Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/view.php on line 31
Združenie PČOLA
  Hlavné menu

  Vydané články
<<  Máj  >>
PoUtStŠtPiSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

  Prihlásenie
Meno (prezývka)


Heslo


Upraviť účet

Ak si želáte, aby Vám bol zasielaný informačný e-mail o novinkách na stránkach zaregistrujte sa.

  Návštevnosť
Celkom

629121

Máj

59977

Dnes

54

Energia

Európa chce energiu z Afriky


10.09.2008
Partnerstvo medzi EÚ a Afrikou má pomôcť elektrifikovať africké krajiny a súčasne rozvinúť využitie obnoviteľných zdrojov, vďaka ktorým by EÚ mohla zvýšiť svoju energetickú bezpečnosť. Dnes rokujú komisári v Nigérii o plynovode ktorý by cez Saharu privádzal nigérijský plyn na európske trhy.
Európa sa začala intenzívnejšie zaujímať o dovoz energie z Afriky v novembri 2006, keď sa jej s Ruskom nepodarilo dohodnúť na novej Dohode o partnerstve a spolupráci (PCA), ktorá by formalizovala vzájomné energetické vzťahy. Rokovania o PCA sa dostali najnovšie do mŕtveho bodu v dôsledku gruzínsko-ruského konfliktu.

EÚ dováža v súčasnosti z Afriky asi 15% spotrebovanej ropy a zemného plynu. Ak by sa investovalo viac do infraštruktúry, napríklad plynovodov a ropovodov cez dno Stredozemného mora, toto číslo by mohlo výrazne narásť. Alžírsko Alžírsko je súčasťou programu Euromed a Európskej susedskej politiky.viac na www.EuropskaUnia.sk »i Líbya majú veľké zásoby zemného plynu, Alžírsko je už dnes jeho najväčším dovozcom do EÚ, po Rusku a Nórsku. V regióne Guinejského zálivu, najmú v Nigérii, sa zas nachádzajú veľké zásoby ropy.

Energetické potreby EÚ môžu pomôcť riešiť aj veľké solárne elektrárne na Sahara. EÚ zvažuje projekt stavby supervedenia ktoré by elektrinu z nich privádzalo na európsky trh. Myšlienka dostala podporu Francúzska i Británie, konkrétny spôsob financovania projektu nie je známy.

  Mapa: Initiates file downloadZdroje plynu v Afrike  

Ambiciózne energetické partnerstvo

Európsko-africké partnerstvo v oblasti energetiky bolo otvorené c pondelok komisárom pre rozvoj a humanitárnu pomoc Louisom Michelom, komisárom pre energetiku Andrisom Piebalgsom, a africkými predstaviteľmi v sídle Africkej únie v etiópskom hlavnom meste Addis Abeba.

Súčasťou partnerstva je Opens external link in new windowspoločné vyhlásenie o „Akčnom pláne energetického partnerstva Afrika-EÚ“, podpísanom komisárom Africkej únie pre infraštruktúru a energetiku Dr. Elham Mahmoud Ahmedom.

Vyhlásenie podčiarkuje „urgentnú potrebu podporiť elektrifikáciu Afriky“ a „dohodu na čo najskoršom spustení procesu rozpracovania Hlavného plánu elektrickej energie pre Afriku.“ Plán a spoločné vyhlásenie budú oficiálne schválené na stretnutí medzi EÚ a AÚ v Bruseli, 1. októbra 2008.

Iniciatíva je súčasťou širšieho energetického dialógu medzi EÚ a Afrikou. Ten bude zahŕňať pravidelné dvojstranné stretnutia: na ministerskej úrovni každé dva roky a stretnutia na expertnej úrovni „minimálne raz za rok, aby sa koordinovali rôzne aktivity predpokladané v Akčnom pláne“. Popri ministerských stretnutiach bude organizované fórum, ktorého súčasťou majú byť zástupcovia občianskej spoločnosti, výskumných inštitúcií a súkromného sektora z oboch strán.

Podľa hovorcu komisára Piebalgsa bude európskych rozpočet financovať nasledujúce aktivity partnerstva:

  • 220 miliónov eur na 77 projektov z Európskeho rozvojového fondu (EDF): 49 týkajúcich sa obnoviteľných zdrojov energie, jeden o energetickej efektívnosti, 11 o verejnej správe a riadení, 15 o rozšírení transmisnej siete
  • 10 miliónov eur na podporu štyroch afrických regionálnych združení pre spoluprácu v oblasti elektrickej energie
  • 149 miliónov eur z EDF a 250 miliónov eur od Európskej investičnej banky na podporu infraštruktúrnych projektov. Budú poskytnuté vo forme subvencovanej úrokovej miery, priamych grantov, zvýhodneného poistenia, technickej asistencie a štúdií uskutočniteľnosti.

