Zmluvu so spoločnosťou Zamedia si vyžiadal denník Pravda ešte v decembri minulého roka. Hoci zákon ukladá osemdňovú lehotu, ministerstvo ani po troch mesiacoch neodpovedalo. Na otázku, prečo rezort žiadosť tak dlho ignoroval, hovorca rezortu Miroslav Bátovský neodpovedal ani po dvoch dňoch. „Odpovieme vám v pondelok," povedal. Zamedia patrí človeku blízkemu šéfovi SNS Jánovi Slotovi. Pre rezort Mariána Janušeka zo SNS má školiť až do roku 2013 euroúradníkov, čo pre ňu môže znamenať príjmy v desiatkach miliónov korún.
Podľa právnika Vladimíra Pirošíka ministerstvo porušuje nereagovaním na žiadosť o informácie zákon. „Nečinnosť povinnej osoby je v rozpore so zákonom," povedal.
Neobstojí podľa neho ani argument, že pasivitu úradu treba chápať ako rozhodnutie o nesprístupnení informácie. Zákon síce pozná inštitút tzv. fiktívneho rozhodnutia, to však slúži len na výpočet lehoty na odvolanie. „Ak sa povinná osoba hlási k tomu, že vydala fiktívne rozhodnutie, hlási sa vlastne aj k porušeniu zákona," konštatoval Pirošík.
Silové rezorty majú zase problém zverejniť výšku vianočných odmien, ktoré priklepli ministri pred koncom roka vysokým štátnym úradníkom a šéfom polície. Rezort vnútra sa pritom odvoláva na zatiaľ neexistujúce rozhodnutie Ústavného súdu.
Naň sa obrátila sudkyňa bratislavského krajského súdu, ktorá si myslí, že paragraf o povinnosti zverejňovať platové náležitosti ľudí vo verejných funkciách odporuje ústave.
„To predsa neznamená, že zákon neplatí," zdôraznil právnik Tomáš Kamenec. Kým Ústavný súd paragraf nezruší alebo nepozastaví jeho platnosť predbežným opatrením, paragraf normálne platí. Väčšina ministerstiev - okrem vnútra a obrany - informácie o vianočných odmenách bez problémov poskytla.
Na prekážky pri uplatňovaní infozákona narážajú aj mimovládne organizácie. „Napríklad ministerstvá dopravy a obrany poskytujú až neuveriteľné zdôvodnenia," povedal aktivista Peter Wilfling z organizácie Občan a demokracia.
Wilfling pripustil, že úrady počítajú s tým, že ak žiadateľ nedostane informáciu na prvý raz, vzdá to. Ak by sa chcel totiž súdiť, musel by si zaplatiť advokáta, súdne trovy a na rozhodnutie by čakal aspoň rok, spresnil. Pripomenul však, že mimovládky väčšinu sporov vyhrali.
Združeniu Občan a demokracia dal nedávno za pravdu pri spore o infozákon aj Ústavný súd. Ten rozhodol, že aj Sociálna poisťovňa a vyššie územné celky musia zverejňovať informácie o tom, na čo míňajú verejné peniaze.
Infozákon majú momentálne na stole poslanci. Novelu predkladá minister spravodlivosti Štefan Harabin, tretí sektor sa obáva jeho obmedzenia. Politici zatiaľ jasne nepovedali, či budú do zákona zasahovať.
***
Napríklad ministerstvá dopravy a obrany poskytujú až neuveriteľné zdôvodnenia Peter Wilfling, Občan a demokracia