Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/view.php on line 31
Združenie PČOLA
  Hlavné menu

  Vydané články
<<  November  >>
PoUtStŠtPiSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

  Prihlásenie
Meno (prezývka)


Heslo


Upraviť účet

Ak si želáte, aby Vám bol zasielaný informačný e-mail o novinkách na stránkach zaregistrujte sa.

  Návštevnosť
Celkom

555783

November

43697

Dnes

17

Klasická ochrana prírody

Ako sa môžem zapojiť?Ako sa môžeš zapojiť?
 • do_lesa Zúčastni sa podujatí organizovaných v tvojom regióne. Prehľad plánovaných podujatí nájdeš tu.
 • Zapoj sa do sprievodných podujatí, napr. projektov Lesnícke dni, Les ukrytý v knihe alebo Kroky pre les
 • Staň sa na chvíľu lesníkom – dobre sa obleč, obuj a poď na návštevu do lesa!
 • Zaujímaj sa o les a spoznávaj ho z blízka, vnímaj jeho farby, tvary, započúvaj sa do zvukov v lese. Počúvaj šum lístia, žblnkot vody, spev vtákov. Pozoruj život okolo seba. Vnímaj a pozoruj ho všetkými zmyslami!
 • Pošli nám svoj zaujímavý zážitok z lesa, obrázok, fotku s popisom, komentár, čo len chceš.
 • Začni zmenou myslenia a nalaď sa na frekvenciu planéty Zem.

 Chceš byť aj ty aktívny a prispieť k oslavám Medzinárodného roka lesov 2011? Pozývame ťa na všetky akcie, ktoré tento rok pripravujeme a na ktorých ťa radi uvidíme.

 Niečo pre les urobiť, nemusí znamenať priamo vysadiť niekoľko sto stromov, alebo vyčistiť zahradenú bystrinu. Aj doma zo svojho pohodlia môžeš byť užitočný pre les a prírodu. Chceš vedieť ako? Tu je niekoľko rád a odporúčaní, ako môžeš svojím každodenným správaním prispieť k ochrane lesov okolo seba.

 • Začni so separáciou odpadu – papier, sklo, plasty, kovy.
 • Pozeraj na etikety výrobkov a kupuj výrobky vyrobené na Slovensku – mnohé precestujú polku sveta, kým sa dostanú k vám domov, načo sa spotrebuje veľa pohonných hmôt, energie a obalov.
 • Chodievaj krátke vzdialenosti peši, naštartuj bicykel – je to lacný, 100 % ekologický a čistý spôsob dopravy, neprodukuješ skleníkové plyny a ešte robíš niečo aj pre svoje zdravie.
 • voda_z_vodovodu balena_voda Nekupuj balenú vodu – môžeš piť vodu z vodovodu, je prísne kontrolovaná na kvalitu. Ak máš rád minerálnu vodu, naber si ju z minerálneho prameňa. Plastové fľaše potrebujú stovky rokov, aby sa rozložili.
 • Pri nakupovaní, vyberaj väčšie balenia, veľké balenia sú úspornejšie a znižujú množstvo obalov, ktoré končia ako odpad. Zároveň šetríš benzín na časté cesty do supermarketu.
 • Kupuj do domácnosti veci, ktoré sa dajú opraviť, takto ich budeš môcť dlhšie používať a neskončia rýchlo v koši. 
 • spora_energie Používaj úsporné žiarovky tam, kde dlho a často svietiš - šetria až 80 % elektrickej energie. Ich vysoká cena sa rýchlo vráti úsporou poplatkov za elektrinu.
 • Kontroluj kúrenie podľa počasia vonku a uber ak sa oteplí.
 • Ak niečo nepotrebuješ, nepoužívaš alebo si z toho vyrástol pokús sa to predať, vymeniť, alebo niekomu darovať, o kom si myslíš, že by sa mu to mohlo zísť, tým recykluješ veci, ktoré by inak skončili v koši, staré nepotrebné, oblečenie daruj do charity, alebo chudobnej rodine.

 Na potulkách lesom nájdeš veľa podnetov a príležitostí nájsť pokoj, odpočinok. Pokoj od ruchu a zhonu. Môžeš byť sám sebou bez toho, aby si sa musel(a) hrať na niekoho iného. Les je tu aj pre teba. Staň sa na chvíľu lesníkom. Prejdi sa po lesnom chodníku, spoznávaj slovenskú prírodu. Aký je tvoj vzťah k lesu spoznáš podľa svojho správania. Tu je niekoľko typov ako si vykračovať po lese:

