<<  Apríl  >>

Apríl

Obnoviteľné zdroje na dosah?

(12.03.2010)

Iba päť členských krajín EÚ bude nakupovať z iných štátov energiu získanú z obnoviteľných zdrojov, aby tak dosiahli cieľ vytýčený pre horizont do roku 2020, oznámila včera Európska komisia. EÚ spoločne dokonca cieľ v oblasti OZE prekročíť

Foto: www.mmisso.com

Iba päť krajín EÚ bude musieť dovážať energiu z obnoviteľných zdrojov (OZE) z iných krajín, aby dosiahli v roku 2020 jej podiel 20 percent na celkovom energetickom mixe. Ide o Taliansko Belgicko Belgicko je jednou z najhustejšie osídlených krajín s najhustejšou cestnou sieťou v Európe. V hlavnom meste Belgicka, Bruseli, sídli väčšina inštitúcií EÚ, ale aj medzinárodné organizácie, napríklad NATO NATO je medzivládna organizácia združených krajín s úlohou chrániť slobodu a bezpečnosť svojich členov politickými a vojenskými prostriedkami.viac na www.EuropskaUnia.sk » viac na www.EuropskaUnia.sk » Dánsko Dánsko zakladajúcim členom Severoatlantickej aliancie (NATO). Súčasťou EHS (neskôr EÚ) sa stalo v roku 1973.viac na www.EuropskaUnia.sk » Luxembursko Luxembursko patrí medzi zakladajúcich členov EÚ, už počas druhej svetovej vojny (1944) vytvorila exilová vláda s Belgickom a Holandskom združenie Benelux.viac na www.EuropskaUnia.sk »a Maltu.

Najviac sa bude dovážať do Talianska; ročne pôjde o ekvivalentný objem energie, ktorý by sa získal spracovaním 1,2 tis. ton surovej ropy.

Na druhej strane, viaceré členské krajiny vyrobia v roku 2020 viac ako 20 percent energie z OZE, preto ju budú môcť predať spomenutým piatim krajinám. Najväčší "nadbytok" by malo vykázať Nemecko Nemecko je stále najvyšším prispievateľom so spoločného rozpočtu EÚ, čo mu spolu s ľudnatosťou dáva veľkú váhu v európskej politike.viac na www.EuropskaUnia.sk »a Španielsko Španielsko má najväčšie príjmy z cestovného ruchu spomedzi všetkých európskych krajín.viac na www.EuropskaUnia.sk »

EÚ spoločne prekročí cieľ približne o 0,3 percent; v roku 2020 by malo 20,3 percenta energií v celej EÚ pochádzať z OZE.

„Táto predpoveď ukazuje, že členské štáty berú obnoviteľné zdroje veľmi vážne a sú naozaj zapálené pre ich podporu v rámci domácej produkcie,“ vyhlásil Günther Oettinger, komisár pre energetiku. „Je to stimul pre investovanie do zelených technológií a produkcie z obnoviteľných zdrojov,“ doplnil.

Komisia však pripomína, že dáta sú „veľmi predbežné“. Odhad spresnia až národné akčné plány pre OZE, ktoré musia členské krajiny poslať do Bruselu do konca júna 2010. Spresnený výhľad bude musieť zohľadniť i to, že Komisia nevytvorila jednotný vzor pre písanie akčného plánu; jednotlivé krajiny EÚ ho preto môžu poňať rôzne a podobne sa tak môžu odlišovať i predložené informácie.

Smernica o obnoviteľných zdrojoch dovoľuje členským štátom dosahovať ciele rôznymi cestami: výrobou energie z OZE, dovozom takto získanej energie (štatistický transfer) a zapojením sa do projektov v oblasti OZE, ktoré riešia iné členské alebo nečlenské krajiny.

Francúzsko Francúzsko patrí medzi zakladajúce krajiny EÚ, jeho politickí predstavitelia zohrali rozhodujúcu úlohu v procese vytvárania európskej integrácie po druhej svetovej vojne.viac na www.EuropskaUnia.sk » Taliansko, Španielsko a Grécko Grécko vstúpilo do EÚ po zložitom vývoji - po druhej svetovej vojne nasledovala občianska vojna (1944-49), reštaurácia monarchie, vojenská diktatúra (1967-74) a až potom vytvorenie parlamentnej demokracie.viac na www.EuropskaUnia.sk »vyhlásili, že majú záujem rozvíjať spoluprácu najmä v kontexte stredomorského komplexu solárnych elektrární. Do úvahy tiež spadá možnosť, aby tieto štáty riešili projekty s balkánskymi krajinami, oznámila Komisia. Najmä Taliansko chce priepasť prekonať vybudovaním interkonektorov so Švajčiarskom, Albánskom, Čiernou Horou a Tuniskom.

Niektoré krajiny naznačili, že sa chcú zamerať na rozvoj konkrétnych technológií: Nemecko, Estónsko Estónsko je najmenším z pobaltských štátov. Nezávislosť od ZSSR získalo v roku 1991, ruské jednotky odišli však až v roku 1994. V roku 1994 vstúpilo, spolu so Slovenskom, do EÚ i NATO.viac na www.EuropskaUnia.sk »a Írsko Írsko patrilo medzi najchudobnejšie krajiny Európy, vďaka viacerým špecifikám však dokázalo plne využiť výhody členstva a dostať sa na ekonomicky medzi špičkových európskych hráčovviac na www.EuropskaUnia.sk »na veternú energiu, Bulharsko Bulharsko muselo tesne pred koncom predvstupového procesu čeliť hrozbe odloženia vstupu do EÚ o rok v prípade, že nestihne implementovať požadované reformy.viac na www.EuropskaUnia.sk »a Rumunsko na hydroelektrárne, či Lotyšsko Podobne ako ostatné dve pobaltské krajiny (Estónsko, Litva), Lotyšsko dosiahlo nezávislosť od ZSSR v roku 1991, ruské jednotky odišli v roku 1994. Členom Únie i NATO sa stalo spolu so Slovenskom v roku 2004.viac na www.EuropskaUnia.sk »na biomasu.

Zdroj: eURaCTIV
14.03.2010

Združenie zm,enilo adresu
Senior Modrová - Modrová 298 - 935 15 Modrová Kontakt : Pavel Petráš E-mail : petras64pavel@gmail.com