<<  September  >>

September

Poslanci žiadajú „krízový prístup“ k regionálnym eurofondom

(19.03.2010)

Tvorcovia zákonov z výboru pre regionálne záležitosti Európskeho parlamentu včera schválili zjednodušený prístup k miliardám eur z regionálnych fondov. Domnievajú sa totiž, že rýchlejší prístup k nim je nevyhnutný na prekonanie hospodárskej krízy v Európe. Nové pravidlá by sa mali zaviesť do konca leta.

Dedina skanzen

Ak toto opatrenie schvália aj členské štáty EÚ, podľa pravidiel dostanú v roku 2010 najviac postihnuté krajiny predbežné platby v hodnote 2 percentá z Európskeho sociálneho fondu a 4 percentá z európskych regionálnych fondov.

Spoločný rozpočet na rok 2010 v týchto fondoch je takmer 50 miliárd eur.

Pozadie

Výdavky na regionálnu politiku na obdobie rokov 2007 až 2013 tvoria približne tretinu celkového rozpočtu EÚ. V súčasnosti sa o regionálne fondy môžu uchádzať tie regióny, ktorých HDP per capita je menej ako 75 percent priemeru krajín EÚ. Na Slovensku túto podmienku spĺňajú všetky regióny okrem bratislavského.

Podľa Lisabonskej zmluvy je zmena pravidiel ohľadne regionálnych fondov predmetom procesu spolurozhodovania, čo Parlament stavia zarovno s Radou.

Dva hlavné nástroje regionálnej politiky sú Európsky fond regionálneho rozvoja (ERDF), ktorý sa zameriava na posilnenie hospodárskej a sociálnej súdržnosti pomocou vyrovnávania regionálnych nerovností (pomocou priamej pomoci malým a stredným podnikom, investícií do infraštruktúry, podpory výskumu a vývoja či miestne a medziregionálne verejné iniciatívy) a Európsky sociálny fond (ESF), ktorý investuje do národných a regionálnych nástrojov a slúži na podporu zamestnanosti a pomáha pracovnej sile prispôsobiť sa ekonomickým zmenám.

Na určenie toho, ktoré krajiny sa môžu o tieto zvýšené predbežné platby uchádzať, budú použité ekonomické kritéria, povedalo tlačové oddelenie Parlamentu.

Zavedú sa tiež pravidlá ohľadne „opätovnej záväznosti“ fondov, čo znamená, že sa zjednoduší opakovaný prístup členských štátov k prostriedkom z EÚ.

Spolufinancovanie ostáva

Poslanci Parlamentu však zamietli návrh Európskej komisie, ktorá by členským štátom dovolila pozastaviť ich príspevky do Európskeho sociálneho fondu v rokoch 2009 až 2010 a umožnila im platiť priamo regiónom pomocou nástroja EÚ bez toho, že by doňho prispeli.

Hoci len dočasne, tento krok by znamenal porušenie zásady spolufinancovania, keďže regionálne eurofondy sa vyplácajú zarovno s národnými programami pomoci, povedali poslanci.

Je to teda otázka zásad, najmä s ohľadom na plánovanú dlhodobú reformu európskych regionálnych fondov EÚ, vysvetľuje pre EurActiv holandský poslanec Lambert Van Nistelrooij. Navyše by to bolo príliš drahé a komplikované, dodáva.

„Pre mňa je dôležité, aby sme sa držali metódy spolufinancovania keď v roku 2014 vstúpi do platnosti nová regionálna politika,“ povedal Van Nistelrooij a dodal, že tento prístup „zdieľaného manažmentu“ by mal byť kľúčovou súčasťou stratégie EÚ 2020, ktorá bude smerodajná pre ďalšie stratégie v oblasti európskeho rastu a zamestnanosti v nasledujúcom desaťročí.

Parlament tlačí na členské štáty, aby nasledovali jeho príklad

O celej záležitosti sa teraz bude hlasovať v apríli na plenárnom zasadnutí Parlamentu. Členovia Parlamentu preto vyzvali Radu ministrov EÚ, aby krátko NATO NATO je medzivládna organizácia združených krajín s úlohou chrániť slobodu a bezpečnosť svojich členov politickými a vojenskými prostriedkami.viac na www.EuropskaUnia.sk »oficiálne oznámila svoje stanovisko, čím by sa proces urýchlil a nástroje potrebné na uskutočnenie príslušných krokov by mohli fungovať už v lete.

Hoci inštitúcie sa už vyjadrili, že s celou myšlienkou súhlasia, doposiaľ sa nedokázali zhodnúť na tom, ako sa zabezpečí, aby tieto zmeny fungovali.

Van Nistelrooij tvrdí, že „skorší a rýchlejší“ prístup k eurofondom bol už dlhší čas prioritou Parlamentu. Predošlé iniciatívy však vždy zlyhali kvôli nesúhlasu členských štátov. „Rade to trvalo príliš dlho,“ uvádza.

„Je hanbou, že sme strávili rok diskutovaním o tejto téme s Radou“, a to v čase vážnej hospodárskej krízy, povedal holandský poslanec. Dodal však, že aj keby sa podarilo najnovší plán uviesť do prevádzky „do septembra, stále by samozrejme“ bol významným prínosom.

Zdroj: EurActiv
Projekty Autor:
19.03.2010

Za živú krajinu

69 x    (01.08.2020)

Ružín je zaplavený odpadom, nádrž čistil špeciálny kombajn

62 x    (07.08.2020)

Milí priatelia a priateľky (nielen) rieky Hron