Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/view.php on line 31
Združenie PČOLA
  Hlavné menu

  Vydané články
<<  Február  >>
PoUtStŠtPiSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

  Prihlásenie
Meno (prezývka)


Heslo


Upraviť účet

Ak si želáte, aby Vám bol zasielaný informačný e-mail o novinkách na stránkach zaregistrujte sa.

  Návštevnosť
Celkom

588315

Február

48683

Dnes

230

Vietor

Nerobme strašiaka z veterných elektrárni


16.12.2008 | Peter Nováčik |
Dňa 24.11.2008 vyšiel v týždenníku Záhorák článok pod názvom„ Veterné parky môžu podlomiť vaše zdravie“. Po prečítaní daného článku som zistil viacero nezrovnalostí s výsledkami výskumov a pozorovaní, ako aj s poznatkami štátnych úradov.
Autor článku sa opiera  o výsledky štúdií Nini Pierpont, MD, PhD.  (USA), Dr. Robyn  Phipss, PhD. (Nový Zeland), Dr. Amand Harry z (Veľkej Británie) a v neposlednej rade MUDr. Jána Malecha z Čiech. Všetci spomínaní   doktori opisujú u ľudí žijúcich v blízkosti  veterných elektrárni (VTE), či veterných parkov (300 – 1 500m) rovnaké problémy. Poruchy spánku, vyšší krvný tlak, poruchy srdcového rytmu, znížená výkonnosť, nesústredenosť, depresívne stavy, bolesti hlavy, závrate a iné nepriaznivé stavy. Uvedené zdravotné problémy pripisujú infrazvuku (zvuk s frekvenciou pod 20 Hz). Doktor J. Malecha  na základe svojich štúdii žiada aby veterné elektrárne boli vzdialene od prvých obydlí minimálne 2-3 km. Táto podmienka by prakticky znemožnila výstavbu VTE na Slovensku, nakoľko hustota osídlenia v lokalitách vhodných na výstavbu  je taká, že väčšina obcí je  od seba vzdialená cca do 3 až 4 km.

Prvou veľkou chybou v článku je zamieňanie, respektíve  nízkofrekvenčný zvuk = počuteľný zvuk a infrazvuk pokladať za to isté, pričom sú to dve rozdielne kategórie.

Zdravotný ústav so sídlom v Pardubiciach, Národné referenčné laboratórium pre meranie a posudzovanie hluku v komunálnom prostredí  nemá do tejto doby vierohodné dôkazy o škodlivosti infrazvuku, či nízkofrekvenčného hluku na zdravotný stav ľudí.

Merania v zahraničí, či už v Nemecku (Nemecký spolkový zdravotný úrad), Veľkej Británii alebo v Čechách  potvrdili, že veterné elektrárne prakticky nevydávajú infrazvuk a nespôsobujú zdravotné problémy. Epidemiologické štúdie hluku VTE zo Švédska udávajú v stupnici obťažovania hlukom z VTE vplyv tónového alebo nízkofrekvenčného hluku až na 6. a 7. mieste z 8 faktorov. Nie je  teda predpoklad plošných problémov s nízkofrekvenčným hlukom.

Dňa 02.mája 2007 som sa zúčastnil konferencie Veterná energia – nová výzva pre Slovensko,  súčasťou ktorej bola aj  návšteva Rakúska, konkrétne veterného parku v blízkosti dedinky Prellenkirchen. V okolí obce  sa nachádzajú veľké vinice a miestni poľovníci majú uprostred veterného parku poľovný revír. Viacerí  účastníci exkurzie, medzi nimi aj ja, sme boli týmto zaskočení. Jedna z prvých otázok bola či nepocítili výstavbou parku úbytok zveri v revíre. Odpoveď predsedu poľovného združenia nás prekvapila: „Nezbadali sme, že by sa stavy zvere znížili, skôr naopak“.

Vo Veľkej Británii pri 5 veterných parkoch zo 126 boli  v pásme nízkofrekvenčného hluku  namerané hodnoty prekračujúce hodnoty smernej  krivky. S veľkou pravdepodobnosťou toto prekročenie bolo spôsobené technickými závadami na zariadení, ako aj staršími typmi VTE.
Druhou chybou, či nedostatkom článku je fakt, že  tvrdenia či zistenia autorov štúdií sú založené na  nedostatočne veľkej štatistickej  vzorke, na ktorej bol výskum robený a chýbajúcej oponentúre daných výsledkov štúdií.