Európska komisia Európska komisia je politicky nezávislá, kolegiálna inštitúcia, ktorej poslaním je brániť záujmy Európskej únie. viac na www.EuropskaUnia.sk »tiež vyhlásila, že v budúcnosti plánuje sprístupniť ďalšie prostriedky. Tie majú zahŕňať:

  • 88 miliónov z 10. EDF pre krajiny, ktoré identifikovali energetiku ako jeden zo sektorov pre bilaterálnu rozvojovú pomoc
  • 200 miliónov eur z Energetického nástroja ACP-EC II, ktorý sa ešte pripravuje (budú pokrývať aktivity súvisiace s obnoviteľnými zdrojmi, energetickou efektívnosťou a prepravou, ako aj distribúciou energie a riadením)
  • do 300 miliónov eur z Infraštruktúrneho partnerstva Afrika-EÚ a jeho fondu, ktoré pokryjú investície do transportu energie v Afrike a IKT sietí

„Africký Nabucco“

Dnes sa dvaja európski komisári stretávajú s nigérijským prezidentom Yar´Adua. Nigéria „má obrovské množstvo zásob plynu a ropy“ a „môže byť dôležitým partnerom v snahe EÚ o diverzifikáciu“, povedal hovorca Piebalgsa. V krajine sa nachádzajú veľké investície európskych energetických spoločností – Shell, Total, ENI – a „pravdepodobne budú investovať ešte viac“.

„Projekt Transsaharského plynovodu sa môže stať kľúčovou strategickou infraštruktúrou a prilákať investície firiem z EÚ“, tvrdil hovorca. „Zdá sa, že Nigéria a Alžírsko projekt silno podporujú.“

Minulý rok sa pozornosť na projekt, do ktorého by bola zapojená aj alžírska spoločnosť Sonatrach a nigérijská National Petroleum Corporation,  pokúsila upriamiť Opens external link in new windowkonferencia v Bruseli. Dokončený plynovod by bol schopný transportovať 30 miliárd kubických metrov nigérijského plynu cez 4 300 kilometrov púšte až na európske trhy. Podľa plánu by maz začať fungovať v roku 2015.

Ďalšie kroky

  • 1. október 2008: oficiálny podpis partnerstva v Brusel

Zdroj: Euroactiv
Energia Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
11.09.2008
Zobrazené:
1278 x
Odoslať
TlačiťDeprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/specfce.php on line 431
Združenie ochranárov severovýchodného Slovenska - PČOLA, Levočská 38
064 01 Stará Ľubovňa, Kontaktná osoba: Pavel Petráš mobil: 0910 598858

альфа банк голд максимум

  Novinky
Združenie zmenilo adresu ale nie pôsobenie !!!
Senior Modrová - Modrová 298 - 935 15 Modrová Kontaktnou osobou sa stal dočasne, ale navždy, už čerstvý 70 - desiatnik : Pavel Petráš E-mail : petras64pavel@gmail.com Potom čo sa 19. marca 2020 odobrala do ochranárskeho neba jej predsedníčka a zakladajúca členka ( 30 júna 1994 ) Eulalia Štefanová z Humenného. Kto ste ju mali tú česť poznať, venujte jej tichu spomienku, veľmi nám chýbaš Elly Green za T.O. Severka ďakuje za jej prínos trampskému hnutiu na severovýchode Slovenska šerif Lucky, Elly umí!
(25.05.2020)


  Foto dňa
kf

  Anketa
Uprednostňujete skôr energiu ?

Slnečnú ( výroba TÚV, kúrenie, výroba elektriny)
5111 (5111 hl.)

Vodnú ( malé vodné elektrárne
3063 (3063 hl.)

Biomasy (peletky, štiepky, brikety)
2859 (2859 hl.)

Geotermálnu
2961 (2961 hl.)

Veternú
3423 (3423 hl.)

Atómovú
2598 (2598 hl.)

V podstate ma to netrápi
2122 (2122 hl.)

Celkom hlasovalo: 22137


  Top články
ochranár, poslanec Európskeho parlamentu Martin Hojsík z Progresívneho Slovenska dnes predstavil návrhy zelených opatrení, ktoré môžu pomôcť Slovensku

28 x    (19.05.2020)

HROMADNÁ PODPISOVÁ AKCIA

15 x    (21.05.2020)Designed by Salonky with phprs