<<  Jún  >>

Jún

Ceny energií: Koľko platí Slovensko a koľko EÚ?

03.07.2008
Náklady na bývanie, vrátane energií, sú na Slovensku nižšie ako priemer EÚ. Vyplýva to zo štatistiky Eurostatu. Ak sa však posudzuje užšia kategória založená najmä na energiách a vode, Slovensko je najdrahšie.

Vláda sa chystá efektívne regulovať ceny plynu a elektrickej energie od nového roka. Chce domácnostiam zabezpečiť energie za "dostupné a spravodlivé ceny" aj po prechode na euro a v situácii rapídne narastajúcich cien na svetových trhoch.

V mene "všeobecného hospodárskeho záujmu," ktorý je posvätený aj dvoma smernicami Európskeho parlamentu a Rady z júna 2003, bude ceny elektrární a plynárov pre domácnosti strážiť Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Mimoriadne opatrenia sa začnú 1. januára 2009 a budú pokračovať až do vyrovnania ekonomického ukazovateľa „podiel výdavkov na energie na celkových príjmoch domácnosti“  s priemerom členských štátov Európskej únie.

Opens external link in new windowMateriál, ktorý schválila vláda, neobsahuje údaj aký je súčasný rozdiel vo výdavkoch slovenských domácností na energie v porovnaní s priemerom EÚ a čo vlastne chce Slovensko Slovensko vstúpilo do EÚ v máji 2004. viac na www.EuropskaUnia.sk »dobiehať. Redakcii EurActiv.sk ho neposkytol ani hovorca ministerstva hospodárstva Branislav Zvara, pričom sa odvolal na údaje Eurostatu, OECD OECD je skratka pre Organizáciu pre hospodársku spoluprácu a rozvoj a zastrešuje 30 najrozvinutejších štátov so silnou ekonomikou, ktoré uznávajú hodnoty a princípy demokracie a trhovej ekonomiky. viac na www.EuropskaUnia.sk »a ÚRSO. Ani hovorca úradu (ÚRSO) Miroslav Ľupták nemá tieto čísla k dispozícii a potvrdil, že ich budú musieť niekde získať.

Na stránke Eurostatu je niekoľko štatistík, ktoré vykazujú štruktúru výdavkov domácností v EÚ. V poslednom Opens external link in new windowprieskume, ktorý vydal 19. júna 2008 uvádza iba kategóriu "Bývanie" s údajmi za rok 2005. Slovensku priznáva výrazne lepšie čísla ako je priemer EÚ. Do úvahy berie výdavky na vodu, elektrinu, plyn, iné palivá, nábytok, zariadenia do domácnosti a údržbu domu:

Výdavky domácností na bývanie v % celkovej spotreby, 2005

EÚ-27

33,1

Česko

26,8

Maďarsko

24,1

Poľsko

36,0

Slovensko

28,0

Iná Opens external link in new windowštatistika Eurostatu nazvaná "Bývanie, voda, elektrická energia, plyn a iné palivá" očistená od nábytku a údržby domu radí Slovensko na posledné miesto v EÚ:

Výdavky domácností na bývanie, vodu, elektriku, plyn a iné palivá v %, 2006

EÚ27

21,9

Česko

22,7

Maďarsko

18,5

Poľsko

23,7

Slovensko

25,9

Premiér Robert Fico identifikoval vinníka drahých slovenských energií: "Žneme úrodu, ktorú nám v oblasti energetiky zasiala predchádzajúca vláda. Máme síce 51 percent akcií v SPP, ale nemáme žiadnu kontrolu nad týmto podnikom," vyhlásil na tlačovej konferencii po skončení rokovania vlády.

Rovnaká situácia však vládne všade. Svetové ceny zemného plynu a elektrickej energie vzrástli od začiatku roka 2007 o 60% a 66%. Snahy o ich umelé stláčanie sa môžu ukázať ako problém v neskorších rokoch, keď regulácia pominie.

Na toto riziko poukázala ešte v apríli šéfka ekonomického výboru Európskeho parlamentu Pervenche Berés počas návštevy Bratislavy. Jej argumenty podporil aj poslanec EP Miroslav Mikolášik: "Boli tu určité tlaky vlády na nezvyšovanie cien energií. Vzniká tak skrytá inflácia, keďže podniky sa zaviazali, že tento rok nebudú zvyšovať ceny, ale to napätie a potreba zdražovať sa môže prejaviť v budúcom roku výrazným skokom.“

"Tlak na nižšie ceny ako sú ekonomické ceny, síce môže znamenať, že teraz budú o niečo nižšie, ale o to budú vyššie v budúcnosti," komentoval zámer vlády poslanec NR SR za SDKÚ-DS Ivan Mikloš pre Aktuálne.sk

Premiér sa odporu neobáva a je pripravený na "začiatok revolúcie": ""Rád privítam predstaviteľov SPP aj Slovenských elektrárni, nech prídu protestovať pred Úrad vlády Európske záležitosti má na Úrade vlády SR na starosti Sekcia pre Európslu politiku. Tá bezprostredne podlieha podpredsedovi vlády SR.viac na www.EuropskaUnia.sk »a budeme sa s nimi o tom baviť. Toto je ale definitívne rozhodnutie slovenskej vlády."

Zdroj: Euractiv
05.07.2008

ochranár, poslanec Európskeho parlamentu Martin Hojsík z Progresívneho Slovenska dnes predstavil návrhy zelených opatrení, ktoré môžu pomôcť Slovensku

38 x    (19.05.2020)