Pre informovanosť čitateľov chcem podotknúť, že infrazvuk je v prostredí prítomný neustále, zvýšené hodnoty v prírode vznikajú napr. prúdením vetra, šumom stromov alebo hučaním vody vo vodopádoch, či vodných tokoch. Z fyzikálnej podstaty šírenia zvuku sa z každého zvuku šíreného na väčšie vzdialenosti stáva „infrazvuk“- zvyšuje sa podiel zložiek s nízkymi frekvenciami. Ľudskému sluchu však tento „infrazvuk“ nijak nevadí, lebo sa mu človeka behom vývoja prispôsobil (šum stromov v lese nikomu neškodí). Človek sa stretáva s infrazvukom aj v bežnom živote, napríklad pereje na riekach, ventilátory chladiacich veží, vibračne triediče, dieselové agregáty lokomotív, lodí alebo  elektrocentrál,  či diskotéky. Napriek tomu nikto nezakázal používať tieto zariadenia.

Zo zdrojov Zdravotného ústavu so sídlom v Pardubiciach viem, že boli robené merania na VTE  Vestas V90 – 2.0 MW  v roku 2007 a nebol  tónový infrazvuk ani nízkofrekvenčný hluk dokázaný vo vonkajšom prostredí vo vzdialenosti 150, 300 a 575 m od VTE a ani v chránenom vnútornom prostredí stavieb, konkrétne v spálni rodinného domu vo vzdialenosti 700 m. Rovnako dopadli merania na  VTE Enercon E70 - 2.0 MW v chránenom vonkajšom a vnútornom priestore  stavieb. Teda bez zistenia  tónového infrazvuku a nízkofrekvenčného hluku.

V článku sa konštatuje, že k vzniku syndrómu veterných elektrárni ďalej napomáhajú rytmicky sa opakujúce svetelné efekty spôsobené tieňom vrtule, takzvaný stroboskopický efekt. Toto tvrdenie je tiež vymyslené a nepodložené žiadnymi rozumnými faktami, čo je ďalšou slabinou tohto článku.
Tomuto javu naozaj dochádza pri prevádzke VTE, ale musia byť na to vhodné meteorologické podmienky: jasná obloha, rotor musí byť neustále kolmo k pozorovateľovi, čo závisí od smeru vetra a musí vrhať čo najväčší tieň a to závisí od výšky slnka na oblohe. Takýchto reálnych meteorologických podmienok, kedy stroboskopický efekt vzniká a ovplyvňuje negatívne človeka  je do roka približne 5 –6 hodín. Svetelný efekt sa dá prakticky vylúčiť nadstavením programu ovládania VTE, ktorá sa po dobu niekoľkých minúť denne zastaví, keď hrozí vrhanie tieňov na domy.  

VTE majú svoje negatíva, ale tie sa dajú minimalizovať ešte pred plánovanou výstavbou. Všetky elektrárne musia prejsť posúdením vplyvov činnosti na životné prostredie, ktoré zahŕňa aj posúdenie na zdravie ľudí. Z výsledkov získaných dlhodobými štúdia vplyvu VTE na zdravie človeka, ako aj z prevádzkovania veterných parkov v krajinách, ako je Nemecko, Rakúsko, Španielsko, či Veľká Británia vzišli normou schválené odstupové vzdialenosti VTE od obydlí v rozmedzí 300 až 500 m.  Neviem prečo by mali u nás platiť iné kritériá pre výstavbu VTE, ako  v týchto krajinách, kde  majú už viac ako 10 ročné skúsenosti s ich prevádzkou.

Som hlboko presvedčený, že VTE sú omnoho výhodnejšou alternatívou pre zdravé životné prostredie a zdravie ľudí, čo sa nedá povedať o uhoľných a jadrových elektrárňach. Pripomeniem len niektoré ich ohrozujúce faktory, napríklad emisie, popolček, jadrový odpad a jeho bezpečné uloženie, havárie jadrových elektrárni a iné.    

