Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/view.php on line 31
Združenie PČOLA
  Hlavné menu

  Vydané články
<<  December  >>
PoUtStŠtPiSoNe
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31      

  Prihlásenie
Meno (prezývka)


Heslo


Upraviť účet

Ak si želáte, aby Vám bol zasielaný informačný e-mail o novinkách na stránkach zaregistrujte sa.

  Návštevnosť
Celkom

557156

December

39612

Dnes

14

Klasická ochrana prírody

Na Slovensku sú už dva kontajnery nedostupné medveďom


Špeciálne kontajnery nedostupné medveďom sú inštalované na dvoch miestach na Slovensku, pričom sa uvažuje sa o treťom.


Agentúru SITA o tom informoval Robin Rigg, vedúci projektu výskumu medveďov ochranárskeho združenia Spoločnosť pre výskum, vzdelávanie a spolužitie s prírodou (SWS). Spresnil, že prvý z kontajnerov bol inštalovaný ešte koncom minulého roka na odpočívadle pri hlavnej ceste do Starých Hôr neďaleko Banskej Bystrice. Ďalší je od februára v Demänovskej doline pri Kamennej chate. Diskutuje sa o konkrétnom mieste tretieho kontajnera, ktorý by mal stáť v meste Vysoké Tatry. "Medvede tieto kontajnery nedokážu otvoriť," informoval Rigg, avšak dodal, že úspech týchto kontajnerov závisí do veľkej miery aj od údržby a čistoty v okolí.

Ako ďalej Rigg podotkol, existujú aj iné spôsoby na zabezpečenie odpadkov. V Harmanci financovali štvrtú striešku, resp. mrežu, ktorá chýbala na prístrešku, pod ktorou sú umiestnené kontajnery a tak medvede k nim mali prístup. Podobne je to v Tatranskej Lomnici v hoteli Tatranec. Chodil sem medveď, ktorého odchytili a momentálne je v zoologickej záhrade. Na tomto mieste spoločnosť takisto financovala mrežu na zabránenie prístupu medveďov.

Treťou a veľmi účinnou metódou je podľa informácií Robina Rigga elektrické oplotenie, ktorým sa lákavé miesto pre medvede ohradí. Ako uviedol Rigg, keď sa ho medveď dotkne, dostane šok, ale nebude ho to bolieť. "Keď sa mu to stane raz, prípadne dvakrát, je veľká pravdepodobnosť, že sa tam už nevráti", spresnil. Poliaci majú s týmto oplotením veľmi dobré skúsenosti. Tvrdia, že je to lepšia metóda ako špeciálne kontajnery z kovového či plastového materiálu. "Okrem toho, že medveď nedostane nič na žranie, ešte dostane aj šok," zhodnotil Rigg. Takéto elektrické oplotenie je nainštalované na Zamkovského chate vo Vysokých Tatrách. Po zime je znova nainštalovaný.

Na otázku, či je pravdou, že najviac škody robí v prírode medveď hnedý, Rigg odpovedal: "Ak ide o škody na ovciach, tie robí najväčšie vlk. Vlk však neútočí na ľudí, zatiaľ čo medveď áno a takisto chodí na včely". Zároveň dodal, že čo sa týka odpadkov, chodia na ne rovnako líšky aj mačky.

Podľa Rigga je dôležité vzdelávanie verejnosti, aby sa ľudia dokázali problémom s medveďmi vyhnúť. "Ľudia často z nevedomosti nechajú potravu dostupnú pre medvede, navyše v dobrom úmysle im niekedy hodia zvyšky jedla. Medveďovi tým však nepomôžu. Keď sa raz naučí vyhľadávať potravu u ľudí, z odpadkov, na salašoch alebo vo včelínoch, bude ťažké odnaučiť ho od toho," vysvetľuje Rigg. Viac informácií o spolužití ľudí a medveďov možno nájsť na adrese http://www.medvede.sk/?action=odpadky.

(SITA)

Tlačová správa 6.12.2007

 

Ako riešiť problémy ľudí s medveďmi

 

Podarilo sa urobiť poriadok s komunálnym odpadom v Harmanci, časti Strelnica. Obecný úrad a poslanec pán Ing. Štrbák v spolupráci so Spoločnosťou pre výskum, vzdelávanie a spolužitie s prírodou (SWS) zabezpečili oplotenie kontajnerov, okolo ktorých sa hromadil neporiadok. Tento nielen na pohľad nepotešil, ale keďže kontajnery sú pri bytovkách v tesnej blízkosti lesa, prilákali aj divé zvieratá vrátane medveďov. Práve tu si v nedávnej minulosti medveď zvykol kŕmiť sa odpadkami do takej miery, že musel byť odstrelený. Novoinštalované oplotenie má zamedziť vstupu medveďov, ako aj iných zvierat a tiež pomôcť udržať poriadok v okolí. 

Spoločnosť SWS financovala oplotenie vďaka sponzorstvu od Alertis (fund for bear and nature conservation) v rámci svojho projektu B.E.A.R.S. – Vzdelávanie, informovanosť a výskum medveďov na Slovensku (www.medvede.sk). Medzi hlavné ciele projektu patrí riešiť konkrétne problémy ľudí s medveďmi. Robin Rigg, vedúci projektu BEARS, vysvetľuje: „Keďže medvede môžu byť nebezpečné v prípade, ak si zvyknú získať potravu od ľudí a pohybovať sa v blízkosti obydlí, SWS realizuje rôzne opatrenia ako tomu zabrániť. Spoločnosť pripravila prototyp kontajnera nedostupného medveďom, ktorý bol úspešne otestovaný s medveďmi v prírode aj zajatí.“ Jeden z nich bude inštalovaný na odpočívadle pri hlavnej ceste na Staré Hory. Projekt financuje napríklad aj elektrický oplotok okolo Zamkovskej chaty vo Vysokých Tatrách, kde od jari do jesene chodievala medvedica s troma mláďatami.

