<<  Máj  >>

Máj

Jadrová energetika: Komisia navrhuje spoločné bezpečnostné pravidlá

27.11.2008
Bezpečnosť je najčastejšie citovaným zdrojom obáv verejnosti v súvislosti s atómovou energiou. Komisia prijala návrh legislatívy vytvárajúcej komunitárny rámec jadrovej bezpečnosti.

Zdroj: www.greenpeace.org.uk

Riziká súvisiace s využívaním atómovej energie majú cezhraničný charakter. Najznámejšia havária atómovej elektrárne – Černobyľ v 80. rokoch – zasiahla až do západnej Európy. Štandardizácia bezpečnostných požiadaviek medzi členskými štátmi Únie však bola napriek tomu doteraz minimálna. Národné štandardy vychádzali z dohôd a princípov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE).

Zvýšenie záujmu o jadro v posledných rokoch, najmä v súvislosti s hľadaním alternatív ku „tradičným“ fosílnym zdrojom, zvýšilo potrebu postupného približovania bezpečnostných štandardov v EÚ.

Posilnenie národnej kontroly

Včera zverejnila Komisia návrh smernice o jadrovej bezpečnosti, ktorý reviduje pôvodný návrh zo septembra 2004. Jej cieľom je podporiť snahy členských krajín o zvyšovanie bezpečnosti jadrových zariadení.

Smernica neprenáša kontrolu na európsku úroveň. Je zacielená na posilnenie úlohy národných kontrolných orgánov, ich nezávislosti a zdrojov. Na európskej úrovni majú spolupracovať v rámci Skupiny na vysokej úrovni pre jadrovú bezpečnosť a riadenie odpadu (ENSREG).

Posilňovanie bezpečnosti sa má týkať návrhu rektorov, ich umiestnenia, konštrukcie, údržby a prevádzky, ako aj odstávky. Návrh vychádza zo záväzkov Konvencie o jadrovej bezpečnosti, podpísanej v rámci MAAE a zo Základných bezpečnostných princípov MAAE.

Kontroverzná téma

Využívanie atómovej energie je v EÚ stále kontroverznou témou. Napriek „jadrovej renesancii“, ktorá v poslednom čase v Únii prebieha, ju niektorí členovia stále odmietajú. Aj preto Komisia v súvislosti s návrhom smernice zdôraznila, že rozhodnutie o využívaní či nevyužívaní jadra je na vládach členských krajín. Jej ambíciou je len posilňovanie bezpečnosti prostredníctvom postupného približovania štandardov.

Hoci sa Európska komisia Európska komisia je politicky nezávislá, kolegiálna inštitúcia, ktorej poslaním je brániť záujmy Európskej únie. viac na www.EuropskaUnia.sk »snaží ostať v tejto otázke formálne neutrálna, zmena jej postoja je však viditeľná. Z úst niektorých jej predstaviteľov zaznela opakovane podpora jadrovej energetiky ako „nevyhnutnej súčasti európskej energetickej budúcnosti“.

Jednotný názor nemá ani európska verejnosť. Podľa prieskumu Eurobarometra z februára 2008 sú najčastejšie citovanými obavami v súvislosti s jadrovou energiou práve bezpečnosť a nakladanie s odpadom.

Zdroj: EuroActiv
27.11.2008

ochranár, poslanec Európskeho parlamentu Martin Hojsík z Progresívneho Slovenska dnes predstavil návrhy zelených opatrení, ktoré môžu pomôcť Slovensku

28 x    (19.05.2020)