Na záver chcem povedať, že naša spoločnosť by mala vytvoriť vhodné legislatívne podmienky pre rýchly rozvoj využívania obnovitelných zdrojov energie prijatím zákona na podporu ich využívania, ktorý bude porovnateľný s európskym štandardom.

POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Nerobme strašiaka z veterných elektrárni
22.12.2008 08:35 | Ladislav Židek

Zaujimava diskusia
ale zial zamerana proti vsetkemu co moze niekto chciet urobit. 1. Vsetci vieme ze potrebujeme vela energie. 2. Stat nepropaguje a nerobi ziadne usporne programy
3.Stat masivne podporuje jadro a zemny plyn, teda nieco co nie je streategickou prioritou EK 4. Do toho pride nejaky nadsenec (lebo OZE je stale len o nadseni) a hned sa vsetci postavia proti nemu. 5. Tak sa necudujme ze mame na Slovensku len ZP a JADRO. 6. Nie je to vsak preto ze by to bolo najbezpecnejsie a najlacnejsie, ale preto ze sa tam toci vela peniazi a tie chce vlastne kazdy. 7. Inak by sa nemohlo stat ze bude JB 5 blok a nikto neprotestuje. 8. Ti rakusania su asi blazni ked su proti jadru len mi nejde do hlavy preco sa im tak dari ked su blazni?
Ad: Nerobme strašiaka z veterných elektrárni
18.12.2008 19:32 | szs

Vážený pán Nováčik, ak by veterné elektrárne vydávali anjelskú hudbu, liečivé vibrácie a padali z nich eurocenty, tak by sme ani jednu jedinú nechceli v našej krajine - v CHKO Malé Karpaty, CHKO Biele Karpaty, Myjavskej pahorkatine, na varákovej, vinohrádkach ale ani v okolí Skalicka. Pretože táto krajina má svoj ráz, svoju prírodu, svoju stabilitu a harmóniu, turistický potenciál, jednoducho je krásna a v istom zmysle neporušená. To nie sú poľnohospodárske pláne na ktorých postavili svoje elektrárne rakúšania.
Ak nepochopíte, že prírodu treba chrániť, nemáte čo hľadať v štátnej správe ochrany prírody ani v Strane zelených.
zelení
Ad: Nerobme strašiaka z veterných elektrárni
18.12.2008 19:22 | Luba

16.12. večer sme boli na Vápenkovej skale , kde v svetle reflektorov skúmali trosky malého lietadla . Ležali pár metrov od druhej veternej elektrárne. Hrozné počasie, fúkal veľmi silný vietor od juhu, vrtule hučali , po lese sa valila hmla a oblaky, ktoré takmer úplne halili stožiare vrtúl. Pod stromami v troskách vyhasli dva životy. Červené svetlo na prvej vrtuli nesvietilo. Trosky lietadla boli aj pri prvej vrtuli, krídlo lietadla viselo na strome naďaleko nej.
Experti tvrdia, že lietadlo narazilo do prvej vrtule, kde listy vrtule, roztočené do maxima víchricou, lietadlu odrezali krídlo. Lietadlo sa zrútilo do lesa Chránenej krajinnej oblasti malé Karpaty. pevne verím, že sa nájdu iní "experti" ktorí odprisahajú, že lietadlo narazilo do veže hradu Korlátko a môže za to pilot.

Kto sa chce na vlastné oči presvedčiť o situácii po havárii, nech si pozrie :
http://www.sflash.sk/jozef/reportaz/
Tak autor je statny uradnik!
18.12.2008 15:41 | Martin Kolárik

á, tak pan autor je statny uradnik ... a na ucast na vrtularskej konferencii z ktorej cerpal info sme sa mu poskladali z nasich dani. Skoda, ze autor si v zapale polemizovania so zahranicnymi kapacitami vo svojom obore (Nina Pierpont a spol) nevsimol slovenske specifika veternej energetiky. Ved dodnes neskolaudovanu (uz 4 roky) VE Ostry vrch nema uz tak daleko, o par sto metrov dalej stoji na Vesnom vrchu nacierno postavena meracia veza. Len o niekolko km dalej sa nachadza VP Cerova postaveny v CHKO a pri naozaj vaznom zaujme o problematiku, by sa iste dopocul i o nacierno postavenom (dnes uz neexistujucom) VP Skalite.
Podla odporucania pana Sirokeho (ZA MATKU ZEM) z tejto diskusie, sa Vas pan autor, ako cloveka plateneho z nasich dani, s evidentne zivym zaujmom o problematiku, pytam: Ake je Vase stanovisko na projekty VE na Myjavskej pahorkatine ?

