Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/view.php on line 31
Združenie PČOLA
  Hlavné menu

  Vydané články
<<  December  >>
PoUtStŠtPiSoNe
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31      

  Prihlásenie
Meno (prezývka)


Heslo


Upraviť účet

Ak si želáte, aby Vám bol zasielaný informačný e-mail o novinkách na stránkach zaregistrujte sa.

  Návštevnosť
Celkom

557144

December

39600

Dnes

2

Klasická ochrana prírody

Dvacetiletý Ropák: Galerie největších ignorantů životního prostředí


Ekologické negramotnosti a přezírání přírody přibývá, anketa Ropák roku nabývá na významu. Sebereflexe „oceněných“ se však nedostavuje.

Ekologie
Čestmír Klos | 26.04.2012
Vítězové posledních tří ročníků ankety: zprava Pavel Drobil (2010), Pavel Bém (2008) a Vladimír Tošovský (2009).

Nejznámější anticena v oboru ekologie slaví dvacetiny. Kdo si odnese jubilejního Ropáka roku 2011, se dozvíme již v pátek v poledne. (Horkým favoritem je ale zcela jistě Jan Stráský, jehož „počinům“ na Šumavě ČESKÁ POZICE v loňském roce věnovala řadu článků.)

Ať to bude kdokoliv, bude navazovat na „úspěchy“ Ropáka roku 2010 Pavla Drobila. Ten po velice podezřelých eskapádách svých podřízených musel s ostudou opustit post ministra životního prostředí, ale nezastyděl se a dokonce se rozhodl na kongresu ODS poučit spolustraníky, jak se na to musí – hned po vítězných volbách obsadit všechna vedoucí místa až po ředitele odborů členy vlastní strany. Že se u těchto postů v rozumně fungujícím systému už vyžaduje odbornost, není pro Drobila rozhodující.

Pavel Drobil je vlastně nejslavnějším Ropákem v historii této zdravě poťouchlé anketySvým arogantním přístupem k ochraně životního prostředí dosáhl Drobil za superkrátké půlroční ministrování toho, že mu anticenu Ropák 2010 vyneslo hned několik ekologicky sporných počinů. Protože u stočlenné poroty složené z různých kulturních a vědeckých osobností, novinářů i ekologických aktivistů vyhrály i dva jeho podivuhodné výroky, je vlastně nejslavnějším Ropákem v historii této zdravě poťouchlé ankety.

Rekordní byl i jeho náskok proti vloni vyhlášenému viceropákovi Michaelu Vítovi, který se coby hlavní hygienik „proslavil“ změkčováním norem hlukových zdravotních limitů. A nepochybně sehnal i nejvyšší počet zdůvodnění pro svoji kandidaturu.

K životnímu prostředí bezohledných osobností Drobilova formátu však odhalila anketa Ropák roku během dvacetileté existence povícero. Vynikly jindy a v jiných druzích činnosti.

Jak šel ropácký čas

Anketa Ropák roku, určená největším ničitelům přírody, zakořenila ještě v česko-slovenské federaci, ale od druhého ročníku je už pouze českým žebříčkem. A nejspíš i českým vynálezem, protože nápad se zrodil mezi členy Dětí Země. Povídka o fiktivním zakladateli ze Spolku krušnohorských ropáků Miloši W. Mlčochovi už dnes nudí. Nicméně inspirace pochází právě z této lokality, odkud vzešel i dnes už legendární film Jana Svěráka Ropáci (1988), který získal studentského Oscara.

Ropák je nejstarší ekologickou anketou, kterou si pořádá občanská společnost jako projev vzdoru proti ničení přírodyPrvní podobu ropáka zachytila v roce 1987 výtvarnice filmu Barbara Šalamounová. Obé, film i figurka, byly bezprostřední inspirací pro založení ankety. Rok co rok se měnící držitelé anticeny Ropák roku nenechávají na nic z toho zapomenout. Ani na stále aktuální a vtipný film, který se při vyhlašování Ropáků často znovu a znovu promítá, ani na figurku a samozřejmě ani na samu anticenu.

Stálý pořadatel ankety Miroslav Patrik z Dětí Země k tomu připomíná: „Jen stěží by před dvaceti lety někdo mohl předvídat, že slovo ropák bude tak zpopularizované (najdeme ho i v křížovkách), takže se stane synonymem pro bezuzdné ničení přírody. Ačkoliv existuje několik pozitivních ekologických ocenění, včetně státních, tato anticena se stala v rámci oboru nejznámější.“

Patrik hrdě připomíná, že Ropák je nejstarší ekologickou anketou, kterou si pořádá občanská společnost jako projev vzdoru proti ničení přírody a krajiny či životního prostředí. Cílem kritiky se stávají nejen politická nebo úřednická rozhodnutí, ale i různé bizarní plány, které se „jen“ prosazují.

Tragikomická sestra Zelená perla

O dva roky mladší než Ropák je soutěž o nejhloupější výrok v ekologické problematice, která svůj název dokonce dostala až během let, co odrostla z plenek. Bývávaly časy, kdy vítězné výroky spíš rozesmávaly než hrozily, takže jim název soutěže opravdu padnul. Trend posledních roků i ve výrocích značně přitvrzuje.

