<<  Apríl  >>

Apríl

Európa sa pozerá po Arktíde

21.11.2008
Komisia navrhuje vytvorenie jednotnej politiky voči Arktíde. V centre pozornosti nie je len ochrana krehkého ekosystému, ale aj obrovské zdroje energií.
  • Súvisiace články:
Podľa Amerického geologického ústavu obsahuje Arktída 30% zo svetových neobjavených, technicky vyčerpateľných zásob plynu a 13% ropy. Na oblasť, o ktorú mali donedávna záujem predovšetkým vedci, sa upriamuje pozornosť globálnych mocností.

Európska komisia Európska komisia je politicky nezávislá, kolegiálna inštitúcia, ktorej poslaním je brániť záujmy Európskej únie. viac na www.EuropskaUnia.sk »prijala včera oznámenie o „Európskej únii a arktickej oblasti“, v ktorom navrhuje prijatie systematickej a koordinovanej odpovede na rýchlo vznikajúce výzvy. Má byť „prvým krokom smerom k vytvoreniu politiky EÚ pre Arktídu a významným príspevkom k realizácii integrovanej námornej politiky EÚ“.

Európska „arktické politika“ má mať tri hlavné ciele:

• ochrana a zachovanie Arktídy spolu s jej obyvateľstvom,
  • podporovanie udržateľného využívania prírodných zdrojov,
  • prispievanie k posilneniu mnohostrannej správy v Arktíde.

Posledný bod sa môže ukázať ako rozhodujúci. Roztápajúci sa polárny ľadovec môže čoskoro uľahčiť ťažbu nerastných surovín. Zároveň sa tým otvoria nové námorné trasy. Mocnosti sa predbiehajú v tom, ktorá bude kontrolovať väčšiu časť regiónu. Rusko Všeobecné informácie o Ruskej federácii.viac na www.EuropskaUnia.sk »si nárokuje väčšiu časť Arktídy, vrátane oblasti okolo Severného pólu, s argumentom, že dno je súčasťou „jeho“ kontinentálneho šelfu. Ďalšie krajiny – najmä USA Všeobecné informácie o krajine a vzťahoch s EÚ.viac na www.EuropskaUnia.sk »a Kanada – nesúhlasia a prichádzajú s vlastnými verziami toho, ako je morské dno rozdelené.

Vedci varujú, že ak nebude využívanie zdrojov v regióne prísne kontrolované, môže spôsobiť zrútenie jeho krehkého ekosystému.

Tri členské krajiny EÚ hraničia s arktickou oblasťou – Švédsko Švédsko sa zapojilo do európskej integrácie až v 90. rokoch a po intenzívnych vnútropolitických diskusiách.viac na www.EuropskaUnia.sk » Fínsko Fínsko vstúpilo do EÚ pomerne neskoro - počas studenej vojny mu jeho pozícia "medzi dvoma blokmi" neumožňovala aktívne vstupovať do integračného procesu vo vtedajšej západnej Európe. viac na www.EuropskaUnia.sk »a Dánsko – len Dánsko tam však má priamo územie (Grónsko). Ďalšími arktickými krajinami sú Rusko, USA, Kanada Kanada je federatívna krajina v Severnej Amerike, druhý najrozľahlejší štát sveta a člen Commowealthu. S Európskou Úniou má veľmi úzke ekonomické a politické vzťahy.viac na www.EuropskaUnia.sk »a Nórsko.

Zdroj: EuroActiv
21.11.2008

Združenie zm,enilo adresu
Senior Modrová - Modrová 298 - 935 15 Modrová Kontakt : Pavel Petráš E-mail : petras64pavel@gmail.com