<<  Máj  >>

Máj

Klasická ochrana prírody

Navrhované zmeny banského zákona Rumunska

Navrhované zmeny banského zákona Rumunska otvoriť dvere kontroverznej ťažby zlata operácie na Rosie Montana

Bukurešť, Rumunsko - Navrhované zmeny banského zákona Rumunska bude hlasovať najskôr o rumunského parlamentu by ohrozilo nielen udržateľnosť regióne, ale tiež umožniť, aby súkromné ​​záujmy predbiehať štátny záujem, podľa WWF.

Podľa nových predpisov by súkromní investori, ktorí získajú licenciu k využitiu tiež získajú právo na vyvlastnenie dotknutých nehnuteľností na meno rumunského štátu. Podľa súčasnej rumunskej legislatívy, držiteľ preukazu nemá toto právo, môže rumunského štátu vyvlastňovať majetok. Navrhované ustanovenia by vyčistiť cestu pre zneužitia súkromných spoločností, ktoré sa stalo držať prevádzkovej licencie v Rumunsku.

"Ak je prijatý, by to znamenalo, že súkromné ​​záujmy by predbehne životných funkcií štátu a súkromných spoločností bude môcť vyvlastniť prírodných zdrojov proti našej vôli," povedal Magor Csiba, programový manažér z WWF Dunaj-karpatského programu v Rumunsku .

"Obávame sa, že tento právny predpis priamy prospech prevádzky na Rosie Montana v Transylvánii. Dúfame, že v 21. storočí, žiaden členský štát EÚ si nemôže dovoliť prijať legislatívu tak, aby vyhovovali konkrétne obchodné záujmy. "

Kanadskej firmy Rosie Montana Gold Corporation plánuje prevádzkovať open-cast zlatý důl pomocou kyanidu v historickom mieste ťažby zlata v Rosie Montana. Avšak, mnoho ochrancov životného prostredia, historikov, architektov a občianskych aktivistov týka nielen o vplyve bane na životné prostredie, ale tiež to, či to môže poškodiť starých banských štôlní v oblasti, ktorá siaha až do rímskych čias.

Navrhovaná zmena banského zákona by tiež poskytnúť ťažobné projekty osobitné postavenie, ktoré by umožnili ničenie utajovaných pamiatok bez súhlasu ministerstva kultúry.

"Zatiaľ čo väčšina demokratického sveta smeruje rýchlo k radikálnym transparentnosť, kde sú občania informovaní nielen o výhodách využívania zdrojov, ale tiež o jeho cene, že tento zákon tlačiť nás za pár stoviek rokov do veku, kedy zákony boli stanovené súkromné ​​ekonomické záujmy, "povedal Csiba.

Boj povrchové dolovanie zlata v Rosie Montana má dlhú históriu v Rumunsku. Návštevou www.rosiamontana.net môžu ľudia podpísať petíciu, ktorá žiada rumunské poslancov, aby hlasovali proti navrhovanej právnej úpravy a verejne vyjadriť svoj nesúhlas s projektom. 16.000 ľudí podpísalo petíciu k dnešnému dňu.

O Rosie Montana

Tam bola silná opozícia voči miestnym Rosa Montana projektu ťažby zlata od tej doby bol plán kanadských zdrojov ťažobnej spoločnosti Gabriel oznámil v roku 2000.

Historické dedine Rosie Montana bude zničená budova najväčším open-cast zlatý důl v Európe. Pri plnom produkcie bane by sa kopať 500.000 ton kameňa za týždeň, vydávať 134 kg kyanidov do vzduchu za deň a používať 13 až 15.000.000Kg kyanidu za rok po dobu the16 rokov môj život. Odolnosť proti projektu od tej doby sa šíri cez Rumunsko a Európe.

Pre ďalšie informácie kontaktujte:

Magor Csiba, programový manažér z WWF Dunaj-karpatského programu v Rumunsku, +40 730 098 722 mcsibi@wwfdcp.ro

Klasická ochrana prírody Autor:
09.09.2011

ochranár, poslanec Európskeho parlamentu Martin Hojsík z Progresívneho Slovenska dnes predstavil návrhy zelených opatrení, ktoré môžu pomôcť Slovensku

27 x    (19.05.2020)

HROMADNÁ PODPISOVÁ AKCIA