Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/view.php on line 31
Združenie PČOLA
  Hlavné menu

  Vydané články
<<  Február  >>
PoUtStŠtPiSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

  Prihlásenie
Meno (prezývka)


Heslo


Upraviť účet

Ak si želáte, aby Vám bol zasielaný informačný e-mail o novinkách na stránkach zaregistrujte sa.

  Návštevnosť
Celkom

587457

Február

47825

Dnes

52

SZOPK Košice

Na Ptačí potok přišli dřevaři, aktivisté chtějí bránit v těžb


Na Ptačí potok přišli dřevaři, aktivisté chtějí bránit v těžbě Aktualizováno

19.7.2011 08:35 | MODRAVA (Klatovsko) (ČTK)

Diskuse: 24

Porostní stěna po asanaci z minulých let

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Zdroj | ŠUMAVAPRO

Ekologičtí aktivisté, kteří od pátku blokují šumavskou lokalitu Ptačí potok před kácením kůrovcem napadaných stromů, odvolali nejvyšší pohotovost. Na místo sice ráno dorazili těžaři, pracují ale v sousedním lese, kde se podle ekologů může zasahovat. Kácení stromů na Ptačím potoce považují aktivisté za nelegální. Ani policie, kterou na místo zavolali kvůli podezření z neoprávněné těžby, v blokované lokalitě žádné pracující těžaře nenašla, takže odjela, řekl dnes ČTK z místa blokády přírodovědec Mojmír Vlašín.

Ráno přišlo do lesa asi deset zahraničních lesních dělníků, aktivistů bylo dopoledne na místě 28. Část lesních dělníků podle Vlašína šla přímo do lesa, kde se i podle ekologů těžit smí, někteří ale odešli do blokované lokality. Při práci ve sporné lokalitě je ale hlídky aktivistů nenašly.

"Pohovořili jsme i se šéfy těch dělníků. Tvrdí nám, že dnes budou jen mimo bezzásahovou zónu a že si nepřejí žádné konflikty," uvedl Vlašín. Také mluvčí parku Pavel Pechoušek ČTK řekl, že i když tento týden se těžaři na Ptačí potok opět vrátí, dnes to být nemá. Aktivisté předpokládají, že pouhou svou přítomností zabrání v těžbě, neboť dřevař musí zajistit, aby se v místě těžby nezdržovala cizí osoba.

Ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský novinářům dnes řekl, že chtějí v této lokalitě začít neodkladně těžit. Neupřesnil ale, jak z Ptačího potoka aktivisty dostanou. Mají dva výklady konfliktu s ekology.

Jeden říká, že hromadné akce na území parku není možné organizovat bez souhlasu správy parku a ten ekologové nemají. Druhý výklad tvrdí, že park musí dosáhnout toho, aby nevznikly žádné hospodářské škody na lesích. Park by pak mohl požádat soud o vydání předběžného opatření nebo policii o pomoc při ohraničení pracoviště pro těžaře, řekl Stráský.

Stráský uvedl, že nechtějí, aby jim konflikt s ekology zabránil v ochraně lesů obce Kašperské Hory. Ty jsou totiž velmi blízko kůrovcem zasažené lokality v parku a hrozí, že se na ně kůrovec rozšíří. Těžba na Ptačím potoce je podle Stráského legální. Oblast byla v dubnu rozhodnutím ministra životního prostředí Tomáše Chalupy vyjmuta z bezzásahových zón. Nepotřebují tedy žádnou výjimku, aby zde mohli kůrovcem napadené stromy porážet, dodal Stráský.

Pokud by se park na policii obrátil a policisté by uznali těžbu jako legální, mohou trvat na tom, aby jako neoprávněné osoby členové blokády opustili místo.

Aktivisté chtějí svou přítomností bránit údajně nelegálnímu kácení stromů napadených kůrovcem. Podle Jaromíra Bláhy z Hnutí Duha správa Národního parku Šumava nemá ke kácení udělenou výjimku k použití technologií, které narušují strukturu a funkci ekosystému, a nemá zpracovaný vliv na lokalitu Natura 2000. Podle právního rozboru, který si nechali udělat správci parku u advokátní kanceláře zaměřující se na problematiku životního prostředí, ale prý "naturové" hodnocení v tomto případě nepotřebuje.

Park v pondělí oznámil, že tlaku aktivistů neustoupí a že dřevorubci se na Ptačí potok určitě vrátí. V místě je třeba pokácet kolem 3000 stromů napadených kůrovcem. Pokud nebudou pokáceny, kůrovec z nich vyletí a zničí mnohem víc stromů. Z jednoho nezpracovaného stromu je při dalším rojení napadeno dalších osm až deset stromů. "Pokud bychom nyní neměli proti kůrovci zasáhnout, kůrovec může ještě toto léto zahubit dalších 30.000 stromů," uvedl Jiří Mánek ze správy parku.

Zatím je podle ekologů poražena asi stovka kmenů, mezi nimi i některé zdravé bez kůrovce. Ekologové hodlají na místě zůstat tak dlouho, dokud správa parku od kácení v lokalitě neupustí, nebo dokud ho nezastaví policie či Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Na obě instituce se obrátili.


Lada Pešková


Zdroj: Lada Pešková
SZOPK Košice Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
19.07.2011
Zobrazené:
1211 x
Odoslať
TlačiťDeprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/specfce.php on line 431
Združenie ochranárov severovýchodného Slovenska - PČOLA, Levočská 38
064 01 Stará Ľubovňa, Kontaktná osoba: Pavel Petráš mobil: 0910 598858

альфа банк голд максимум

  Novinky
Ukončujeme svoju činnosť
Naša organizácia ukončuje svoju činno po vyše 25 rokoch ( 30.6.1994 ) bez personálneho pokračovateľa ku dňu 31.13.2019. Ďakujeme všetkým svojím členom a priaznivcov. Pavel Petráš
(31.12.2019)


  Foto dňa
kf

  Anketa
Uprednostňujete skôr energiu ?

Slnečnú ( výroba TÚV, kúrenie, výroba elektriny)
4627 (4627 hl.)

Vodnú ( malé vodné elektrárne
3019 (3019 hl.)

Biomasy (peletky, štiepky, brikety)
2831 (2831 hl.)

Geotermálnu
2895 (2895 hl.)

Veternú
3389 (3389 hl.)

Atómovú
2562 (2562 hl.)

V podstate ma to netrápi
2087 (2087 hl.)

Celkom hlasovalo: 21410


  Top články

Neexistují vhodná data!Designed by Salonky with phprs