Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/view.php on line 31
Združenie PČOLA
  Hlavné menu

  Vydané články
<<  Júl  >>
PoUtStŠtPiSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   

  Prihlásenie
Meno (prezývka)


Heslo


Upraviť účet

Ak si želáte, aby Vám bol zasielaný informačný e-mail o novinkách na stránkach zaregistrujte sa.

  Návštevnosť
Celkom

638984

Júl

48099

Dnes

358

Energia

Legislatíva o obnoviteľnej energii dohodnutá


09.12.2008
Smernica o zvýšení využívania obnoviteľných zdrojov energie na 20% do roku 2020 je prakticky schválená. Vlády EÚ a Parlament sa dohodli na kompromisnom znení.

Smernica vychádza z návrhu Európskej komisie predloženého 23. januára 2008. Celkový 20% podiel sa má rozložiť na členské krajiny podľa ich kapacity využívať obnoviteľné zdroje a východiskovej situácie. Počas rokovaní v Rade sa prijali aj niektoré mechanizmy flexibility, ktoré utíšili väčšinu protestov: možnosť investovať do projektov rozvoja obnoviteľných zdrojov v zahraničí (veterné elektrárne v Dánsku by čiastočne financovalo Belgicko Belgicko je jednou z najhustejšie osídlených krajín s najhustejšou cestnou sieťou v Európe. V hlavnom meste Belgicka, Bruseli, sídli väčšina inštitúcií EÚ, ale aj medzinárodné organizácie, napríklad NATO NATO je medzivládna organizácia združených krajín s úlohou chrániť slobodu a bezpečnosť svojich členov politickými a vojenskými prostriedkami.viac na www.EuropskaUnia.sk » viac na www.EuropskaUnia.sk » ktoré by si to mohlo započítať do „národného cieľa“) a podobne.

Taliansko Taliansko patrí medzi zakladajúcich členov Európskej únie. Je členom skupiny G-8 a do eurozóny vstúpilo už pri jej vznikuviac na www.EuropskaUnia.sk »ustúpilo

Kompromisné znenie, na ktorom sa dnes zhodla Rada a Parlament, bude musieť každá krajina podstatne zvýšiť využívanie obnoviteľných zdrojov tak, aby ich celkový podiel dosiahol v EÚ 20% v roku 2020. Ešte predtým sa dohodli podmienky pre zvýšenie podielu biopalív v doprave na 10% (EurActiv.sk, 8. december 2008).

Taliansko, s čiastočnou podporou Rakúska, žiadalo v poslednom štádiu diskusie zahrnutie klauzuly o revízii smernice v roku 2014, ktorá by mohla viesť aj k reformulácii 20% cieľa, či individuálnych národných cieľov.

No Parlament a viacero členských krajín sa postavili k tejto požiadavke chladne. Možnosť, že by bol v roku 2014 limit 20% znížený, by podľa nich podkopala dôveru investorov a znehodnotila celý projekt. Taliansko nakoniec ustúpilo a do konečného znenia sa dostala iba klauzula o tom, že v roku 2014 Komisia zverejní správu o pokroku, s vylúčením možnosti revidovať európsky, či národné ciele.

Francúzske Predsedníctvo Úlohou predsedníckej krajiny je predovšetkým organizovať prácu Rady v jej jednotlivých konfiguráciách a reprezentovať Úniu navonok. Poradie predsedníctiev bolo naposledy určené Rozhodnutím Rady z 1. januára 2007. podľa neho by Slovensko malo prebrať túto funkciu v druhej polovici roku 2016.viac na www.EuropskaUnia.sk »informovalo o prelome v otázke klauzule o revízii po včerajšom zasadnutí Rady ministrov energetiky.

Turmes triumfuje

Opatrenia obsiahnuté v zmluve v podstate kopírujú rámec stanovený luxemburským europoslancom zo skupiny Zelených Claude Turmesom, ktorý bol parlamentným spravodajcom k legislatíve.

Turmesovu správu podporili Europoslanci Europoslanec je člen priamo voleného zákonodarného orgánu Európskej únie - Európskeho parlamentu. Europoslanci sú ekvivalentom poslancov národných parlamentov na európskej úrovni. viac na www.EuropskaUnia.sk »v septmbri. Počas inštitucionálnych vyjednávaní sa mu podarilo k dohode dotlačiť aj neochotné členské krajiny.

K tomu však musel urobiť aj niektoré ústupky. Najväčším bolo, keď sa vzdal požiadavky, aby členským krajinám neplniacim čiastkové limity zvyšovania podielu obnoviteľných zdrojov, hrozili finančné pokuty.

Členské štáty musia do roku 2010 predložiť Komisii revidované detailné národné akčné plány, ktoré budú obsahovať „indikatívnu trajektóriu“. Každé dva roky budú prezentovať správu o pokroku. Ak štáty neurobia „potrebné kroky“ na dosiahnutie stanovených cieľov, Brusel si vyhradil právo začať proti nim konať. Rozhodnutie o začatí právnych krokov tak bude skôr na posúdení Komisie, než na prísne stanovených kritériách.

