<<  Január  >>

Január

Voda

Svetový deň vody si pripomenieme 22. marca

BRATISLAVA 15. marca (SITA) - Svetový deň vody každoročne pripadá na 22. marec. Myšlienka ustanoviť tento deň za Svetový deň vody vznikla na pôde OSN v roku 1992 počas konferencie OSN o životnom prostredí v Riu de Janeiro. V tento deň by si mal svet pripomenúť dôležitosť vody pre život a zdravie človeka, pre produkciu potravín, zachovanie ekosystému a jej nenahraditeľnosť pre ekonomický a sociálny rozvoj spoločnosti.

Podľa informácií hovorcu ministra životného prostredia Petra Višvádera, problém vody sa stáva jedným z najzávažnejších problémov na Zemi, a to nielen pokiaľ ide o jej využívanie, ale aj o ochranu jej zdrojov. Vyše dvoch miliárd ľudí dnes vo svete nemá prístup k pitnej vode, čo je hlavnou príčinou hladu, chorôb a biedy. OSN preto dlhodobo a cieľavedome venuje pozornosť ochrane vôd a jedným z jej rozvojových cieľov je znížiť počet ľudí, ktorí nemajú prístup k pitnej vode na polovicu. V rámci iniciatív vyvíjaných na ochranu vôd vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN obdobie rokov 2005 až 2015 za Medzinárodnú dekádu Voda prameň života a vyzvalo členské krajiny, aby priblížili všetkým sféram spoločnosti programy a projekty týkajúce sa vody, najmä zásobovania pitnou vodou a čistenia odpadových vôd.

Slovensko sa taktiež pripája k aktivitám venovaným vode, uviedol Višváder. Aj v tomto roku pripravil rezort životného prostredia množstvo podujatí, ktorými si pripomenieme Svetový deň vody. Rok 2008 je vyhlásený Valným zhromaždením OSN za Medzinárodný rok sanitácie. Táto téma bude dominovať aj na pripravovaných podujatiach rezortu životného prostredia. MŽP už tradične usporiada konferenciu s mottom

Chráňme vodu – voda bude chrániť nás, ktorá sa vrátane tlačovej besedy uskutoční v utorok, 18. marca, v hoteli Danube v Bratislave. Pozvaní sú predstavitelia rezortov životného prostredia, zdravotníctva, pôdohospodárstva, Združenia zamestnávateľov vo vodnom hospodárstve na Slovensku a Asociácie vodárenských spoločností, zástupcovia vodohospodárskych podnikov a ďalší. Hlavné referáty budú zamerané na kvalitu a hygienu vody ako aj na výstavbu verejných vodovodov a kanalizácií. Súčasťou konferencie bude aj slávnostný akt odovzdávania čestných uznaní za mimoriadne výsledky a dlhoročný prínos v starostlivosti o životné prostredie pracovníkom vodného hospodárstva.

Ako ďalej uviedol Višváder, usporadúvať sa budú aj Dni otvorených dverí. Túto tradíciu už niekoľko rokov pestuje Slovenský hydrometeorologický ústav. Návštevníkov čaká v piatok, 28. marca, v čase od 9:00 do 16:00 prehliadka pracovísk vrátane ukážok odborného výkladu so zameraním na meteorológiu, klimatológiu, hydrológiu a monitorovanie kvality ovzdušia a vody na strediskách v Banskej Bystrici, Košiciach, Žiline a v aerologickej stanici Poprad-Gánovce. V sobotu, 29. marca, od 10:00 do 15:00 budú verejnosti sprístupnené pracoviská v Bratislave na Kolibe, meteorologické stanice a observatóriá v Dudinciach, Hurbanove, Jaslovských Bohuniciach, v Liesku, v Stropkove - Tisinci, Telgárte, v Trebišove - Milhostove a tiež letiská v Kamenici nad Cirochou, v Nitre - Janíkovciach a v Prievidzi. Výskumný ústav vodného hospodárstva pripravil na stredu, 19. marca, pre deti základných a stredných škôl exkurzie spojené s premietaním filmov o vode a životnom prostredí. Žiaci sa budú môcť oboznámiť s prácou hydrotechnického a Národného referenčného laboratória.

Zdroj: www.sme.sk
Voda Autor:
16.03.2008

Ukončujeme svoju činnosť
Naša organizácia ukončuje svoju činno po vyše 25 rokoch ( 30.6.1994 ) bez personálneho pokračovateľa ku dňu 31.13.2019. Ďakujeme všetkým svojím členom a priaznivcov. Pavel Petráš
(31.12.2019)

2080 (2080 hl.)