Jeden z porotců Zelené perly, ekolog Jan Piňos k tomu poznamenává:„Do nedávné minulosti patřila většina výroků šéfům firem, projektantům, úředníkům či ,odborníkům‘ na ekologické posudky. Politici tvořili nevelkou, ,profláklou‘ skupinu často se opakujících jmen. Letos jsou mezi citovanými autory samí politici. Blbost se lavinovitě šíří napříč funkcemi i stranami,“ upozorňuje Piňos.“ A dodává: „Na firmy, projektanty a úředníky už nezbylo místo. Lid se krčí se svou blbostí v rohu, politici zcela ovládli pole.“ Trend posledních let je zaznamenán, na vítězné letošní výroky si počkáme taktéž do pátečního poledne.

Pro minulost i budoucnost je třeba zaznamenat, že jak Ropák, tak Zelená perla jsou jen dobrovolné ankety. A podle toho je třeba k váze výsledků přistupovat. Tipy do anket píší organizátorům z Dětí Země občané. Kdokoliv a kdykoliv. A tak se na výběru Ropáka výrazným způsobem podílejí dvě občanské skupiny. V první fázi dobrovolní navrhovatelé, v té konečné více než stočlenná porota složená z osobností z kulturní, environmentální či mediální sféry a zástupců nevládních organizací.

Superropáci

Výjimečné trojjediné vítězství Pavla Drobila v obou anketách jsme si již vychutnali a věnovali jsme se mu i po loňském vyhlášení v článku Nejdrsnější ropák v historii. Ještě jednou nepominutelnou jeho vlastností je, že je velice čerstvé. S negativními důsledky Drobilových kroků se naše společnost bude ještě dlouho potýkat.


Klasická ochrana prírody Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
18.05.2012
Zobrazené:
783 x
Odoslať
TlačiťDeprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/specfce.php on line 431
Združenie ochranárov severovýchodného Slovenska - PČOLA, Levočská 38
064 01 Stará Ľubovňa, Kontaktná osoba: Pavel Petráš mobil: 0910 598858

альфа банк голд максимум

  Novinky
V prípade nálezu chráneného živočícha nebrať z miesta nálezu, ale kontaktovať
Správa Pieninského národného parku ulica SNP č. 57 061 01 Spišská Stará Ves tel.: +421 (0)52 4181071-3 fax: +421 (0)52 4822395 e-mail: pienap@sopsr.sk www.pienap.sk
(12.11.2019)


Nová kontaktná osoba od 1.1.2020
Od nového roku sa ujíma vedenia našej organizácie Mgr. Laura Martonová MSc - mobil 0911 298 822 E-mail : lauramarton@yahoo.com Vyštudovala odbor Environmentálna geológia na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave a na Technickej univerzite vo Viedni MSc Program New Energy – Renewable Energy in Central and Eastern Europe. Aktívna členka mimovládnej neziskovej environmentálnej organizácie Združenie ochranárov severovýchodného Slovenska – Pčola v Starej Ľubovni od jej založenia v roku 1994. Pracovala 5 rokov ako projektová manažérka a odborná konzultantka v oblasti odpadového hospodárstva, ochrany vôd, trvalo udržateľného lesného hospodárstva a obnoviteľných zdrojov energie v regióne severovýchodného Slovenska. Od roku 2008 pracuje ako odborná konzultantka pre oblasť mitigácie a adaptácie na klimatickú zmenu, najmä v súvislosti s energetickou efektívnosťou, obnoviteľnými zdrojmi, nakladaním s odpadmi a udržateľným využívaním lesov. Vypracováva projekty a programy hlavne v rozvojových krajinách (Afrika, Balkán, Ázia, Arabský polostrov), ktoré sú často spolufinancované prostredníctvom tzv. carbon market mechanizmov. Klientmi sú hlavne medzinárodné inštitúcie (UNDP, UNIDO, World Bank, EIB, EBRD), rozvojové agentúry, ale aj firmy a mimovládne organizácie.
(12.11.2019)


1.jnovember 2017
Vzhľadom na dlhodobú nemoc došlo k zmene na poste predsedníctva OZ Pčola, keď predsedníčkou organizácie sa stala pani Eulalia Štefanová - kontakt : 0905 769 541 E-mail : eulaliastefanova@gmail.com
(01.11.2017)


  Foto dňa
foto 49

  Anketa
Uprednostňujete skôr energiu ?

Slnečnú ( výroba TÚV, kúrenie, výroba elektriny)
4568 (4568 hl.)

Vodnú ( malé vodné elektrárne
2992 (2992 hl.)

Biomasy (peletky, štiepky, brikety)
2802 (2802 hl.)

Geotermálnu
2819 (2819 hl.)

Veternú
3362 (3362 hl.)

Atómovú
2523 (2523 hl.)

V podstate ma to netrápi
2053 (2053 hl.)

Celkom hlasovalo: 21119


  Top články
Prezidentka podpísala zákon, ktorý zavádza zálohovanie PET fliaš a plechoviek

36 x    (16.10.2019)

V zmysle Smernice o poskytovaní informácií v zmysle zák. č. 211/2000 Z. z.

34 x    (18.10.2019)

Laura Martonová: Všetkých nás treba – jemných motivátorov, energických presviedčačov, katastroferov, štrajkujúcich školákov, ekoinovátorských vedcov,

30 x    (31.10.2019)Designed by Salonky with phprs