Podľa novej smernice majú producenti elektriny z obnoviteľných zdrojov dostať preferenčný prístup k sieťam. Legislatíva tiež odstraňuje niektoré administratívne prekážky rozvoju využívania obnoviteľných zdrojov.

Flexibilita

Členské štáty budú môcť prepojiť svoje národné schémy podpory s inými členmi a za určitých okolností budú môcť fyzicky importovať obnoviteľnú energiu z nečlenských krajín. Do národných cieľov sa však nebude počítať „virtuálny import“ – investície do obnoviteľných zdrojov v tretích krajinách.

Systém otvoreného obchodovania s certifikátmi obnoviteľnej energie medzi členmi EÚ, ktorý podporovali energetické burzy a veľkí výrobcovia energie, nakoniec nebol prijatý. Namiesto toho budú môcť obchodovať s „kreditmi obnoviteľných zdrojov“ členské štáty.

Podmienkou však je, že predávajúca krajina musí najprv naplniť svoj predbežný limit – „nadbytočnú“ kapacitu potom môže odpredať inému členovi. Tá istá podmienka sa aplikuje na spoluprácu krajín na veľkých projektoch.

Dohodu o legislatíve musia ešte podporiť lídri EÚ na summite 11.-12. decembra. Akékoľvek zmeny sú však už nepravdepodobné.

Pozície

Europoslanec Claude Turmes (Zelení, Luxembursko Luxembursko patrí medzi zakladajúcich členov EÚ, už počas druhej svetovej vojny (1944) vytvorila exilová vláda s Belgickom a Holandskom združenie Benelux.viac na www.EuropskaUnia.sk » nazval dohodu „zdrojom povzbudenia na začiatku týždňa, v ktorom sa lídri EÚ stretnú, aby rozhodli o tom, či si EÚ zachová líderstvo a dôveryhodnosť v klimatickej politike“. Europoslanec však priznal, že má „zmiešané pocity“ voči dohode o biopalivách v doprave.

Dohodu Rady a Parlamentu privítal priemyselný sektor i environmentálne skupiny.

Európske združenie veternej energie (EWEA) ju privítalo ako potvrdenie, že Európa je „lídrom v energetickej revolúcii, ktorú svet potrebuje“.

Podľa výrobcov bioetanolu „budú môcť byť používané len tie biopalivá, ktoré spĺňajú bezprecedentne prísne kritériá environmentálnej a sociálnej udržateľnosti“. Ramón de Miguel, prezident Európskeho združenia bioetanolových palív (eBio) ďalej dodal: „Tí, ktorí tvrdia že je to zlá legislatíva, neberú vec vážne a diskvalifikujú sa.“

Greenpeace vyslovilo poľutovanie, že EÚ „trvá na silnej podpore biopalív“, no dalo jej „osem z desiatich bodov“ za zabezpečenie dohody o podpore využívania obnoviteľných zdrojov energie. 


Zdroj: EuroActiv
Energia Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
10.12.2008
Zobrazené:
1304 x
Odoslať
TlačiťDeprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/specfce.php on line 431
Združenie ochranárov severovýchodného Slovenska - PČOLA, Levočská 38
064 01 Stará Ľubovňa, Kontaktná osoba: Pavel Petráš mobil: 0910 598858

альфа банк голд максимум

  Novinky
Združenie zmenilo adresu ale nie pôsobenie !!!
Senior Modrová - Modrová 298 - 935 15 Modrová Kontaktnou osobou sa stal dočasne, ale navždy, už čerstvý 70 - desiatnik : Pavel Petráš E-mail : petras64pavel@gmail.com Potom čo sa 19. marca 2020 odobrala do ochranárskeho neba jej predsedníčka a zakladajúca členka ( 30 júna 1994 ) Eulalia Štefanová z Humenného. Kto ste ju mali tú česť poznať, venujte jej tichu spomienku, veľmi nám chýbaš Elly Green za T.O. Severka ďakuje za jej prínos trampskému hnutiu na severovýchode Slovenska šerif Lucky, Elly umí!
(25.05.2020)


  Foto dňa
kf

  Anketa
Uprednostňujete skôr energiu ?

Slnečnú ( výroba TÚV, kúrenie, výroba elektriny)
5578 (5578 hl.)

Vodnú ( malé vodné elektrárne
3098 (3098 hl.)

Biomasy (peletky, štiepky, brikety)
2892 (2892 hl.)

Geotermálnu
3035 (3035 hl.)

Veternú
3455 (3455 hl.)

Atómovú
2632 (2632 hl.)

V podstate ma to netrápi
2156 (2156 hl.)

Celkom hlasovalo: 22846


  Top články
ochranár, poslanec Európskeho parlamentu Martin Hojsík z Progresívneho Slovenska dnes predstavil návrhy zelených opatrení, ktoré môžu pomôcť Slovensku

118 x    (19.05.2020)

HROMADNÁ PODPISOVÁ AKCIA

95 x    (21.05.2020)

Vysoká koncentrácia NO2 takmer vo všetkých krajských mestách

83 x    (31.05.2020)Designed by Salonky with phprs