Martin Kolárik, Polianka
Ad: Nerobme strašiaka z veterných elektrárni
18.12.2008 09:10 | roboadamek

VIEM, ZISTIL SOM...

Nazory na akukolvek vec, ci cinnost mozu mat viaceri z nas odlisne. Kazdy ten svoj nazor opiera o ziskane vedomosti, skusenosti a v pripade prirody a zivotneho prostredia ide aj o nemalu mieru emocii.
Pre "pochybujucich" citatelov Changenetu uvadzam, ze pan Peter Novacik, autor prispevku "Nerobme strasiaka..." naozaj existuje. Nikto mu ako jednemu z predstavitelov Insitno-kancelarsko-ekologickych zdruzenii (mimochodom i bez vlastnej webstranky) neberie jeho nazor na vystavbu veternych elektrarni na Slovensku.
Kde ale vidim problem?
V zborniku z konferencie na ktorej sa dna 2.5.2007 zucastnil, je ako kontaktna mailova adresa uvedeny kontakt na jeden z Obvodnych uradov ZP (kde pan Novacik podla webstranky OUZP dalej pracuje), ktory moze z dovodu uzemnej posobnosti spolurozhodovat i o vystavbe veternych parkov na uzemi Bielych Karpat i Povazskeho Inovca. Na konferencii sa zucastnil nie ako predstavitel 3. sektora ale ako STATNY URADNIK.
Ak jeho clanok, ktory obsahuje slova:
VIEM, ZISTIL SOM, SOM PRESVEDCENY....
je jednoznacne aky postoj k vystavbe veternych elektrarni v okoli zastava.

Na Vasu otazku:
"Neviem preco by mali u nas platit ine kriteria pre vystavbu VTE, ako v tych krajinach, kde maju uz viac ako 10 rocne skusenosti s ich prevadzkou ?"
odpovedam:
V prvom rade preto, ze Slovensko je este stale dost pekna krajina, ktoru sa oplati chranit, v druhom rade s prevadkou VE OStry vrch 1 mam nejake skusenosti (mozem sa s nimi i podelit), a po tretie: na Slovensku ide v oblasti vystavby VP viacerým hlavne o to aby tu neplatili ziadne kriteria.

Robo Adamek
Ad: Nerobme strašiaka z veterných elektrárni
17.12.2008 19:31 | Roman Kanala

Vďaka za ten link na http://nejedly.blog.idnes.cz
Aj keď je autor jasný produktivista (prečo nie, pracuje v produkcii elektriny) a niektoré jeho názory sú tým poznamenané, čo píše má hlavu a pätu. Doporučujem pozrieť.

Ja osobne som zaťažený na spaľovanie - ak by sa v plnej miere uplatnil potenciál úspor, čo stoja nulu alebo len veľmi málo, bolo by možné zrušiť spaľovne uhlia. Ak by sa poriadne začali izolovať domizne, bolo by možné ušetriť polovicu množstva plynu na vykurovanie. Ak by sa namiesto predražených diaľnic začala rozvíjať verejná doprava, mohol by sa zvrátiť trend divokej motorizácie. Všetko to by viedlo k zníženiu emisií CO2, lebo energiu by bolo možné produkovať čistú, bez spaľovania: veternú, slnečnú, vodnú a jadrovú. Zas netreba skĺznuť do druhého extrému a velebiť veterné vrtule, akoby to bol všeliek na všetky energetické neduhy. Žiaden typ produkcie nie je univerzálnym riešením a bez zmeny spotrebiteľského správania sa bude ťažké dosiahnuť úspory.
Ad: Nerobme strašiaka z veterných elektrárni
17.12.2008 08:53 | nambrvan

obhajcovia veterníkov
skúste si prečítať článok
Pět iluzí o obnovitelných zdrojích energie (I.)
na stránke http://nejedly.blog.idnes.cz/c/55299/Pet-iluzi-o-obnovitelny ch-zdrojich-energie-I.html
a prečítajte si všetky tri časti
prípadne aj
http://nejedly.blog.idnes.cz/c/42063/Vichr-vitr-vetrik-v etricek-znamenaji-potize.html
a pre fajnšmekrov je tu aj popis blackoutu z roku 2006 a čo ho vlastne spôsobilo
Jak „Norwegian Pearl“ srazila Evropu do kolen

