Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/view.php on line 31
Združenie PČOLA
  Hlavné menu

  Vydané články
<<  Máj  >>
PoUtStŠtPiSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

  Prihlásenie
Meno (prezývka)


Heslo


Upraviť účet

Ak si želáte, aby Vám bol zasielaný informačný e-mail o novinkách na stránkach zaregistrujte sa.

  Návštevnosť
Celkom

629110

Máj

59966

Dnes

43

Energia

EP chce ambicióznejšie ciele v energetike


23.01.2009
EÚ by si mala stanoviť ambicióznejšie energetické a klimatické ciele pre rok 2050, tvrdia europoslanci. Vyzvali k vyšším investíciám do jadrovej energie.
Najnovšie správy

Pozadie

Druhý strategický energetický prehľad predložila Komisia v novembri 2008. zaoberá sa bezpečnosťou energetických dodávok a stanovuje priority, ktorými sa má v oblasti energetiky zaoberať nasledujúca Komisia.

Európsky parlament Európsky parlament je jediný priamo volený orgán Európskej únie. 785 poslancov je volených každých 5 rokov voličmi vo všetkých členských štátoch Európskej únie.viac na www.EuropskaUnia.sk »reagoval na dokument správou, ktorej autorka je francúzska liberálna europoslankyňa Anne Laperrouze (ALDE). V stredu, 21. januára, ju aj s dodatkami prijal veľkou väčšinou Výbor EP pre priemysel, dopravu, výskum a energetiku (ITRE).

Ambicióznejšie ciele

Zvýšenie energetickej efektívnosti o 20% do roku 2020 by malo byť právne záväzné, podobne ako je to so znižovaním emisií a zvyšovaním podielu obnoviteľných zdrojov, myslia si členovia Výboru EP pre priemysel. Šetrenie energiou je „najefektívnejším a najúčinnejším spôsobom zlepšovania“ bezpečnosti dodávok.

Europoslanci Europoslanec je člen priamo voleného zákonodarného orgánu Európskej únie - Európskeho parlamentu. Europoslanci sú ekvivalentom poslancov národných parlamentov na európskej úrovni. viac na www.EuropskaUnia.sk »tiež vyzvali členské štáty aby sa zaviazali, že do roku 2050 znížia emisie až o 80%, zlepšia energetickú efektívnosť o 35% z podiel obnoviteľných zdrojov na spotrebe zvýšia až na 60%.

Výbor prijímal správu, ktorá reagovala na Druhý strategický energetický prehľad, zverejnený Komisiou v novembri 2008.

Návrat jadra?

Výbor podčiarkol dôležitosť ďalšieho rozvoja jadrovej energie, ktorá musí byť využívaná „na najvyššej technologicky možnej úrovni bezpečnosti“. Komisiu vyzval, aby vypracovala „špecifickú cestovnú mapu pre jadrové investície“.

Energetická solidarita

Napriek viacerým pozmeňujúcim návrhom k pôvodnej správe europoslankyne Anne Laperrouze (ALDE) sa europoslanci zhodli, že EÚ by mala hovoriť v otázke dodávok energií jedným hlasom. Pôvodná verzia správy dávala jasný dôraz na energetickú efektívnosť, na podobe kompromisného znenia sa viditeľne odrazil rusko-ukrajinský spor o plyn – dôraz sa posunul na energetickú solidaritu.

Výbor vyzval Komisiu, aby do konca roka spracovala návrh revízie Smernice o bezpečnosti dodávok plynu, z roku 2004. Súčasťou má byť ustanovenie o „povinných a efektívnych národných a európskych krízových akčných plánoch“. Výbor zdôraznil potrebu vytvorenia paneurópskej plynárenskej siete.

Baltské a Kaspické more

Europoslanci považujú región Baltského mora za oblasť, kde je mimoriadne potrebná lepšia integrácia. Vyzvali na vytvorenie „plynárenských a elektrických prepojení medzi strednou a juhovýchodnou Európou, pozdĺž severo-južnej osi“. Kaspický región, najmä Uzbekistan a Irán, označili za dôležitý zdroj dodávok pre EÚ, „keď to politické podmienky dovolia“.

