<<  Máj  >>

Máj

Francúzsko a Belgicko prepájajú elektrické siete

09.09.2008
Národní operátori elektrických rozvodných sietí dvoch susedných krajín vytvárajú koordinačné centrum, ktoré má pomôcť prepojiť trhy a zabrániť výpadkom siete.
Rozhodnutie o prepájaní sietí vydali národní operátori v Belgicku a Francúzsku – Elia a RTE – v piatok minulý týždeň.

Centrum začne fungovať vo februári 2009.  jeho úlohou bude „pripravovať predpovede stavu siete a podporovať priebežný monitoring tokov elektrickej energie v sieťach regiónu stredo-západnej Európy pre prípravu prepojenia trhov“, píše sa v spoločnom vyhlásení. Centrum bude mať sídlo v Bruseli, odkiaľ bude zásobovať obchodníkov s elektrinou dôležitými informáciami.

Podľa RTE a Elia už o spoluprácu prejavil záujem aj nemecký operátor, Vattenfall Europe Transmissions.

Komisár pre energetiku Andris Piebalgs Komisár pre energetiku (2004 - 2009)viac na www.EuropskaUnia.sk »iniciatívu privítal. „Túto dohodu považuje za konkrétny, dôležitý príklad úzkej spolupráce medzi národnými operátormi sietí“, píše sa v jeho vyhlásení. „Ako viete, jeden z kľúčových bodov tretieho balíka pre vnútorný trh s energiou sa týka spolupráce medzi národnými operátormi. Som presvedčený, že dnešný krok prispeje k väčšej energetickej bezpečnosti v regióne a EÚ ako takej. Verím, že túto dohodu o spolupráci budú nasledovať aj inde v Európe.“

Vytvorenie centra je pokračovaním iniciatívy z júna 2006 na spustenie siedmych regionálnych trhov s elektrinou v EÚ, čo má byť prvý krok k vytvoreniu integrovaného, jednotného európskeho trhu. Jeden z týchto regiónov tvorí Belgicko Belgicko je jednou z najhustejšie osídlených krajín s najhustejšou cestnou sieťou v Európe. V hlavnom meste Belgicka, Bruseli, sídli väčšina inštitúcií EÚ, ale aj medzinárodné organizácie, napríklad NATO NATO je medzivládna organizácia združených krajín s úlohou chrániť slobodu a bezpečnosť svojich členov politickými a vojenskými prostriedkami.viac na www.EuropskaUnia.sk » viac na www.EuropskaUnia.sk » Francúzsko Nemecko Nemecko je stále najvyšším prispievateľom so spoločného rozpočtu EÚ, čo mu spolu s ľudnatosťou dáva veľkú váhu v európskej politike.viac na www.EuropskaUnia.sk » Luxembursko Luxembursko patrí medzi zakladajúcich členov EÚ, už počas druhej svetovej vojny (1944) vytvorila exilová vláda s Belgickom a Holandskom združenie Benelux.viac na www.EuropskaUnia.sk »a Holandsko, pričom Belgicko má úlohu hlavného regulátora. Asi o tok na to bolo ohlásené postupné prepájanie francúzskeho, belgického a holandského trhu s elektrinou.

Potrebu väčšej spolupráce a prepojenia sietí ukázal november 2006, keď výpadok siete v Nemecku nechal bez elektriny na dne hodiny asi desať miliónov ľudí. úplnému výpadku siete  v Európe sa podarilo zabrániť iba tesne, keď veľkú nerovnováhu vykompenzoval európsky solidárny mechanizmus.

Podľa RTE a Elia umožní centrum hladké riadenie cezhraničných tokov energie, ktoré v poslednom čase rastú čoraz rýchlejšie. Malo by tiež pomôcť lepšej regionálnej integrácii výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov.

Centrum poskytne národným kontrolným centrám každodenné predpovede bezpečnosti siete. V druhej fáze, od júla 2009, bude fungovať 24 hodín denne a poskytovať nepretržitý monitoring a analýzu bezpečnosti siete.

Firmy a firemné združenia

Solárne kolektory trubicové a ploché. Začnite šetriť 50-70% energie hneď !

Zdroj: Euroactiv
09.09.2008

ochranár, poslanec Európskeho parlamentu Martin Hojsík z Progresívneho Slovenska dnes predstavil návrhy zelených opatrení, ktoré môžu pomôcť Slovensku

28 x    (19.05.2020)