Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/view.php on line 31
Združenie PČOLA
  Hlavné menu

  Vydané články
<<  Apríl  >>
PoUtStŠtPiSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30    

  Prihlásenie
Meno (prezývka)


Heslo


Upraviť účet

Ak si želáte, aby Vám bol zasielaný informačný e-mail o novinkách na stránkach zaregistrujte sa.

  Návštevnosť
Celkom

604411

Apríl

49901

Dnes

450

Energia

Päť miliárd eur na čisté energie a internetEurópska komisia včera navrhla, aby sa päť miliónov eur neminutých v európskom rozpočte presunulo na podporu energetických projektov a rozvoj širokopásmového internetu. Slovensko sa uchádza o štyri projekty.

Únia dá 200 miliárd eur (asi 1,5% HDP EÚ) oživenie európskeho hospodárstva zasiahnutého krízou – na tom sa dohodli lídri EÚ ešte v decembri minulého roka. Komisia navrhuje, aby boli ekonomické stimuly doplnené o balík na podporu energetických projektov a širokopásmového internetu. Chce použiť päť miliárd eur, ktoré sa v rozpočte EÚ ušetrili z poľnohospodárskych platieb. Za normálnych okolností by sa peniaze vrátili členským štátom.

„Šikovné investície“

Komisia predstavila návrh v stredu, 28. januára. Podľa José Manuela Barrosa by šlo o „šikovné investície“. Až 3,5 miliardy eur má smerovať na rozvoj čistej energie, asi jedna miliarda na širokopásmový internet. Zvyšná pol miliarda na riešenie výziev v poľnohospodárstve, ako sú klimatické zmeny, obnoviteľné energie, vodné hospodárstvo, či reštrukturalizácia mliekarenstva.

„Energetika a širokopásmové siete sú obe kľúčové pre budúcnosť ekonomiky EÚ“, tvrdí vo vyhlásení Komisia.

Návrh musia schváliť členské krajiny. České Predsedníctvo Úlohou predsedníckej krajiny je predovšetkým organizovať prácu Rady v jej jednotlivých konfiguráciách a reprezentovať Úniu navonok. Poradie predsedníctiev bolo naposledy určené Rozhodnutím Rady z 1. januára 2007. podľa neho by Slovensko malo prebrať túto funkciu v druhej polovici roku 2016.viac na www.EuropskaUnia.sk »chce o ňom diskutovať na Rade pre všeobecné záležitosti, ktorá sa uskutoční najbližšie 23.-24. februára v Bruseli.

Zachytávanie uhlíka, pobrežné veterné elektrárne

Najväčší podiel z balíka pre energetiku dostanú projekty na podporu komerčného využitia technológie zachytávania a uskladňovania uhlíka (tzv. CCS) – až 1,25 miliardy. Nemecko Nemecko je stále najvyšším prispievateľom so spoločného rozpočtu EÚ, čo mu spolu s ľudnatosťou dáva veľkú váhu v európskej politike.viac na www.EuropskaUnia.sk ». Holandsko Holandsko patrí medzi zakladajúcich členov Európskej únie. Spolu s Belgickom a Luxemburskom vytvorilo ešte počas druhej svetovej vojny Benelux, ako regionálne ekonomické integračné zoskupenieviac na www.EuropskaUnia.sk » Poľsko Poľsko je jednou z krajín Strednej a Východnej Európy, ktorá sa zaraďuje k post-komunistickým. Do EÚ vstúpilo spoločne s ďalšími 9 krajinami regiónu (vrátane Slovenska) v roku 2004.viac na www.EuropskaUnia.sk » Španielsko Španielsko má najväčšie príjmy z cestovného ruchu spomedzi všetkých európskych krajín.viac na www.EuropskaUnia.sk »(v jednej skupine s Portugalskom) a Británia dostanú po 250 miliónov na to, aby technológiu aplikovali na niektoré z vysoko znečisťujúcich uhoľných elektrární.

Na rozvoj pobrežných veterných elektrární pôjde 500 miliónov eur – 300 miliónov na ich pripojenie do elektrickej siete, zvyšok na stavbu nových turbín. Podporené budú projekty v troch skupinách krajín: Dánsko Dánsko zakladajúcim členom Severoatlantickej aliancie NATO NATO je medzivládna organizácia združených krajín s úlohou chrániť slobodu a bezpečnosť svojich členov politickými a vojenskými prostriedkami.viac na www.EuropskaUnia.sk ». Súčasťou EHS (neskôr EÚ) sa stalo v roku 1973.viac na www.EuropskaUnia.sk » Švédsko Nemecko, Poľsko – Británia, Holandsko, Nemecko, Írsko Írsko patrilo medzi najchudobnejšie krajiny Európy, vďaka viacerým špecifikám však dokázalo plne využiť výhody členstva a dostať sa na ekonomicky medzi špičkových európskych hráčovviac na www.EuropskaUnia.sk » Dánsko – Nemecko, Poľsko.

