<<  November  >>

November

Klasická ochrana prírody

Projekt Svet v nákupnom košíku j

Školy a verejnosť budú mať v nasledujúcich troch mesiacoch možnosť navštíviť unikátnu putovnú interaktívnu výstavu Svetový Supermarket v Detskom múzeu SNM a následne v rôznych mestách Slovenska. Výstava vedie nielen k skúmaniu produktov a okolností ich výroby, ale i k skúmaniu vlastných otázok a postojov.
Živica predstaví Svetový supermarket
4.11.2011 | | CEEV Živica

Viete, koľko váži vaše oblečenie a koľko vody je potreba na jeho výrobu? Tušíte, aká je odvrátená strana reklamy a nadnárodných korporácií? To, ale aj omnoho viac sa môžete dozvedieť v rámci interaktívnej výstavy Svetový Supermarket, ktorú vytvorilo Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica v rámci medzinárodného projektu Svet v nákupnom košíku. Ide o prvú interaktívnu výstavu svojho druhu, ktorá je určená najmä študentom vyšších ročníkov základných a stredných škôl. „Chceli by sme motivovať študentov k tomu, aby mali záujem vedieť viac o produktoch dennej spotreby, o dôsledkoch ich výroby na životné prostredie a ľudí v iných častiach sveta - proste si pripustiť, že sa nakupovaním nevyhnutne prepájame s ľuďmi a krajinami, kde prebieha produkcia tovaru pre náš trh.“ uviedla Katarína  Hipšová, jedna z autoriek konceptu výstavy a koordinátorka projektu Svet v nákupnom košíku.

„Študenti budú môcť taktiež zaplatiť za čokoládu a sledovať, kde sa peniaze po ceste strácajú, pokým prídu k pestovateľovi kakaa a tak lepšie pochopiť rozdiel medzi konvenčným a spravodlivým obchodom (fair trade). Ďalej bude študentov lákať mobil v nadživotnej veľkosti, ktorý sa dá nielen otvoriť, ale aj odkrýva svoje hlboké tajomstvá. Tiež dostanú možnosť uvažovať, aké sú možnosti zmeny, či existuje iná, prijateľnejšia cesta pre ľudí a Zem a nakoniec aj  odídu s malým darčekom,“ doplnila Katarína Hipšová z Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica.

Výstavu doplňuje a rozvíja práve vydaná publikácia - metodická príručka globálneho vzdelávania pre učiteľov „Komu patrí Zem“.

Nielen študentov, rodičov s deťmi, ale aj ostatných, ktorí sa radi hrajú, srdečne pozývame na vernisáž výstavy, ktorá prebehne v stredu 9. novembra o 11 hodine v Detskom múzeu SNM na Vajanského nábreží 2, zadný vchod do budovy SNM v Bratislave (www.detskemuzeum.sk).

V Detskom múzeu SNM bude výstava k dispozícii pre školy a verejnosť až do konca januára 2012. Od februára 2012 bude výstava putovať po rôznych mestách Slovenska. Školy z bratislavského regiónu, ktoré majú záujem navštíviť výstavu v Detskom múzeu, sa môžu nahlásiť telefónnom čísle: 02/204 691 60.

Výstava Svetový supermarket, aj príručka Komu patrí Zem vznikli v rámci projektu Svet v nákupnom košíku. Cieľom projektu je prispieť k začleneniu globálneho vzdelávania a zvlášť tém udržateľnej spotreby do formálneho vzdelávania v partnerských krajinách. Projekt je realizovaný piatimi partnerskými organizáciami: CEEV Živica zo Slovenska, Humanitas zo Slovinska, Fair Trade Hellas a Ecological Initiative of Chania z Grecka a NaZemi-společnost pro fair trade z Českej republiky.

Projekt Svet v nákupnom košíku je realizovaný vďaka finančnej podpore Európskej únie a Slovak Aid.

Viac na: http://www.changenet.sk/?section=spr&x=630453#ixzz1dTaMcT5G

Zdroj: 4.11.2011 | | CEEV Živica
Klasická ochrana prírody Autor:
12.11.2011

V prípade nálezu chráneného živočícha nebrať z miesta nálezu, ale kontaktovať
Správa Pieninského národného parku ulica SNP č. 57 061 01 Spišská Stará Ves tel.: +421 (0)52 4181071-3 fax: +421 (0)52 4822395 e-mail: pienap@sopsr.sk www.pienap.sk
(12.11.2019)

Nová kontaktná osoba od 1.1.2020
Od nového roku sa ujíma vedenia našej organizácie Mgr. Laura Martonová MSc - mobil 0911 298 822 E-mail : lauramarton@yahoo.com Vyštudovala odbor Environmentálna geológia na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave a na Technickej univerzite vo Viedni MSc Program New Energy – Renewable Energy in Central and Eastern Europe. Aktívna členka mimovládnej neziskovej environmentálnej organizácie Združenie ochranárov severovýchodného Slovenska – Pčola v Starej Ľubovni od jej založenia v roku 1994. Pracovala 5 rokov ako projektová manažérka a odborná konzultantka v oblasti odpadového hospodárstva, ochrany vôd, trvalo udržateľného lesného hospodárstva a obnoviteľných zdrojov energie v regióne severovýchodného Slovenska. Od roku 2008 pracuje ako odborná konzultantka pre oblasť mitigácie a adaptácie na klimatickú zmenu, najmä v súvislosti s energetickou efektívnosťou, obnoviteľnými zdrojmi, nakladaním s odpadmi a udržateľným využívaním lesov. Vypracováva projekty a programy hlavne v rozvojových krajinách (Afrika, Balkán, Ázia, Arabský polostrov), ktoré sú často spolufinancované prostredníctvom tzv. carbon market mechanizmov. Klientmi sú hlavne medzinárodné inštitúcie (UNDP, UNIDO, World Bank, EIB, EBRD), rozvojové agentúry, ale aj firmy a mimovládne organizácie.
(12.11.2019)

2039 (2039 hl.)

Mainstreamové riešenie klimatickej zmeny je drahé s neistým koncom aj s úpadkom ekonomiky, tvrdí hydrológ

52 x    (22.09.2019)