P1200298.JPG

Najkrajšie stromy na Horehroní vymenili sme za "najkrajšie" prícestné priekopy. Nuž ale strom vysáva vodu do nebíčka a rigol ju vyháňa do mora. Tak asi pointa bude niekde inde.

P1200296.JPG

Nadobro odcválali najkrajšie stromy z Horehronia a pricválali odvodňovacie systémy...

P1200299.JPG

Umelecký zážitok vidieť "najkrajšiu" skrúž na pozadí majestátnych končiarov Nízkych Tatier...

P1200305.JPG

....kde bolo tam bolo, uprostred poľa vyrástla namiesto stromu "najkrajšia" drenážna skrúž. Vyrástla a začala odvádzať vodu z krajiny. Požehnali ju v minulom režime a my ju naďalej velebíme ako spasiteľku prosperity...

P1200303.JPG

...ako bútľava vŕba a drény zaústené v nej vyháňa vodu rúrkami preč, lebo neradno ani kvapku nechať v ňom.

P1200300.JPG

A na dne v skruži voda! A dokonca vytekajúca a odtekajúca do a z "bútľavej betónovej vŕby". Aby bolo jasné, že tam je tečúca voda, ponúkam video.

Odhadol som, že tam tečie asi 0,05 l/s, čo je denne viac ako 4 m3 životudarnej tekutiny a ročne "iba" nejakých 1500 m3. Ak tento "najkrajší" odvodňovací systém funguje viac ako 20 rokov, tak z krajiny  stieklo cez jedinú podrezanú žilu minimálne 30.000 m3. Odhadujem, že tento odvodňovací systém zbiera a odvádza vodu z asi 10 hektárov. Nechcem rátať koľko cez podobné podrezané žily odtieklo zo Slovenska vody preč.

Keď nepochopíme to, že voda je to najvzácnejšie čo na Slovensku máme, tak nám nič iné neostáva, len vyschnúť.  Možno bútľavá betónová vŕba nás prinúti rozmýšľať, aby sme neubližovali vode a ona neubližovala nám. Tak hor sa svetom proletári naďalej vysušovať čo sa len dá, napriek tomu že voda je zrkadlo kultúry človeka!