Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/view.php on line 31
Združenie PČOLA
  Hlavné menu

  Vydané články
<<  Apríl  >>
PoUtStŠtPiSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30    

  Prihlásenie
Meno (prezývka)


Heslo


Upraviť účet

Ak si želáte, aby Vám bol zasielaný informačný e-mail o novinkách na stránkach zaregistrujte sa.

  Návštevnosť
Celkom

606064

Apríl

51554

Dnes

242

Energia

EÚ podporila geotermálny výskum na Slovensku


(12.02.2010)

Tri slovenské firmy získali granty v hodnote 2,64 mil. eur zo štrukturálnych fondov. Cieľom je podpora aplikovaného výskumu ultra hĺbkového geotermálneho vŕtania. Výstupom má byť mechanizmus pre bezkontaktné drvenie horniny, ktorého prevádzkové náklady nebudú rásť exponenciálne.

Foto: Flickr.com/Stig Nygaard (licencia Creative Commons)

Na Slovensku sa vyvíja bezkontaktná metóda pre ultra hĺbkové geotermálne vŕtanie. Zámer, ktorý sa zrodil pred viac ako rokom, získal v januári 2010 dotáciu zo štrukturálnych fondov EÚ. Súčasťou balíka sú tri granty pre tri súkromné firmy v celkovej výške 2,64 mil. eur, o ktorých rozhodla Agentúra Ministerstva školstva SR pre štrukturálne fondy EÚ z rozpočtu operačného programu Výskum a vývoj.

Výskum slovenských firiem je vo svete unikátny. Jeho cieľom je vytvoriť výstupy, ktoré sa budú dať využiť predovšetkým pri konštrukcii vŕtacej robotickej platformy ULTRADRILL. Tá sa bude od tradičných súprav odlišovať v tom, že na rozrušovanie horniny nebude používať klasický vrták, ale vysokotlakový vodný lúč, ktorý sa generuje plazmovým výbojom.

Pozadie

Teplo pod povrchom Zeme je jedným z najväčších zdrojov energie, ktorá sa čiastočne obnovuje. Potenciál geotermálnej energetiky je obrovský, no pre nedostatočný technologický pokrok sa nedá bežne využívať spôsobom, ktorý je nákladovo a časovo efektívny.

V súčasnosti sa geotermálna energia využíva na generovanie elektrickej energie spravidla len v miestach s geologickými anomáliami, ktoré umožňujú horúcej magme priblížiť sa k zemskému povrchu. V takýchto lokalitách stačí vyvŕtať geotermálnu studňu s hĺbkou 2 až 4 kilometrov, kde sa nachádza dostatočne veľké teplo pre tvorbu pary, ktorá dokáže poháňať elektrickú turbínu.

Prostredie pod zemským povrchom sa otepľuje s rastúcou hĺbkou, cca 20 - 40 Celziových stupňov s jedným kilometrom. Tento poznatok predpokladá, že ak by sa kdekoľvek na svete dala vyhĺbiť geotermálna studňa s hĺbkou od 6 do 10 km, mohla by byť zdrojom energie pre geotermálnu elektráreň. Problémom však je, že vŕtanie hlbšie ako 5 kilometrov je drahé, cena začína rásť exponenciálne.

Geotermia je na rozdiel od iných druhov OZE stabilným zdrojom, ktorý sa dokáže premieňať na elektrickú energiu nepretržite 24 hodín. Preto je z hľadiska požiadaviek na správne fungovanie elektrických sietí lepšou alternatívou než solárny panel alebo veterná turbína.

Inovatívna robotická platforma by mohla znamenať "revolúciu" v ultra hĺbkovom vŕtaní. Súčasné technológie v tomto segmente čelia dvom kľúčovým nedostatkom: Ide o časovo náročný proces a naviac v hĺbke 4 - 5 km začínajú náklady na ďalšie metre vrtu rásť exponenciálne.

V januári schválené granty by mali priniesť nasledovné výsledky aplikovaného výskumu:

  • Interdisciplinárny transfer poznatkov smerujúci k vytvoreniu inovatívnej vrtnej platformy, ktorá rozrušuje horninu vodným lúčom s ultra vysokým tlakom. Bezkontaktná metóda vŕtania bude využívať elektrické plazmové výboje, pri ktorých sa využijú poznatky o expanzii a akcelerácii plazmy. Grant pre tento projekt získala firma Geothermal Anywhere (Bratislava).
  • Vývoj a konštrukcia senzorického systému, ktorý bude odolný voči extrémnym vonkajším podmienkam – odolá teplotám prostredie vyšším ako 400 Celziových stupňov, tlaku minimálne 100 MPa a bude funkčný aj napriek vysokej miere elektromagnetického rušenia, ktoré sa vyskytuje v podzemných hĺbkach 6 – 10 km. Grant pre tento projekt získala firma Ecoland (Trnava).
  • Tretí projekt si kladie za cieľ vyvinúť vysoko výkonný pulzný zdroj elektrickej energie, ktorá bude postačovať pre plazmový výboj. Súčasťou projektu je i vývoj špeciálnych trysiek, ktoré za pomoci energie v výboja vygenerujú vysokotlakový vodný lúč. Grant získala spoločnosť EkoWatt (Láb).