Pokud vám někdo položí otázku, zda může zaoceánská loď zapříčinit výpadek elektrických linek velmi vysokého napětí v půlce Evropy a na několik hodin vypnout 15 milionů domácností, asi odpovíte něco v tom smyslu, že takovou ptákovinu jste již dlouho neslyšeli.... viac na stránke
http://nejedly.blog.idnes.cz/c/39287/Jak-Norwegian- Pearl-srazila-Evropu-do-kolen.html
ČO VY NA TO,OBHAJCOVIA VETERNÍKOV?JE TO TROŠKU TECHNICKEJ TEÓRIE,ČLOVEK MUSÍ OVLÁDAŤ FYZIKU ZO ZÁKLADNEJ ŠKOLY,ALE JE TO POCHOPITEĽNÉ.
ČÍTAŤ,ČÍTAŤ,ČÍTAŤ a informácie šíriť ďalej
HOWGH
Ad: Nerobme strašiaka z veterných elektrárni
17.12.2008 07:00 | Roman Kanala

Ohľadne pár tvrdení veľkého náčelníka Združenia Mrzkých Záškodníkov:

"Co sa tyka infrazvuku: citat z jednej studie CEZu: "V počátcích vývoje byly větrné elektrárny testovány na ntenzituprodukovaného infrazvuku. Při přímých měřeních u zařízení s vyššími otáčkami (do 31 otáček za minutu) než jsou současné elektrárny (maximum 14 –17 otáček za minutu), bylo zjištěno, že intenzita produkovanéhoinfrazvuku je zanedbatelná. Z toho bylo usouzeno, že nemůže ovlivnit zdraví obyvatel žijících několik set metrů od těchto zařízení."

Aby sme to zhrnuli: súčasné zariadenia produkujú infrazvuk 14-17 Hz, ktorým sa nebudeme zaoberať, lebo stačí frekvenciu zdvihnúť na 31 Hz a ten už asi nebude škodlivý, lebo to už nie je infrazvuk a hovorí sa, že infazvuk je škodlivý a preto si myslíme, že je škodlivý len infrazvuk. Z toho stačí usúdiť, že po pár sto metroch infrazvuk už nebude počuť a preto nebude škodlivý. Faktov pomenej, uletené dedukcie ich pekne nahradia, ale strkaním hlavy do piesku sa problém rieši najefektívnejšie.

Kto takú gebuzinu napíše, je asi nejaký elektrický blbec alebo niečo ešte horšie. Asi ako súdružka povoľovateľka na ministerstve v Prahe, čo nechala pustiť do produkcie kakaové bôby kontaminované plesňou, čo produkujú aflatoxíny: použiť na výrobky s malým obsahom čokolády. Súdruhovia z Orionky z toho narobili toxické tabuľky čokolády.

Združenie Mrzkých Záškodníkov ďalej uvádza:

"Infrazvuk rychlo klesa so vzdialenostou. Ovela viac infrazvuku dostavate ked cestujete vlakom a otvorite okna. treba kovli tomu zrusit vlaky? "

V skutočnosti sa infrazvuk šíri na väčšie vzdialenosti, než zvuk s vyššími frekvenciami. Infrazvuk v prírode z vetra a z otvoreného okna vo vlaku je náhodný a mení frekvenciu, kým infrazvuk z vrtúľ je pravidelný a pri dlhodobej expozícii môže rušiť i srdcové rytmy.

Združenie Mrzkých Záškodníkov je známe postojmi proti jadrovej produkcii, kde je založené na iracionálnych "analýzach". Na tomto serveri extrémisti ZMZ podvádzajú, falšujú príspevky a ohovárajú odborníkov. V našom prípade vidíme cvičenie z demagógie, aké nevidno často.
Ad: Nerobme strašiaka z veterných elektrárni
17.12.2008 00:19 | Janko Vrtula

Peter Nováčik, tak ako vy aj ja vystupujem pod pseudonymom. Osobne totiz neverim ze clovek s takymto menom existuje a zucastnil sa na tej konferencii. Inak klobuk dole pred vasou pamatou, to si po dvoch rokoch pamatate tolko faktov?

