Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/view.php on line 31
Združenie PČOLA
  Hlavné menu

  Vydané články
<<  Júl  >>
PoUtStŠtPiSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   

  Prihlásenie
Meno (prezývka)


Heslo


Upraviť účet

Ak si želáte, aby Vám bol zasielaný informačný e-mail o novinkách na stránkach zaregistrujte sa.

  Návštevnosť
Celkom

637507

Júl

46622

Dnes

40

Klasická ochrana prírody

Na Slovensku sú už dva kontajnery nedostupné medveďom


Špeciálne kontajnery nedostupné medveďom sú inštalované na dvoch miestach na Slovensku, pričom sa uvažuje sa o treťom.


Agentúru SITA o tom informoval Robin Rigg, vedúci projektu výskumu medveďov ochranárskeho združenia Spoločnosť pre výskum, vzdelávanie a spolužitie s prírodou (SWS). Spresnil, že prvý z kontajnerov bol inštalovaný ešte koncom minulého roka na odpočívadle pri hlavnej ceste do Starých Hôr neďaleko Banskej Bystrice. Ďalší je od februára v Demänovskej doline pri Kamennej chate. Diskutuje sa o konkrétnom mieste tretieho kontajnera, ktorý by mal stáť v meste Vysoké Tatry. "Medvede tieto kontajnery nedokážu otvoriť," informoval Rigg, avšak dodal, že úspech týchto kontajnerov závisí do veľkej miery aj od údržby a čistoty v okolí.

Ako ďalej Rigg podotkol, existujú aj iné spôsoby na zabezpečenie odpadkov. V Harmanci financovali štvrtú striešku, resp. mrežu, ktorá chýbala na prístrešku, pod ktorou sú umiestnené kontajnery a tak medvede k nim mali prístup. Podobne je to v Tatranskej Lomnici v hoteli Tatranec. Chodil sem medveď, ktorého odchytili a momentálne je v zoologickej záhrade. Na tomto mieste spoločnosť takisto financovala mrežu na zabránenie prístupu medveďov.

Treťou a veľmi účinnou metódou je podľa informácií Robina Rigga elektrické oplotenie, ktorým sa lákavé miesto pre medvede ohradí. Ako uviedol Rigg, keď sa ho medveď dotkne, dostane šok, ale nebude ho to bolieť. "Keď sa mu to stane raz, prípadne dvakrát, je veľká pravdepodobnosť, že sa tam už nevráti", spresnil. Poliaci majú s týmto oplotením veľmi dobré skúsenosti. Tvrdia, že je to lepšia metóda ako špeciálne kontajnery z kovového či plastového materiálu. "Okrem toho, že medveď nedostane nič na žranie, ešte dostane aj šok," zhodnotil Rigg. Takéto elektrické oplotenie je nainštalované na Zamkovského chate vo Vysokých Tatrách. Po zime je znova nainštalovaný.

Na otázku, či je pravdou, že najviac škody robí v prírode medveď hnedý, Rigg odpovedal: "Ak ide o škody na ovciach, tie robí najväčšie vlk. Vlk však neútočí na ľudí, zatiaľ čo medveď áno a takisto chodí na včely". Zároveň dodal, že čo sa týka odpadkov, chodia na ne rovnako líšky aj mačky.

Podľa Rigga je dôležité vzdelávanie verejnosti, aby sa ľudia dokázali problémom s medveďmi vyhnúť. "Ľudia často z nevedomosti nechajú potravu dostupnú pre medvede, navyše v dobrom úmysle im niekedy hodia zvyšky jedla. Medveďovi tým však nepomôžu. Keď sa raz naučí vyhľadávať potravu u ľudí, z odpadkov, na salašoch alebo vo včelínoch, bude ťažké odnaučiť ho od toho," vysvetľuje Rigg. Viac informácií o spolužití ľudí a medveďov možno nájsť na adrese http://www.medvede.sk/?action=odpadky.

(SITA)

Tlačová správa 6.12.2007

 

Ako riešiť problémy ľudí s medveďmi

 

Podarilo sa urobiť poriadok s komunálnym odpadom v Harmanci, časti Strelnica. Obecný úrad a poslanec pán Ing. Štrbák v spolupráci so Spoločnosťou pre výskum, vzdelávanie a spolužitie s prírodou (SWS) zabezpečili oplotenie kontajnerov, okolo ktorých sa hromadil neporiadok. Tento nielen na pohľad nepotešil, ale keďže kontajnery sú pri bytovkách v tesnej blízkosti lesa, prilákali aj divé zvieratá vrátane medveďov. Práve tu si v nedávnej minulosti medveď zvykol kŕmiť sa odpadkami do takej miery, že musel byť odstrelený. Novoinštalované oplotenie má zamedziť vstupu medveďov, ako aj iných zvierat a tiež pomôcť udržať poriadok v okolí. 

