Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/view.php on line 31
Združenie PČOLA
  Hlavné menu

  Vydané články
<<  Máj  >>
PoUtStŠtPiSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

  Prihlásenie
Meno (prezývka)


Heslo


Upraviť účet

Ak si želáte, aby Vám bol zasielaný informačný e-mail o novinkách na stránkach zaregistrujte sa.

  Návštevnosť
Celkom

629702

Máj

60558

Dnes

80

0bčianske fórum

Včely hynú skôr kvôli chemickým postrekom a ľudskej hlúposti.


Úhyn včiel spôsobili chemické postreky
Autor: Ľudmila Rešovská | 3. 7. 2012

Už 17. júna včelári z Kvetnice, Popradu, Hranovnice a Spišského Bystrého zaznamenali zvýšený úhyn včiel. Hoci už v pondelok upozornili Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu v Poprade, MVDr. Kohút po prešetrení konštatoval, že ide iba o zvýšený a nie hromadný úhyn včiel. Podľa vyjadrení veterinárov, mohol každý zo záhradkárov spôsobiť tento úhyn postrekom, napríklad zemiakov.

S týmto vyjadrením však včelári nesúhlasili a na vlastnú päsť začali pátrať, čo mohlo spôsobiť úhyn miliónov včiel. 
„Patril som medzi prvých, ktorí hynutie včiel v našom katastri spozorovali. V sobotu, 16. júna som bol pri včelíne takmer celý deň. Po 16. hod. začal nálet včiel smerom na lány repky v susednej dedine, vzdušnou čiarou asi 2,5 km. Aj som sa čudoval, prečo včely lietajú týmto smerom a až neskôr som sa dozvedel, že tam je letná repka olejná. V nedeľu,okolo 9. h som si pred včelínom  všimol množstvo včiel poskakujúcich na tráve, ktoré neboli schopné letu. Keďže včelárim 47 rokov a mám aj včelárske vzdelanie, tento jav som diagnostikoval ako paralýzu včiel a okamžite som urobil odber vzoriek uhynutých včiel a potrebnú fotodokumentáciu," informoval nás Bernard Kuchta zo Spišského Bystrého, ktorý má v súčasnosti 45 produkčných rodín a vo včelárskych funkciách pracuje od  roku 1972.

B. Kuchta zistil, že lány repky na blízkom chotári patria vikartovskému družstvu a ako sa dozvedel, postrek repky olejnej robili družstevníci asi od 5. h do 8 hod. ráno, pri teplote 16 stupňov C. Keďže v pondelok ráno úhyn včiel pokračoval, tento fakt oznámil veterinárnej správe a dozvedel sa, že podobné problémy majú aj iní včelári. „Na obecnom úrade  v Kravanoch som si overil oznámenie postreku. Asi o 11,30 hod. som sa vybral zistiť, kde sú ešte lány repky v Hornádskej doline a cestou som stretol postrekovací stroj. Repka sa nachádza medzi obcami Hranovnica a Spišský Štiavnik. Zo včelárskeho hľadiska práve končila repka ozimná. Včela je florokonštantná, preto pokračovala v nálete na repku, hoci les ponúkal malinu," povedal B. Kuchta a dodal, že v stredu, 20. júna bolo vo včelíne smutno. Let bol veľmi slabý, ale zdalo sa, že po 72. h bola už paralýza slabšia. „Keďže denný prínos na váhe v nedeľu bol 6,5 kg, v pondelok 5 kg a v utorok, keď  lietavky vypadli, iba mizerných 2,2 kg, dá sa ľahko vypočítať, aké straty utrpeli včelári. Lietavky sa nahradia až po 10 dňoch. Hynuli však aj mladé včely, pretože donesený nektár bol kontaminovaný a pri spracovaní  došlo k paralýze včiel. Človeku je z toho do plaču, pretože včielkam nedokáže pomôcť. Včely sa pri teplote nad 16 stupňov Celzia sa nedajú zavrieť, musí sa im podávať voda," doplnil B. Kuchta, ktorý sa neskôr stretol aj so zástupcom družstva vo Vikartovciach. Ako povedal, ich samých to tiež mrzí, ale od kompetentných dostali nesprávne informácie. Postrekujú síce ďalej, ale po 20. h. Takýto postrek už škody  nespôsobí. B. Kuchta zistil aj názvy postrekovacích látok. Išlo o insekticídy Mospilan 20 SP, Biscaya 240 OD, dusikaté hnojivo Dam a Kaiso sorbie.
„Nie som chemik, ale iba učiteľ fyziky, ale  zo skúsenosti viem, že Dam v kombinácii s inými insekticidmi a vysokou teplotou, spôsobuje paralýzu včiel. Každý chemik vám povie, že pri postreku jednou látkou s predpísanou koncentráciou je látka relatívne neškodná. Po zmiešaní sú však účinky silnejšie. Vyskúšajte si to napríklad miešaním rôznych alkoholov a piva," povedal na záver.

Ako vyplýva z karty bezpečnostných údajov, Kaiso sorbie svojou toxicitou ohrozuje ryby a včely, s upozornením, že sa môže aplikovať len v bezletovom čase včiel, vo večerných hodinách! Nebezpečný je aj pre domáce, hospodárske a voľne žijúce zvieratá, pri dodržaní predpísanej dávky je prijateľný pre vtáky, dážďovky a iné pôdne makroorganizmy.