Alebo ste len jeden z investorov?

Alebo ste len produkt Zvesu, ktory tvrdil ze si uz postrazi media aby sa sirila len ta ich demagogia?

Ked ste uz boli v tom rakusku, mohli ste sa spytat aky limit tam maju, pretoze nam tvrdili ze je to 1200 metrov. Koho teda oklamali, mna alebo vas? Alebo v tom rakusku oklamu kazdeho, kto tam pride na vylet sponzonzorovany veternou lobby? Presne takto to tam totizto funguje. Polovnici, starostovia, lekari, polovnici ci ini "veterni odbornici" dostanu za svoje herecke vykony honorar a tak je logicke ze nebudu kazit takyto vyhodny kseft.

Vas clanok dalej celkom ignoruje fakty o bezpecnosti elektrizacnej sustavy. V podmienkach Slovenska nie je mozne prevadzkovat VE bez dostavania paroplynovych elektrarni, alebo navysovania vykonu tepelnych. (vid napriklad zaverecnu spravu MH na envirportale) Presadzovanim VE na Slovensku dojde k narastu emisii a tiez k zvyseniu spotreby plynu a tuhych paliv. Vase odsudzovanie atomovej energie je len dokaz ze vobec nechapete aky vyznam a akym dielom sa tu atomova energia podiela na vyrobe a ako funguje zalohovanie v pripade vypadku.
Ad: Nerobme strašiaka z veterných elektrárni
16.12.2008 23:51 | Dusan M.

Pan Široký, ludia z Krajiny bez vrtul pomohli aj nasej obci a pomohli aj mnohym dalsim s ktorymi sme v kontakte. A to su obce daleko daleko od ich posobiska. Vsetko to urobili nezistne na rozdiel od hnuti ako je napriklad hnutie duha, ktore priamo dotuju veterne firmy a tlacia cez ne svoje demagogie v podobe letakov, ci priruciek typu myty a fakta. Mam pocit ze aj vase hnutie ma link na tento nezmyselny dokument na stranke. Tak dobre zvazte na ktorej strane stojite, pretoze vrtule s ekologiou nemaju vobec nic spolocne.
Ad: Nerobme strašiaka z veterných elektrárni
16.12.2008 21:25 | Pavol Široký

Pan Kolarik.
Kde je napisane, ze ma zrovna ZA MATKU ZEM riesit vsetky problemy tohto statu?
Tuto otazku by ste sa mali spytat tych, ktori su plateni z vasich dani.
Co ste vy urobili pre pomoc druhym ludom, ked sa uz tak pytate na aktivitu jednotlivcov? Ozvete sa iba ked vam maju stavat nieco za domom, ale obavam sa, ze by ste boli ochotni ist pomoct ludom pod Tatrami pri rieseni podobnych projektov.
Ani projekty VE, ktore su problematicke vam nedavaju pravo pausalne utocit proti veternej energii.
Projekty Green energy sa mi nepacia vy to velmi dobre viete.
Preco mam vsak pomahat ludom, ktori demagociky utocia proti vsetkych veternym projektom a evidentne sa do posobenia VE na zivotne prostredie vobec nevyznaju?
Ad: Nerobme strašiaka z veterných elektrárni
16.12.2008 21:19 | Pavol Široký

Nie pan Adamek, veterna energia ako taka nie je zla!
Nepoznam detailne vsetky projekty, ktore ste uvadzal (z logickych dovodov). Niektore z tych projektov samozrejme odmietam a sluzne a objektivne komnikujucim ludom aj v ramci casovych moznosti pomozem.
To co vsak prezentuje vasa Krajina bez vrtul je demagogia, ktora nema so serioznym pristupom nic spolocne. Idete pausalne proti vsetkym veternym projektom co je smutne.
-
Studiu CEZu som uviedol umyselne, aby ma tu niekto neobvinil, ze uvadzam ako argumenty ochranarske "bludy".
-
Skor by sa ludia mali pozriet na linky, ktore uvadzate na svojej stranke medzi odkazmi na ine stranky. Tomu hovorim ucelovy vyplach mozgov.
Ad: Nerobme strašiaka z veterných elektrárni
16.12.2008 20:58 | martinkolarik

a aby som nezabudol, ten druhy funkcny veterny park, okrem toho prveho neskolaudovaneho, je postaveny na uzemi CHKO
Ad: Nerobme strašiaka z veterných elektrárni
16.12.2008 20:47 | martinkolarik