O limitoch súčasných vrtných technológií hovorí Ivan Kočiš, technologický expert spoločnosti Geothermal Anywhere:

Video: Ivan Kočiš: Limity súčasných vrtných technológií


Výskum v oblasti ultra hĺbkového vŕtania budú robiť tri firmy, každá z nich zastrešuje jeden z projektov. Do výskumu a vývoja sa tiež zapoja vybrané pracoviská Slovenskej Akadémie Vied a niektoré katedry pôsobiace na fakultách Univerzity Komenského, Slovenskej Technickej Univerzity a Žilinskej univerzity.

Najväčší z troch projektov zastrešuje spoločnosť Geothermal Anywhere, ktorá je autorom konceptu pre ultra hĺbkové vŕtanie ULTRADRILL. Svoju technológiu popisuje detailnejšie na svojom technologickom blogu Opens external link in new windowGeothermania.com. Na blogu tiež možno nájsť bližšiu špecifikáciu jednotlivých podporených výskumných projektov, ale i praktické všeobecné a technologické informácie o geotermálnej energetike a jej potenciáli.

Detailnejší popis toho, čo bolo impulzom pre aplikovaný výskum ultra hĺbkového vŕtania, popisuje vo videu Ivan Kočiš:

Video: Ivan Kočiš: Hlavný impulz pre výskum ultra hĺbkového vŕtania


„Sme veľmi radi, že sa Agentúra Ministerstva školstva (ASFEU) rozhodla podporiť náš projekt a môžeme čerpať financovanie pre výskum a vývoj technológií pre ultra hĺbkové vŕtanie,“ vyhlásil pre EurActiv.sk Igor Kočis, výkonný riaditeľ Geothermal Anywhere.

„Priznané granty sú doplnením do mozaiky rozličných technológií, ktoré sú nevyhnutné pre fungovanie celého vrtného systému,“ doplnil Kočiš.

Interdisciplinárny charakter výskumu

Výsledky výskumu sa budú dať použiť i v iných priemyselných odvetviach. Samotná platforma ULTRADRILL môže nájsť uplatnenie napríklad aj pri ťažbe ropy a zemného plynu, Opens external link in new windowpíše blog Geothermania. Geotermálna a uhľovodíková energetika čelia podobným problémom, pokiaľ ide o prevŕtanie sa k podzemným ložiskám.

Čiastkové závery aplikovaného výskumu môžu nájsť využitie aj mimo oblasť hĺbkového vŕtania a geológie. Senzorický systém bude možné využiť pri náročných typoch zvárania v metalurgickom priemysle, vo vojenských zariadeniach, ale napríklad i v elektromobiloch s hybridným pohonom.

Pulzný zdroj elektrickej energie môže nájsť uplatnenie vďaka vlastnostiam, ktoré z neho robia zariadenie s menšími negatívnymi dôsledkami pre životné prostredie, než aké vytvárajú dostupné konvenčné zdroje. Potenciálnou sférou pre uplatnenie je tiež sektor poľnohospodárstva a zdravotníctva.

Ivan Kočiš: Geotermálny potenciál sa zatiaľ nevyužíva

Video: Ivan Kočiš: Geotermálna energia - to sú obrovské čísla


Zdroj: EurActiv
Energia Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
15.02.2010
Zobrazené:
1707 x
Odoslať
TlačiťDeprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/specfce.php on line 431
Združenie ochranárov severovýchodného Slovenska - PČOLA, Levočská 38
064 01 Stará Ľubovňa, Kontaktná osoba: Pavel Petráš mobil: 0910 598858

альфа банк голд максимум

  Novinky
Združenie zm,enilo adresu
Senior Modrová - Modrová 298 - 935 15 Modrová Kontakt : Pavel Petráš E-mail : petras64pavel@gmail.com
(00.00.0000)


  Foto dňa
kf

  Anketa
Uprednostňujete skôr energiu ?

Slnečnú ( výroba TÚV, kúrenie, výroba elektriny)
4652 (4652 hl.)

Vodnú ( malé vodné elektrárne
3045 (3045 hl.)

Biomasy (peletky, štiepky, brikety)
2844 (2844 hl.)

Geotermálnu
2926 (2926 hl.)

Veternú
3409 (3409 hl.)

Atómovú
2582 (2582 hl.)

V podstate ma to netrápi
2108 (2108 hl.)

Celkom hlasovalo: 21566


  Top články

Neexistují vhodná data!Designed by Salonky with phprs