Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/view.php on line 31
Združenie PČOLA
  Hlavné menu

  Vydané články
<<  Február  >>
PoUtStŠtPiSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

  Prihlásenie
Meno (prezývka)


Heslo


Upraviť účet

Ak si želáte, aby Vám bol zasielaný informačný e-mail o novinkách na stránkach zaregistrujte sa.

  Návštevnosť
Celkom

589895

Február

50263

Dnes

158

Klasická ochrana prírody

Stručná správa z výročného stretnutia European Environmental Bureau


EEB je organizácia združujúca približne 140 mimovládnych eko-organizácií  z  30 európskych krajín – skoro všetkých členov EU ale aj  Švajčiarska, Nórska, Chorvátska a Turecka... Členom sa môže stať každá NGO, ktorá sa stotožňuje s poslaním EEB a má záujem podieľať sa na ovplyvňovaní alebo európskych environmentálnych politík, alebo aspoň byť v obraze čo sa v danej oblasti EÚ deje.  Zo Slovenska sú v EEB dve členské organizácie, STUŽ a Spoločnosť priateľov Zeme, stretnutia som sa zúčastnil ako jediný účastník zo Slovenska (napríklad zo susedného Maďarska prišlo sedem kolegov). Členské poplatky sa odvíjajú od ročného rozpočtu členských organizácií,  pre ilustráciu v prípade STUŽ činia len únosných približne 200 eúr ročne.
Poslaním EEB je, byť „Environmentálnym Hlasom svojich členov a občanov Európy. Vplývame na politiku EU v záujme ľudí a prírody. Stojíme na strane environmentálnej spravodlivosti a participatívnej demokracie. Našimi silami je nezávislosť a dialóg. Predvídavosť (precaution) by mala usmerňovať spoločnosť a znečisťovatelia majú platiť. Chceme, aby Európa zabezpečila svojim občanom čisté prostredie a bohatú biodiverzitu.“

EEB je teda možné chápať aj ako nášho „eko-agenta“ v Bruseli.  Po viac ako 30 rokch skúseností, je dnes EEB v Bruseli veľmi dobre prepojená, čoho dobrým dôkazom bola aj účasť externých speakrov na predkonferencii  k výročnému stretnutiu nazvanej  Turning the Tide (Obrátenie prílivu) a zameranej najmä  na Akčný plán EU pre udržateľnú spotrebu (úvodnú reč mal komisár EU Stavros Dimas) a trendy vo využití trhových mechanizmov pre ochranu prostredia v EU (úvodnú reč k tomutoo panelu predniesol komisár EU László Kovács. Popri nich medzi panelistami vystúpil rad ministeriek, ich námestníčiek a expertov z vedúcich európskych NGOs venujúcich sa týmto témam.

Len pre oživenie fádnej správy, pár myšlienok Joachima Spangenberga z nemeckého Výskumného ústavu pre udržateľnú Európu: Auto je jeden z najhlúpejších ľudských vynálezov: 15 ton surovín použijeme na to, aby sme vyrobili 1,5 tonový výrobok, ktorý používame na premiestňovanie 100 kilového človeka – to všetko po dobu 3 mesiacov a potom ho vyhodíme.  Priemerné nemecké auto dnes váži toľko, ako vážil tank za prvej svetovej vojny. A prečo len 3 mesiace? Štatistiky ukazujú, že priemerný Nemec používa svoje auto 30 minút denne a priemerná životnosť auta v Nemecku je  12 rokov, prepočet je jednoduchý.  Ešte bizarnejšia je naša posadnutosť luxusnými autami: ľudia ich kupujú, aby urobili dojem na tých, ktorých nemajú radi.  Spangenberg tiež spomenul inú aktuálnu skutočnosť:  v uplynulom roku inflácia pre najchudobnejších 10 percent Nemcov dosiahla 18 až 20 percent, hoci priemerná inflácia bola len 3 percentá. Prečo? Lebo chudobní používajú neproporčne veľa peňazí na nákup palív a potravín. Fenomén „zdrojovej chudoby“ (resource poverty) dnes teda veľmi rýchlo rastie aj v najbohatšej ekonomike EU. Účinnou odpoveďou môže byť len efektivita vo využívaní zdrojov.

