděční i za nahlášení podmočených luk, svahových pramenišť, lesních jezírek apod. Mokřady, tůně, prameniště, prameny a studánky totiž zvyšují ekologickou hodnotu daného území. Jejich mimořádnost tkví v nenahraditelnosti funkce ve stabilitě ekosystémů, v možnosti přežití chráněných, ale i méně významných živočišných a rostlinných druhů, podílí se na snižování povrchového odtoku vody a zároveň zvyšují retenční schopnosti území, takže omezují ničivé účinky povodní.

Čeho tím vším chceme dosáhnout?

Každý turista rád potkává v přírodě studánky, z nichž se může při cestě napít, nebo se v nich aspoň omýt. O mnohých se neví, proto je zanesením do map a celostátního registru chceme zpřístupnit. Zanikající studánky chceme obnovovat, aby mohly znovu sloužit lidem i lesní zvěři. Zajímavá příležitost se nabízí i obcím, pro něž mohou upravené studánky znamenat zatraktivnění turistické nabídky – mohou se k nim např. vyznačit odbočky z turistických značek nebo i menší naučné trasy. Vytvoření seznamu podmočených luk, pramenišť a tůní zase napomůže při jejich adresné ochraně a při ochraně živočichů a rostlin, pro jejichž život jsou mokřady nezbytné.

Jaká je situace dnes?

Česká a moravská krajina se prokazatelně odvodňuje. Před 60 lety odvodnění začaly způsobovat meliorace, výsadba nevhodných lesů a velkoplošné zemědělství, dnes pokračuje vlivem regulace řek po povodních i špatného lesního hospodaření. Navíc se připojují klimatické vlivy, když ubývá trvalejších dešťů a srážky jsou spíše přívalové. Proto je nezbytné zavádět co nejrychleji opatření, která by zadržela vodu v krajině. Na rozsáhlé revitalizační akce naše organizace nemá prostředky, proto se chceme soustředit na ochranu mokřadních lokalit, pramenišť a studánek.

Projekt finančně podpořilo Ministerstvo životního prostředí ČR a nemusí vyjadřovat stanoviska Ministerstva životního prostředí


 


Zdroj: ČSOP Valašské Meziřiči
Klasická ochrana prírody Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
30.08.2012
Zobrazené:
803 x
Odoslať
TlačiťDeprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/specfce.php on line 431
Združenie ochranárov severovýchodného Slovenska - PČOLA, Levočská 38
064 01 Stará Ľubovňa, Kontaktná osoba: Pavel Petráš mobil: 0910 598858

альфа банк голд максимум

  Novinky
Združenie zm,enilo adresu
Senior Modrová - Modrová 298 - 935 15 Modrová Kontakt : Pavel Petráš E-mail : petras64pavel@gmail.com
(00.00.0000)


  Foto dňa
foto 44

  Anketa
Uprednostňujete skôr energiu ?

Slnečnú ( výroba TÚV, kúrenie, výroba elektriny)
4648 (4648 hl.)

Vodnú ( malé vodné elektrárne
3045 (3045 hl.)

Biomasy (peletky, štiepky, brikety)
2842 (2842 hl.)

Geotermálnu
2924 (2924 hl.)

Veternú
3407 (3407 hl.)

Atómovú
2581 (2581 hl.)

V podstate ma to netrápi
2106 (2106 hl.)

Celkom hlasovalo: 21553


  Top články

Neexistují vhodná data!Designed by Salonky with phprs