<<  Máj  >>

Máj

Klasická ochrana prírody

Vodný mlyn zo sedemnásteho storočia

V rokoch 1995 až 1997 sme pomohli odštartovať záchranu národnej technickej kulturnrnej pamiatky v rámci táborov Modrá alternatíva za podpory OZ Ľudia a voda v Košiciach a nadácie Partnership.
Pavel Petráš - Združenie Pčola
Už štrnásty rok sa skupinka nadšencov v Krivanoch /okres Sabinov/ pokúša zrekonštruovať vodný mlyn zo 17. storočia. „Keď sme sa spolu s kamarátom Milanom Novickým pustili do opravy starého mlyna, ktorý zdedila moja mama, ešte sme ani netušili, že je to technická kultúrna pamiatka.“ Povedal nám terajší predseda občianskeho združenia Kamenný mlyn Ján Sabolík.

Mlyn bol už v roku 1984 vyhlásený za kultúrnu pamiatku a tak bolo potrené vybaviť rôzne povolenia a všetky rekonštrukčné práce im museli schváliť pamiatkári.„Najskôr sme to považovali za obmedzovanie pri našej snahe, no dnes už viem, že to bolo na niečo dobré. Aspoň sme boli nútený robiť všetko tak, aby skutočne vyzeral, ako kedysi. A o to nám vlastne išlo“ dodáva pán Sabolík.
V 17. storočí sa v mlyne obilie drvilo mlynskými kameňmi, ktoré otáčalo koleso poháňané vodou. Kamene boli neskôr vystriedané oceľovou válkou (valcovacia stolica). „Do mlyna chceme nainštalovať aj pôvodné kamene, no neviem, či sa nám ich podarí sprevádzkovať. Mlieť sa zrejme bude prostredníctvom oceľovej války“, hovorí Ján Sabolík.
Od mlynských kameňov je odvodený aj názov združenia Kamenný mlyn, ktoré funguje už desiaty rok. Dnes má dvanásť členov a každoročne usporadúva medzinárodný letný tábor, zameraný na ochranu okolitej prírody, ale i na rekonštrukciu mlyna. „Medzi našich stálych zahraničných hostí, patria šiesti návštevníci z Holandska, ktorí nás podporujú aj finančne. No mali sme tu už aj Nemcov, Poliakov a dokonca jedného Američana.“ Prezradil nám pán Sabolík.
Účastníci letného tábora sú ubytovávaní v stanoch, no súčasťou zrekonštruovaného mlyna bude údajne päť manzardiek s kapacitou 10 až 15 ľudí.„Ešte neviem, kedy sa mi podarí dať do prevádzky ubytovňu, pretože túto časť projektu si musím hradiť z vlastných zdrojov. Chcel by som tento mlyn využiť aj na účely agroturistiky. Myslím, že pre turistov by to mohlo byť zaujímavé. Dokonca si budú môcť sami zomlieť múku“, dodal Ján Sabolík.
Pracovnú, čiže technickú časť mlyna im pomáhajú financovať sponzori, ale aj ministerstvo kultúry v rámci projektu „Obnov svoj dom“ na záchranu národných kultúrnych pamiatok. Združenie taktiež podpísalo zmluvu s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Prešove, aby pri rekonštrukčných prácach mohli využiť aj miestnych nezamestnaných, prostredníctvom takzvaných aktivačných činností. V súčasnosti tam takýmto spôsobom pracuje štrnásť ľudí. „Už tento rok by sa mohla spustiť voda cez žľaby, no ešte stále nemáme mlynské koleso, na ktoré by sme potrebovali minimálne 100 000 Sk.“ Posťažoval sa nám pán Sabolík.
Staré koleso sa prestalo točiť údajne v roku 1953 a tak dúfame, že sa im to nové podarí roztočiť už čo nevidieť.

Ján Krajňák
Zdroj: Korzár

Klasická ochrana prírody Autor:
11.12.2011

ochranár, poslanec Európskeho parlamentu Martin Hojsík z Progresívneho Slovenska dnes predstavil návrhy zelených opatrení, ktoré môžu pomôcť Slovensku

27 x    (19.05.2020)

HROMADNÁ PODPISOVÁ AKCIA