Europoslanci podporili stavbu plynovodu Nabucco. Vo finálnej verzii sa však už neobjavili slová z pôvodnej správy, že projekt treba rozvíjať „v spolupráci s Ruskom“.

Výbor tiež ponúkol podporu rokovaniam o novej Dohode a partnerstve a spolupráci s Ruskom. V pôvodnej správe sa písalo len o „zmierení a dialógu“, no dodatky zdôraznili urgentnú potrebu podpísania širokej dohody.

Pozície

Francúzska europoslankyňa Anne Laperrouze (ALDE) vidí „existenciu rizika veľkej krízy v najbližšom desaťročí“. „Európska solidarita v oblasti energetiky sa musí stať veľkou európskou záležitosťou: útok na energetickú bezpečnosť jednej členskej krajiny EÚ má byť útokom na dodávky celej EÚ.“

Nemecká europoslankyňa Rebecca Harms, viceprezidentka skupiny Zelení/EFA a jej hovorkyňa pre oblasť energetiky, kritizovala europoslancov za prijatie „dozadu hľadiacej správy, ktorá vidí uhlie a jadro ako budúcnosť energetickej politiky EÚ“. Vyjadrila nádej, že plenárne zasadnutie na budúci mesiac napraví „nesprávny“ prístup.

„Strategický prístup by dával prioritu šikovnejšiemu a inteligentnejšiemu prístupu k využívaniu energie, spojenému s rozšírením energie z obnoviteľných zdrojov, vrátane potrebných investícií do distribučnej infraštruktúry – ako sú vedenia a potrubia – ktorá to umožní.“

Predseda Komisie José Manuel Barroso vyzval EÚ, aby sa poučila z plynovej krízy. „Nesmieme dovoliť, aby sme sa v tejto pozícii ocitli aj v budúcnosti. Na marcovú Európsku radu pôjdem s odkazom, že teraz budeme musieť vážne pristúpiť k diverzifikácii a investovaniu do budúcnosti energetickej bezpečnosti Európy.“

Ďalšie kroky

  • Február 2009: O správe bude diskutovať a možno aj hlasovať plenárne zasadnutie EP

Zdroj: EuroActiv
Energia Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
23.01.2009
Zobrazené:
986 x
Odoslať
TlačiťDeprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/specfce.php on line 431
Združenie ochranárov severovýchodného Slovenska - PČOLA, Levočská 38
064 01 Stará Ľubovňa, Kontaktná osoba: Pavel Petráš mobil: 0910 598858

альфа банк голд максимум

  Novinky
Združenie zmenilo adresu ale nie pôsobenie !!!
Senior Modrová - Modrová 298 - 935 15 Modrová Kontaktnou osobou sa stal dočasne, ale navždy, už čerstvý 70 - desiatnik : Pavel Petráš E-mail : petras64pavel@gmail.com Potom čo sa 19. marca 2020 odobrala do ochranárskeho neba jej predsedníčka a zakladajúca členka ( 30 júna 1994 ) Eulalia Štefanová z Humenného. Kto ste ju mali tú česť poznať, venujte jej tichu spomienku, veľmi nám chýbaš Elly Green za T.O. Severka ďakuje za jej prínos trampskému hnutiu na severovýchode Slovenska šerif Lucky, Elly umí!
(25.05.2020)


  Foto dňa
foto 48

  Anketa
Uprednostňujete skôr energiu ?

Slnečnú ( výroba TÚV, kúrenie, výroba elektriny)
5111 (5111 hl.)

Vodnú ( malé vodné elektrárne
3063 (3063 hl.)

Biomasy (peletky, štiepky, brikety)
2859 (2859 hl.)

Geotermálnu
2961 (2961 hl.)

Veternú
3423 (3423 hl.)

Atómovú
2598 (2598 hl.)

V podstate ma to netrápi
2122 (2122 hl.)

Celkom hlasovalo: 22137


  Top články
ochranár, poslanec Európskeho parlamentu Martin Hojsík z Progresívneho Slovenska dnes predstavil návrhy zelených opatrení, ktoré môžu pomôcť Slovensku

28 x    (19.05.2020)

HROMADNÁ PODPISOVÁ AKCIA

15 x    (21.05.2020)Designed by Salonky with phprs