Spoločnosť SWS financovala oplotenie vďaka sponzorstvu od Alertis (fund for bear and nature conservation) v rámci svojho projektu B.E.A.R.S. – Vzdelávanie, informovanosť a výskum medveďov na Slovensku (www.medvede.sk). Medzi hlavné ciele projektu patrí riešiť konkrétne problémy ľudí s medveďmi. Robin Rigg, vedúci projektu BEARS, vysvetľuje: „Keďže medvede môžu byť nebezpečné v prípade, ak si zvyknú získať potravu od ľudí a pohybovať sa v blízkosti obydlí, SWS realizuje rôzne opatrenia ako tomu zabrániť. Spoločnosť pripravila prototyp kontajnera nedostupného medveďom, ktorý bol úspešne otestovaný s medveďmi v prírode aj zajatí.“ Jeden z nich bude inštalovaný na odpočívadle pri hlavnej ceste na Staré Hory. Projekt financuje napríklad aj elektrický oplotok okolo Zamkovskej chaty vo Vysokých Tatrách, kde od jari do jesene chodievala medvedica s troma mláďatami.

Dôležitou súčasťou projektu je vzdelávanie verejnosti, ako sa pomocou preventívnych opatrení dá vyhnúť problémom s medveďmi. Rigg hovorí: „Ľudia často z nevedomosti nechajú potravu dostupnú pre medvede, naviac v dobrom úmysle im niekedy hodia zbytky jedla.“ Takýmto správaním však bohužiaľ medveďom nepomôžu. „Medveďa, ktorý sa raz naučí vyhľadávať potravu u ľudí, či z odpadkov, prípadne na salašoch alebo včelínoch, môže byť veľmi ťažké odnaučiť takému správaniu. Prevencia – aby k tomu nedošlo – je preto veľmi dôležitá,“ vysvetľuje Rigg.

Demänovská dolina v Nízkych Tatrách už dokázala pri správnom nakladaní s odpadmi a ich zabezpečení, ktoré boli prístupné medveďom, vyriešiť bezpečnosť návštevníkov, pritom mať poriadok v okolí umiestnenia a skladovania odpadov a v neposlednej miere poskytuje celkový estetický pohľad na okolie reštauračných a stravovacích zariadení v doline.

Harmanec bude ďaľším príkladom, že problémy s medveďmi sa dajú zodpovedným prístupom riešiť.

Kontakty:

Viac informácii nájdete na http://www.medvede.sk/?action=odpadky

Robin Rigg, Projekt B.E.A.R.S., Spoločnosť pre výskum, vzdelávanie a spolužitie s prírodou

info@slovakwildlife.org, mobil: 0907 446714

 Zdroj: SITA 2008
Klasická ochrana prírody Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
17.03.2008
Zobrazené:
1434 x
Odoslať
TlačiťDeprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/specfce.php on line 431
Združenie ochranárov severovýchodného Slovenska - PČOLA, Levočská 38
064 01 Stará Ľubovňa, Kontaktná osoba: Pavel Petráš mobil: 0910 598858

альфа банк голд максимум

  Novinky
Združenie zmenilo adresu ale nie pôsobenie !!!
Senior Modrová - Modrová 298 - 935 15 Modrová Kontaktnou osobou sa stal dočasne, ale navždy, už čerstvý 70 - desiatnik : Pavel Petráš E-mail : petras64pavel@gmail.com Potom čo sa 19. marca 2020 odobrala do ochranárskeho neba jej predsedníčka a zakladajúca členka ( 30 júna 1994 ) Eulalia Štefanová z Humenného. Kto ste ju mali tú česť poznať, venujte jej tichu spomienku, veľmi nám chýbaš Elly Green za T.O. Severka ďakuje za jej prínos trampskému hnutiu na severovýchode Slovenska šerif Lucky, Elly umí!
(25.05.2020)


  Foto dňa
kf

  Anketa
Uprednostňujete skôr energiu ?

Slnečnú ( výroba TÚV, kúrenie, výroba elektriny)
5572 (5572 hl.)

Vodnú ( malé vodné elektrárne
3092 (3092 hl.)

Biomasy (peletky, štiepky, brikety)
2887 (2887 hl.)

Geotermálnu
3030 (3030 hl.)

Veternú
3450 (3450 hl.)

Atómovú
2626 (2626 hl.)

V podstate ma to netrápi
2150 (2150 hl.)

Celkom hlasovalo: 22807


  Top články
ochranár, poslanec Európskeho parlamentu Martin Hojsík z Progresívneho Slovenska dnes predstavil návrhy zelených opatrení, ktoré môžu pomôcť Slovensku

108 x    (19.05.2020)

HROMADNÁ PODPISOVÁ AKCIA

86 x    (21.05.2020)

Vysoká koncentrácia NO2 takmer vo všetkých krajských mestách

74 x    (31.05.2020)Designed by Salonky with phprs