 • choď po lese s otvorenými očami a ušami, avšak bez zbytočného hluku
 • obaly z desiaty a vody nenechávaj v lese, zober ich so sebou a vyhoď do smetiaka (ak nájdeš kontajner na triedený odpad, roztrieď ho)
 • do lesa nechodievaj sám, ak by si sa napríklad zranil, alebo zablúdil, dvaja si skôr poradíte
 • lepšie je isť v menšej ako vo veľkej skupine – v menšej skupine si lepšie vychutnáš atmosféru lesa a skôr aj  uvidíš lesnú zver
 • neskracuj si chodníky, sú naplánované tak, aby aj pri častej návštevnosti nedochádzalo k erózii pôdy (mimo chodníka sa môžeš skôr poraniť)
 • nezakladaj oheň – hrozí riziko požiaru, les je extrémne horľavý, hlavne za suchého počasia
 • nepoškodzuj kôru stromov, vystavíš ich riziku infekcie hubovým ochorením
 • natrhané kvety rýchlo zvädnú a už z nich nikto iný nebude mať radosť, radšej ich nechaj rasť a kvitnúť
 • nos so sebou leukoplast, obväz, nôž, lieky na tlmenie bolesti, repelent – nikdy nevieš, kedy sa ti zídu...

 Ak máš zaujímavý zážitok z lesa, fotku, budeme radi ak sa s nami o svoj zážitok podelíš, pošleš obrázok, fotku s popisom, alebo nám len napíšeš ako sa ti páčila akcia organizovaná v roku lesov do Národného lesníckeho centra, Sokolská 2, 960 01 Zvolen s heslom Medzinárodný rok lesov 2011.


Zdroj: Národne lesnícke centrum
Klasická ochrana prírody Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
11.10.2011
Zobrazené:
873 x
Odoslať
TlačiťDeprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/specfce.php on line 431
Združenie ochranárov severovýchodného Slovenska - PČOLA, Levočská 38
064 01 Stará Ľubovňa, Kontaktná osoba: Pavel Petráš mobil: 0910 598858

альфа банк голд максимум

  Novinky
V prípade nálezu chráneného živočícha nebrať z miesta nálezu, ale kontaktovať
Správa Pieninského národného parku ulica SNP č. 57 061 01 Spišská Stará Ves tel.: +421 (0)52 4181071-3 fax: +421 (0)52 4822395 e-mail: pienap@sopsr.sk www.pienap.sk
(12.11.2019)


Nová kontaktná osoba od 1.1.2020
Od nového roku sa ujíma vedenia našej organizácie Mgr. Laura Martonová MSc - mobil 0911 298 822 E-mail : lauramarton@yahoo.com Vyštudovala odbor Environmentálna geológia na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave a na Technickej univerzite vo Viedni MSc Program New Energy – Renewable Energy in Central and Eastern Europe. Aktívna členka mimovládnej neziskovej environmentálnej organizácie Združenie ochranárov severovýchodného Slovenska – Pčola v Starej Ľubovni od jej založenia v roku 1994. Pracovala 5 rokov ako projektová manažérka a odborná konzultantka v oblasti odpadového hospodárstva, ochrany vôd, trvalo udržateľného lesného hospodárstva a obnoviteľných zdrojov energie v regióne severovýchodného Slovenska. Od roku 2008 pracuje ako odborná konzultantka pre oblasť mitigácie a adaptácie na klimatickú zmenu, najmä v súvislosti s energetickou efektívnosťou, obnoviteľnými zdrojmi, nakladaním s odpadmi a udržateľným využívaním lesov. Vypracováva projekty a programy hlavne v rozvojových krajinách (Afrika, Balkán, Ázia, Arabský polostrov), ktoré sú často spolufinancované prostredníctvom tzv. carbon market mechanizmov. Klientmi sú hlavne medzinárodné inštitúcie (UNDP, UNIDO, World Bank, EIB, EBRD), rozvojové agentúry, ale aj firmy a mimovládne organizácie.
(12.11.2019)


1.jnovember 2017
Vzhľadom na dlhodobú nemoc došlo k zmene na poste predsedníctva OZ Pčola, keď predsedníčkou organizácie sa stala pani Eulalia Štefanová - kontakt : 0905 769 541 E-mail : eulaliastefanova@gmail.com
(01.11.2017)


  Foto dňa
foto 56

  Anketa
Uprednostňujete skôr energiu ?

Slnečnú ( výroba TÚV, kúrenie, výroba elektriny)
4556 (4556 hl.)

Vodnú ( malé vodné elektrárne
2983 (2983 hl.)

Biomasy (peletky, štiepky, brikety)
2789 (2789 hl.)

Geotermálnu
2808 (2808 hl.)

Veternú
3354 (3354 hl.)

Atómovú
2512 (2512 hl.)

V podstate ma to netrápi
2039 (2039 hl.)

Celkom hlasovalo: 21041


  Top články
Mainstreamové riešenie klimatickej zmeny je drahé s neistým koncom aj s úpadkom ekonomiky, tvrdí hydrológ

52 x    (22.09.2019)

Varovanie hydrológa, ktoré sa ťažko počúva: Naša bezbrehá betónová kultúra je už veľmi malý krôčik ku kolapsu. Ak nezastavíme vysušovanie Slovenska...

44 x    (22.09.2019)

Prezidentka podpísala zákon, ktorý zavádza zálohovanie PET fliaš a plechoviek

17 x    (16.10.2019)Designed by Salonky with phprs