<<  Júl  >>

Júl

Byty ušetria pätinu úveru na zateplenie

BRATISLAVA Domácnosti dostanú zadarmo dvadsať percent z ceny zateplenia bytovky či výmeny okien. Banky totiž začínajú poskytovať zvýhodnené úvery s nenávratnou dotáciou v spomínanej výške.
Zľavnené úvery poskytne od Nového roka zatiaľ štvorica bánk: Dexia banka, Slovenská sporiteľna, Tatra banka a VÚB. Banky odpustia klientom časť úveru vďaka grantom z rozpočtu Európskej únie.
Peniaze prídu na Slovensko cez Európsku banku pre obnovu a rozvoj. Celkovo môžu banky zatiaľ rozdeliť úvery vo výške 75 miliónov eur, čo je v prepočte takmer 2,5 miliardy korún. Úvery sú určené na úsporu energií nielen pre byty, ktoré musí zastupovať bytové spoločenstvo, či správca, ale aj pre priemyselné podniky či firmy so zámerom investovať do obnoviteľných zdrojov energie. Úvery nie sú zatiaľ pre rodinné domy. Pri bytových domoch totiž možno podľa európskej banky dosiahnuť väčšie úspory energií.
Štát už viackrát zvažoval dotácie na úspory energií vo forme zliav na kotly či solárne kolektory. Nikdy však nenašiel peniaze. Zvýhodnený úver je prvý svojho druhu. Je určený na zatepľovanie, výmenu okien, obnovu radiátorov, vyregulovanie vykurovacieho systému či na kúpu domovej odovzdávacej stanice tepla. Banka odpustí bytom časť úveru, ak sa modernizácia vykoná precízne a dosiahne sa aspoň 15-percentná úspora energií.
Dohliadať na to bude konzultačná firma Enviros, ktorú si vybrala európska banka. Konzultant tvrdí, že príjemca zvýhodneného úveru nemusí robiť nič navyše oproti bežnému úveru. „Práve naopak, prínosom je, že technickoekonomická asistencia pri príprave projektu pre banku je pre klienta bezplatná," opisuje šéf Envirosu Jaroslav Vích. Podľa neho môže bytový dom dostať grant už pol roka po vypísaní žiadosti o úver na zateplenie. Európska banka pre obnovu a rozvoj predpokladá veľký záujem o úvery. V Bulharsku, kde podobný projekt banka odštartovala v roku 2005, sa pre obyvateľstvo rozdelili zvýhodnené úvery vo výške pätnásť miliónov eur.
„Očakávame, že na Slovensku bude záujem ešte vyšší, keďze bytové spoločenstvá sú v krajine podstatne lepšie organizované," dodáva Stefania Racolta, zástupkyňa európskej banky, ktorá projekt koordinuje na Slovensku.
Európska banka poskytne na projekt slovenským bankám úver vo výške šesťdesiat miliónov eur a ďalších pätnásť miliónov eur dosiahne výška dotácií. Granty sa budú čerpať z fondu na odstavenie dosluhujúcej jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach.

Očakávame, že na Slovensku bude záujem ešte vyšší, keďže bytové spoločenstvá sú v krajine podstatne lepšie organizované Stefania Racolta, Európska banka pre obnovu a rozvoj.

Autor: Martin Kováčik

Zdroj: www.pravda.sk
14.12.2007

ochranár, poslanec Európskeho parlamentu Martin Hojsík z Progresívneho Slovenska dnes predstavil návrhy zelených opatrení, ktoré môžu pomôcť Slovensku