Nabucco a prepojenie plynovodov

Na budovanie plynovodov bolo vyčlenených 1,025 miliardy eur. Z toho 250 miliónov má byť „štartovací balík“ pre Nabucco. Hovorca Komisie Johannes Laitenberger pre EurActiv povedal, že prostriedky budú určené na krytie rizika – čiže majú pomôcť získať úvery od bánk. Celý plynovod má stáť asi 7,9 miliardy eur.

zvyšok má podporiť prepojenie plynárenských sietí v Európe. Slovensko Slovensko vstúpilo do EÚ v máji 2004. viac na www.EuropskaUnia.sk »môže v tomto balíku počítať s 25 miliónmi na plynovod Veľký Krtíš – Ballasagyarmat, ktorý nás spojí s Maďarskom, i s financiami na lepšie prepojenie na plynárenský uzol Baumgarten v Rakúsku.

Chceme ešte dva projekty

Podľa ministra hospodárstva Jahnátka sme pôvodne žiadali podporu pre štyri projekty. Neprešlo nám prepojenie na plynovod Jamal (smerom na Českú republiku), ani nový profil na prenos elektrickej energie na poľsko-slovenských hraniciach. Členské krajiny môžu písomne zdôvodniť akútnosť projektov, ktoré neboli podporené, do pondelka, a tak sa pokúsime obhájiť aj zvyšné dva.

Video: EÚ: Nevyužité peniaze z rozpočtu EÚ pôjdu na energetické projekty aj pre Slovensko (TASR)

Širokopásmový internet

Jedna miliarda eur má pomôcť rozšíriť širokopásmový internet vo vidieckych oblastiach. V EÚ nemá prístup k širokopásmovému internetu 30% obyvateľov vidieka, no situácia sa v členských krajinách značne líši. Podľa tabuľky zverejnenej Komisiou je v Dánsku, Luxembursku či Belgicku širokopásmový internet dostupný prakticky každému obyvateľovi vidieka, v Bulharsku či Rumunsku je pokrytie na vidieku nulové. Slovensko patrí s 39% skôr do „nižšej ligy“.

O financie sa budú musieť členské krajiny aktívne uchádzať, prideľované budú podľa distribučného kľúča platného pre Európsky poľnohospodársky fond pre rozvoj vidieka – chudobnejšie regióny dostanú viac peňazí.

Zmätok okolo schvaľovania

Zatiaľ nie je isté, že členské krajiny takéto alokácie schvália. Taliansky diplomat povedal, že je návrhom Komisie „zmätený“, pretože „neodráža rozhodnutia prijaté na Európskej rade v decembri“. Taliansko je znepokojené presunom poľnohospodárskych peňazí do iných sektorov, ktoré Talianom prinesie len marginálne benefity – 100 miliónov eur na prepájací plynovod s Gréckom.

Francúzsky diplomat zas spochybnil, či je správne zamerať sa na dlhodobé projekty v čase, keď sú potrebné krátkodobé rozhodnutia na reštart európskej ekonomiky. „Je to viac fond pre energetickú bezpečnosť, než fond obnovy. Je to dlhodobé.“

Ďalšie štáty sa už vyjadrili, že by fondy radšej použili na dopravné infraštruktúrne projekty. 


Zdroj: EuroActiv
Energia Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
11.02.2009
Zobrazené:
937 x
Odoslať
TlačiťDeprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/specfce.php on line 431
Združenie ochranárov severovýchodného Slovenska - PČOLA, Levočská 38
064 01 Stará Ľubovňa, Kontaktná osoba: Pavel Petráš mobil: 0910 598858

альфа банк голд максимум

  Novinky
Združenie zm,enilo adresu
Senior Modrová - Modrová 298 - 935 15 Modrová Kontakt : Pavel Petráš E-mail : petras64pavel@gmail.com
(00.00.0000)


  Foto dňa
kf

  Anketa
Uprednostňujete skôr energiu ?

Slnečnú ( výroba TÚV, kúrenie, výroba elektriny)
4650 (4650 hl.)

Vodnú ( malé vodné elektrárne
3045 (3045 hl.)

Biomasy (peletky, štiepky, brikety)
2843 (2843 hl.)

Geotermálnu
2926 (2926 hl.)

Veternú
3408 (3408 hl.)

Atómovú
2582 (2582 hl.)

V podstate ma to netrápi
2108 (2108 hl.)

Celkom hlasovalo: 21562


  Top články

Neexistují vhodná data!Designed by Salonky with phprs