<<  September  >>

September

Pohoda za mestom

Východiskom programu je myšlienka, že prírodné lokality a rekreačné areály v zázemiach miest sú dôležitým prvkom pre kvalitu života jeho obyvateľov. Pri  úpravách a obnove týchto miest je nutné brať do úvahy nielen návrhy architektov a estetické aspekty jednotlivých prvkov. Rovnaká dôležitosť musí byť daná aj aspektom bezpečnosti, prístupnosti pre rôzne skupiny užívateľov, ochrane prírodných hodnôt, orientačným prvkom, sprístupneniu kultúrnych a prírodných hodnôt, zapojeniu verejnosti do plánovania a vytvárania týchto priestorov a ďalším relevantným otázkam.

Pohoda za mestom

Cieľ programu

Podpora komunitného života na obnovených, upravených a oživených rekreačných priestoroch a ich častí v zázemí väčších miest.

Cieľom je ponúknuť bezpečné, zdravé a príjemné miesta na trávenie voľného času a šport pre rôzne skupiny užívateľov, vytvárať priestor pre ich stretnutia a sociálne kontakty, pozitívne vplývať na kvalitu urbanizovaného prostredia tak, aby zároveň nebola znížená prírodná hodnota rekreačného zázemia mesta. Cieľom programu je tiež vytváranie partnerstiev samospráv a obyvateľov miest tak, aby mohla byť v budúcnosti zabezpečená starostlivosť o rekreačné zázemie a v spolupráci boli realizované prípadné ďalšie aktivity v prospech mesta a jeho obyvateľov.

Výška podpory

O podporu vo výške max. 6000 €  sa v otvorenom grantovom kole môžu uchádzať miestne komunity z miest s počtom obyvateľov nad 35 000.

Projekty by mali byť realizované v rozmedzí marca až októbra 2011.

Termín prijímania žiadostí v prvom kole programu je 25. 2. 2011.

Oprávnení žiadatelia

• mimovládne organizácie (občianske združenia, nadácie, neziskové organizácie a pod.), ktoré pôsobia v miestnej komunite a vyvíjajú činnosť napr. v oblasti ochrany životného prostredia, kultúrnych či prírodných hodnôt, komunitného rozvoja, športu, vzdelávania a podobne v partnerstve so samosprávou mesta,
  • základné, stredné a vysoké školy, športové kluby, rodičovské združenia, kluby turistov v partnerstve so samosprávou mesta,
  • samospráva mesta v partnerstve s mimovládnou organizáciou s oblasťou pôsobenia ako je uvedené vyššie,
  • správcovia zelene a rekreačných objektov v partnerstve s mimovládnou organizáciou s oblasťou pôsobenia ako je uvedené vyššie,
  • štátna ochrana prírody v partnerstve s mimovládnou organizáciou s oblasťou pôsobenia ako je uvedené vyššie.

Podporované aktivity a výstupy

Každý projekt musí obsahovať:

• etapu komunikácie s užívateľmi upravovaného priestoru
  • etapu vlastných úprav verejného priestoru v rekreačnom zázemí mesta
  • ukončenie projektu - formou verejného podujatia priamo na upravenom priestore

Aktivity, ktoré je možné podporiť:

• vytváranie a obnova priestorov pre relax a športové aktivity, napr. petangové ihriská, piknikovacie miesta, stolnotenisové stoly, šachovnice a pod.,
  • obnova a doplnenie drobného mobiliáru ako napr. ohniská a zariadenia na grilovanie, posedenia, prístrešky a altánky, stojany na bicykle, smetné koše atď.,
  • oprava či vytvorenie miest na vstupoch do rekreačných priestorov a v miestach prirodzeného zhromažďovania ľudí (napr. pri prameňoch, vyhliadkach a pod.), napríklad doplnenie a osadenie smerovníkov, informačných tabúľ a rôznych prvkov s informáciami, označenie cestičiek, spevnenie schodíkov a podobne,
  •  osadenie rôznych atraktivít oživujúcich priestor, ako napr. zvonkohry, interaktívne náučné a iné prvky, umelecké artefakty a inštalácie,
  • ošetrenie a výsadba zelene v lesoparkoch a parkoch resp. iných typoch rekreačných priestorov v zázemí mesta.

Výstupmi jednotlivých projektov sú miestne komunity, ktoré prostredníctvom plánovania a úprav konkrétnych verejných priestorov získajú nové kontakty, skúsenosti a vedomosti.

Viditeľným výstupom sú upravené, obnovené a oživené časti rekreačných priestorov v zázemiach miest nad 35 000 obyvateľov. Úpravy týchto priestorov bude zrealizovaná v partnerstve samosprávy a obyvateľov mesta.  Výstupmi projektu budú aj rôzne podujatia organizované na oživenie priestorov v zázemí miest, ktoré prilákajú do týchto miest ďalších užívateľov a umožnia im zmysluplné aktivity.

Podrobné informácie

Informácie pre žiadateľov o finančnú podporu sú k dispozícii v stĺpci vľavo, v časti "Dokumenty na stiahnutie".

Poradný výbor

Eva Stanková, občianske združenie TILIA, Rajec
Magdaléna Pichlerová, akademická sféra, Zvolen
Hana Šimková, manažér pre korporátne vzťahy Heineken Slovensko, Bratislav