 V stručnej správe nie je možné opísať široké spektrum oblastí a aktivít, ktorým sa EEB venuje, záujemcov odkazujem na stránku www.eeb.org   Je možné, že povedzme problematike ortute sa na Slovensku nevenuje žiadna NGO, ale je nepochybne mnoho iných oblastí ktoré sú záujmom NGOs na Slovensku a na ktorých EEB systematicky pracuje, či už ide o ochranu biodiverzity, ovzdušie, klimatické zmeny, pôdu a poľnohospodárstvo, kvalitu potravín,  energetické politiky,  problematiku EIA, ekologické dane, ekolabeling, doprava a iné.   Všetky tieto oblasti sú predmetom trvalého záujmu EEB a na viacero z nich EEB vytvorilo pracovné skupiny, ktoré sú schopné artikulovať svoje návrhy voči európskym inštitúciám a dosahujú, že sú tieto návrhy seriózne zvažované. Žial,  slovenské NGOs sa do práce týchto komisií zatiaľ nezapájajú.

Súčasťou každého  výročné stretnutia  je aj prejednávanie správ a plánov organizácií, inak to nebolo ani v prípade stretnutia v Bruseli. Správa za rok 2007/2008 aj plán práce na rok 2009 bude onedlho na webe, takže čitateľov odkážem naň.  Jednu z aktivít však spomeniem. Pred júnovými voľbami do Európskeho parlamentu EEB pripraví dotazník mapujúci postoje kandidátov k jednotlivým kľúčovým témam trvalo udržateľného rozvoja EU v nasledujúcich rokoch. Cieľom dotazníka je nielen zmapovať postoje kandidátov, ale aj vzdelať  kandidátov a širokú verejnosť  touto formou o kľúčových témach a súčasne nadviazať prvý kontakt s budúcimi europoslancami.  Bolo by veľmi dobré, keby sme túto akciu dokázali uskutočniť aj medzi kandidátmi do EP zo Slovenska, o to viac, že o ich momentálnych poznatkoch o politikách EU v oblasti životného prostredia a udržateľného rozvoja  si  asi nemôžeme robiť ilúzie.

Výročná schôdza volila na dvojročné obdobie aj členov boardu EEB, v ktorom je zastúpená každá členská krajina EEB.  Na základe nominácie STUŽ podporenej  aj SPZ bol za člena boardu EEB zvolený autor tejto správy. Mojim záujmom je prispieť k tomu, aby bola environmentálna komunita na Slovensku o práci a možnostiach ktoré EEB poskytuje priebežne informovaná.  Medzi prvými krokmi, ktoré som podnikol bolo požiadanie o podporu EEB v komunikácii našich NGOs s  direktorátmi Európskej komisie vo veci žiadosti Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácii na poskytnutie pôžičky Európskej Investičnej Banky na výstavbu  diaľníc na Slovensku prostredníctvom PPP a o podporu EEB vo veci pokračujúcej devastácie TANAPu.  Tak isto sme s vedením EEB a českými kolegami prediskutovali aj možnosť účasti väčšej skupiny lídrov NGOs zo Slovenska na konferencii českých ochranárov v Prahe v novembri 2008 pred zahájením českého predsedníctva EU.  EEB vyjadrilo ochotu podporiť takúto širšiu účasť pokrytím nákladov na cestovné a ubytovanie viacerých slovenských účastníkov.

Brusel, 3-5. 10. 2008


Klasická ochrana prírody Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
06.10.2008
Zobrazené:
1493 x
Odoslať
TlačiťDeprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/specfce.php on line 431
Združenie ochranárov severovýchodného Slovenska - PČOLA, Levočská 38
064 01 Stará Ľubovňa, Kontaktná osoba: Pavel Petráš mobil: 0910 598858

альфа банк голд максимум

  Novinky
Ukončujeme svoju činnosť
Naša organizácia ukončuje svoju činno po vyše 25 rokoch ( 30.6.1994 ) bez personálneho pokračovateľa ku dňu 31.13.2019. Ďakujeme všetkým svojím členom a priaznivcov. Pavel Petráš
(31.12.2019)


  Foto dňa
kf

  Anketa
Uprednostňujete skôr energiu ?

Slnečnú ( výroba TÚV, kúrenie, výroba elektriny)
4628 (4628 hl.)

Vodnú ( malé vodné elektrárne
3020 (3020 hl.)

Biomasy (peletky, štiepky, brikety)
2832 (2832 hl.)

Geotermálnu
2898 (2898 hl.)

Veternú
3391 (3391 hl.)

Atómovú
2564 (2564 hl.)

V podstate ma to netrápi
2087 (2087 hl.)

Celkom hlasovalo: 21420


  Top články

Neexistují vhodná data!Designed by Salonky with phprs