Ja som si svoj úsudok urobil . Včely stále hynú,  včelárov spasí iba silný dážď, ale poškodí vodné živočíchy. Na vine je právny systém, ktorý umožňuje aj neodborníkom rozhodovať o používaných prípravkoch. Viem si všetko vysvetliť. Na dokázanie viny sa musí do 72 hod. urobiť analýza v Štátnom  veterinárnom  a potravinovom  ústave v Dolnom Kubíne   K tomu treba odobrať vzorky včiel a porastu. Vyšetrenie stojí maličkosť len asi 700 €. ŠVPS na to peniaze nemá, ktorý včelár dôchodca si to môže dovoliť. V každom regióne  je jeden odborník na chemické postreky. Pod Tatrami je v Spišskej Belej. Na rade je štát a veterinári. Štát dáva dotácie poľnohospodárom aj včelárom, ktorí sú na jednej lodi, ale včelári sú ubíjaní. A chceme získať mladých. Táto látka sa nesmie používať v 1. ochrannom pásme zdrojov podzemných vôd. Ostaným nech sa zaoberajú kompetentní, nech sa konečne odlepia  od svojich stoličiek. Štát umožnil mnohým vyštudovať ochranu a tvorbu životného  prostredia, koľkí z nich pracujú vo svojom odbore.

Na záver: Každá babka v Zamagurí (odkiaľ pochádzam), vie že včely na zemiaky nelietajú, pretože neprodukujú plody a semená ale hľuzy. Postreky by sa mali vykonávať podvečer, bolo by oveľa menej alergii. Pri tomto systéme, ktorý platí v SR , čoskoro novonarodeným budeme dávať ako darček štetec, ktorý neskôr bude používaťna opeľovanie rastlín. A to chceme zvýšiť podiel predaných slovenských potravín. ŠVPS by mala stáť na strane zdravia zvierat a ľudí. Zdravie závisí od zdravej prírody, ktorú chamtivci poškodzujú.

S pozdravom a úctou Bernard Kuchta Mgr.

Dodávam : Prípravky majú byť podľa vyhlášky otestované v Ústave včelárstva Liptovský Hrádok. Výsledok neviem, zatiaľ mi neodpovedali. Na podporu včelárstva vláda prijala zákon č. 422/2007 Z.z. a  s novelizovala ho vyhl. č.31/2011 platnou od 1. 9.2011. Obidva sa týkajú hlavne podpory so zameraním na mladých a začínajúcich včelárov. Štát včelárom prepláca 70 %  hodnoty  na použité liečiva. Včelárom poskytuje dotáciu (aj keď malú ale poskytuje, niekedy som si z dotácie zakúpil 4  kg. Cukru, dnes po zaplatení členského sotva 1 kg. ).  Ale aj tak mladých napriek podpore štátu sa ťažko získava. Vyhlášky, zákony ostávajú na papieri. Menovacie dekréty štátnych úradníkov „prilepia na stoličky".0bčianske fórum Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
04.08.2012
Zobrazené:
1743 x
Odoslať
TlačiťDeprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/specfce.php on line 431
Združenie ochranárov severovýchodného Slovenska - PČOLA, Levočská 38
064 01 Stará Ľubovňa, Kontaktná osoba: Pavel Petráš mobil: 0910 598858

альфа банк голд максимум

  Novinky
Združenie zmenilo adresu ale nie pôsobenie !!!
Senior Modrová - Modrová 298 - 935 15 Modrová Kontaktnou osobou sa stal dočasne, ale navždy, už čerstvý 70 - desiatnik : Pavel Petráš E-mail : petras64pavel@gmail.com Potom čo sa 19. marca 2020 odobrala do ochranárskeho neba jej predsedníčka a zakladajúca členka ( 30 júna 1994 ) Eulalia Štefanová z Humenného. Kto ste ju mali tú česť poznať, venujte jej tichu spomienku, veľmi nám chýbaš Elly Green za T.O. Severka ďakuje za jej prínos trampskému hnutiu na severovýchode Slovenska šerif Lucky, Elly umí!
(25.05.2020)


  Foto dňa
k

  Anketa
Uprednostňujete skôr energiu ?

Slnečnú ( výroba TÚV, kúrenie, výroba elektriny)
5120 (5120 hl.)

Vodnú ( malé vodné elektrárne
3065 (3065 hl.)

Biomasy (peletky, štiepky, brikety)
2862 (2862 hl.)

Geotermálnu
2975 (2975 hl.)

Veternú
3426 (3426 hl.)

Atómovú
2600 (2600 hl.)

V podstate ma to netrápi
2126 (2126 hl.)

Celkom hlasovalo: 22174


  Top články
ochranár, poslanec Európskeho parlamentu Martin Hojsík z Progresívneho Slovenska dnes predstavil návrhy zelených opatrení, ktoré môžu pomôcť Slovensku

37 x    (19.05.2020)

HROMADNÁ PODPISOVÁ AKCIA

20 x    (21.05.2020)13 x    (27.05.2020)Designed by Salonky with phprs