Dôležitou súčasťou projektu je vzdelávanie verejnosti, ako sa pomocou preventívnych opatrení dá vyhnúť problémom s medveďmi. Rigg hovorí: „Ľudia často z nevedomosti nechajú potravu dostupnú pre medvede, naviac v dobrom úmysle im niekedy hodia zbytky jedla.“ Takýmto správaním však bohužiaľ medveďom nepomôžu. „Medveďa, ktorý sa raz naučí vyhľadávať potravu u ľudí, či z odpadkov, prípadne na salašoch alebo včelínoch, môže byť veľmi ťažké odnaučiť takému správaniu. Prevencia – aby k tomu nedošlo – je preto veľmi dôležitá,“ vysvetľuje Rigg.

Demänovská dolina v Nízkych Tatrách už dokázala pri správnom nakladaní s odpadmi a ich zabezpečení, ktoré boli prístupné medveďom, vyriešiť bezpečnosť návštevníkov, pritom mať poriadok v okolí umiestnenia a skladovania odpadov a v neposlednej miere poskytuje celkový estetický pohľad na okolie reštauračných a stravovacích zariadení v doline.

Harmanec bude ďaľším príkladom, že problémy s medveďmi sa dajú zodpovedným prístupom riešiť.

Kontakty:

Viac informácii nájdete na http://www.medvede.sk/?action=odpadky

Robin Rigg, Projekt B.E.A.R.S., Spoločnosť pre výskum, vzdelávanie a spolužitie s prírodou

info@slovakwildlife.org, mobil: 0907 446714

 Zdroj: SITA 2008
Klasická ochrana prírody Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
17.03.2008
Zobrazené:
1360 x
Odoslať
TlačiťDeprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/specfce.php on line 431
Združenie ochranárov severovýchodného Slovenska - PČOLA, Levočská 38
064 01 Stará Ľubovňa, Kontaktná osoba: Pavel Petráš mobil: 0910 598858

альфа банк голд максимум

  Novinky
V prípade nálezu chráneného živočícha nebrať z miesta nálezu, ale kontaktovať
Správa Pieninského národného parku ulica SNP č. 57 061 01 Spišská Stará Ves tel.: +421 (0)52 4181071-3 fax: +421 (0)52 4822395 e-mail: pienap@sopsr.sk www.pienap.sk
(12.11.2019)


Nová kontaktná osoba od 1.1.2020
Od nového roku sa ujíma vedenia našej organizácie Mgr. Laura Martonová MSc - mobil 0911 298 822 E-mail : lauramarton@yahoo.com Vyštudovala odbor Environmentálna geológia na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave a na Technickej univerzite vo Viedni MSc Program New Energy – Renewable Energy in Central and Eastern Europe. Aktívna členka mimovládnej neziskovej environmentálnej organizácie Združenie ochranárov severovýchodného Slovenska – Pčola v Starej Ľubovni od jej založenia v roku 1994. Pracovala 5 rokov ako projektová manažérka a odborná konzultantka v oblasti odpadového hospodárstva, ochrany vôd, trvalo udržateľného lesného hospodárstva a obnoviteľných zdrojov energie v regióne severovýchodného Slovenska. Od roku 2008 pracuje ako odborná konzultantka pre oblasť mitigácie a adaptácie na klimatickú zmenu, najmä v súvislosti s energetickou efektívnosťou, obnoviteľnými zdrojmi, nakladaním s odpadmi a udržateľným využívaním lesov. Vypracováva projekty a programy hlavne v rozvojových krajinách (Afrika, Balkán, Ázia, Arabský polostrov), ktoré sú často spolufinancované prostredníctvom tzv. carbon market mechanizmov. Klientmi sú hlavne medzinárodné inštitúcie (UNDP, UNIDO, World Bank, EIB, EBRD), rozvojové agentúry, ale aj firmy a mimovládne organizácie.
(12.11.2019)


1.jnovember 2017
Vzhľadom na dlhodobú nemoc došlo k zmene na poste predsedníctva OZ Pčola, keď predsedníčkou organizácie sa stala pani Eulalia Štefanová - kontakt : 0905 769 541 E-mail : eulaliastefanova@gmail.com
(01.11.2017)


  Foto dňa
foto 13

  Anketa
Uprednostňujete skôr energiu ?

Slnečnú ( výroba TÚV, kúrenie, výroba elektriny)
4568 (4568 hl.)

Vodnú ( malé vodné elektrárne
2992 (2992 hl.)

Biomasy (peletky, štiepky, brikety)
2802 (2802 hl.)

Geotermálnu
2819 (2819 hl.)

Veternú
3362 (3362 hl.)

Atómovú
2523 (2523 hl.)

V podstate ma to netrápi
2053 (2053 hl.)

Celkom hlasovalo: 21119


  Top články
Prezidentka podpísala zákon, ktorý zavádza zálohovanie PET fliaš a plechoviek

36 x    (16.10.2019)

V zmysle Smernice o poskytovaní informácií v zmysle zák. č. 211/2000 Z. z.

34 x    (18.10.2019)

Laura Martonová: Všetkých nás treba – jemných motivátorov, energických presviedčačov, katastroferov, štrajkujúcich školákov, ekoinovátorských vedcov,

30 x    (31.10.2019)Designed by Salonky with phprs