Vazeny pan Siroky,
ten magor ktory chce stavat VE vo Vysokych Tatrach ma rozpracovanych dalsich X projektov po celom Slovensku (bohuzial aj za mojim domom) a je to prevadzkovatel dvoch funkcnych veternych parkov na Slovensku (jeden 4 roky neskolaudovany). Co ste Vy osobne (pripadne Vasa organizacia) spravili preto, aby ste tohoto magora zastavili?!?!
Ad: Nerobme strašiaka z veterných elektrárni
16.12.2008 20:29 | roboadamek

Vazeny pan Siroky!
Prekvapuje ma, ze prave Vy sa odvolavate na studiu CEZ-u ohladne "vyskumov" ultrazvuku. CEZ ma rozpracovanych v Ceskej republike viacero projektov veternych parkov a niektori z investorov na SVK uz s nim tiez jednali o moznosti "prebrat" ich projekty. O "objektivnosti" takehoto vyskumu minimalne pochybujem.
Co ale hovorite na niektore slovenske projekty: Myjava a okolie (Zalostina, Polana, Vesny vrch, Ostry vrch, Surovin, Senica, Varakova, Cerova), pripadne Telgart (Trstenik) alebo Vrable?
Naozej nie je Veterna energetika zla?
Ad: Pavol Siroky
16.12.2008 20:10 | zvedavy

"Ovela viac infrazvuku dostavate ked cestujete vlakom a otvorite okna. treba kovli tomu zrusit vlaky?" - Pan Siroky toto je priklad vasej demagogie! Vo vlaku sedite 24 hodin denne a 365 dni v roku? Preco napriklad letiska nedovoluju stavat veterniky vo svojej blizkosti? Nerusia nahodou cinnost citlivych navigacnych pristrojov? Ak vadia navigacnym pristrojom, nevadia zivym organizmom, vratane ludi? Prosim odpovedzte, ak viete.
Ad: Nerobme strašiaka z veterných elektrárni
16.12.2008 19:52 | Pavol Široký

Demagogie....
Same demagogie, ludia tu robia z veternej energie strasiaka a podla mna ucelovo.
Ak niekto chce postavit veterny park v Nizkych Tatrach je to magor, ale to hned neznamena, ze veterna energia ako taka je zla!
Co sa tyka infrazvuku: citat z jednej studie CEZu: "V počátcích vývoje byly větrné elektrárny testovány na ntenzituprodukovaného infrazvuku. Při přímých měřeních u zařízení s vyššími otáčkami (do 31 otáček za minutu) než jsou současné elektrárny (maximum 14 –17 otáček za minutu), bylo zjištěno, že intenzita produkovanéhoinfrazvuku je zanedbatelná. Z toho bylo usouzeno, že nemůže ovlivnit zdraví obyvatel žijících několik set metrů od těchto zařízení."
Infrazvuk rychlo klesa so vzdialenostou. Ovela viac infrazvuku dostavate ked cestujete vlakom a otvorite okna. treba kovli tomu zrusit vlaky?
Ad: Nerobme strašiaka z veterných elektrárni
16.12.2008 19:27 | Roman Kanala

V Ženeve bola na nábreží rieky Rhône inštalovaná dvojlistová vrtuľa. Priemer tak 3 m, stožiar asi 7-8 m. Počas prevádzky vrtuľa robila nízkofrekvenčný hluk a stačilo ísť okolo, aby človek cítil, ako sa mu chveje bránica. Obyvatelia v okolitých domoch sa sťažovali na poruchy spánku, tak najprv vrtuľu zastavili a potom odmontovali. Energetický význam to malo len veľmi malý, skôr to bol len dekoračný či demonštračný objekt. Staré veterné kolesá s 20 a viac lopatkami také problémy nerobili, ale sa používali viac na čerpanie vody. Ktokoľvek mi bude rozprávať o tom, že vrtule sú zdravotne neškodné, lebo nejaká štúdia bola niekde robená a nič sa nenašlo, tak si pomyslím svoje. Aj cigaretári si robia svoje štúdie o neškodnosti fajčenia a dokonca im to podpíšu aj univerzitní profesori. Jedného takého v Ženeve vyhodili z univerzity s verejnou hanbou, lebo sa zistilo, že mu výskum o škodlivosti fajčenia financovali aj cigaretári, čo je v rozpore s vedeckou etikou.

Čo sa týka energetickej stránky, veterné a solárne elektrárne majú nízku disponibilitu a tá je zároveň nepredvídateľná a neregulovateľná, čo je dosť veľký handicap. Veterné a solárne zdroje musia potom byť 100% zálohované z "istých" zdrojov, ako vodné, fosílne, jadrové či geotermálne zdroje. To kladie nároky aj na reguláciu a stabilitu prenosovej sústavy.

Preto sú veterné a solárne zdroje vhodné hlavne tam, kde nie je sieť a kde sa energia uskladňuje buď do bateriek, alebo na konverziu energie: čerpá sa voda, alebo sa robí elektrolýza vody na vodík, alebo nejaké podobné použitie, čo funguje dlhodobo automaticky a bez obsluhy. Mať to v sieti sa dá, ako ide o decentralizované zdroje dostatočne rozptýlené blízko významých uzlov produkcie či spotreby.
Narazili do veternej turbiny?
16.12.2008 17:56 | zvedavy

Je to pravda, ze narazili do veternej turbiny?

http://www.sme.sk/c/4227709/dvaja-ludia-zomreli- pri-pade-lietadla-na-zahori.html
Ad: Nerobme strašiaka z veterných elektrárni
16.12.2008 15:48 | Dopravopat

Veterné elektrárne sú hlavne biznis pre firmy...
Ak chcete nahradiť jeden blok jadrovej elektrárne veterníkmi, tak potrebujete asi 6x viac betónu a 10x viac ocele. A jeden blok o výkone 1000 MW nahradíte 8000 vrtulami. A nerobte chybu a neporovnávajte inštalovaný výkon s výkonom reálnym. Sktočný úžitočný výkon veterníkov je asi tretinový oproti inštalovanému. Som za biomasu, som za geotermálnu energiu (u nás asi moc nepoužiteľné), ale solárna (fotovoltaická) a veterná energia sú nezmyslom. Z hľadiska energetiky a regulácie rozvodnej sústavy, ako aj ekonomiky a dopadov na životné prostredie. Podporujem šetrenie el. energie, výmenu starých spotrebičov za nové, šetrné. Ale som zásadne proti veterným elektrárňam a fotovoltaike, ktoré vôbec nie sú ekologické. A som radšej za jardovú energiu. Nie preto že by som ju zbožňoval, ale preto, lebo je nevyhtnutnosť a predstavuje výkonný s spoľahlívý zdroj s najmenej negatívnymi dopadmi na životné prostredie.


Zdroj: Changenet
Vietor Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
22.12.2008
Zobrazené:
4003 x
Odoslať
TlačiťDeprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/specfce.php on line 431
Združenie ochranárov severovýchodného Slovenska - PČOLA, Levočská 38
064 01 Stará Ľubovňa, Kontaktná osoba: Pavel Petráš mobil: 0910 598858

альфа банк голд максимум

  Novinky
Ukončujeme svoju činnosť
Naša organizácia ukončuje svoju činno po vyše 25 rokoch ( 30.6.1994 ) bez personálneho pokračovateľa ku dňu 31.13.2019. Ďakujeme všetkým svojím členom a priaznivcov. Pavel Petráš
(31.12.2019)


  Foto dňa
foto 67

  Anketa
Uprednostňujete skôr energiu ?

Slnečnú ( výroba TÚV, kúrenie, výroba elektriny)
4627 (4627 hl.)

Vodnú ( malé vodné elektrárne
3019 (3019 hl.)

Biomasy (peletky, štiepky, brikety)
2831 (2831 hl.)

Geotermálnu
2896 (2896 hl.)

Veternú
3390 (3390 hl.)

Atómovú
2562 (2562 hl.)

V podstate ma to netrápi
2087 (2087 hl.)

Celkom hlasovalo: 21412


  Top články

Neexistují vhodná data!Designed by Salonky with phprs