Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/view.php on line 31
Združenie PČOLA
  Hlavné menu

  Vydané články
<<  Apríl  >>
PoUtStŠtPiSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30    

  Prihlásenie
Meno (prezývka)


Heslo


Upraviť účet

Ak si želáte, aby Vám bol zasielaný informačný e-mail o novinkách na stránkach zaregistrujte sa.

  Návštevnosť
Celkom

606054

Apríl

51544

Dnes

232

Energia

Domy zo slamy a ílu ? Prečo nie, hovoria odborníci


Nízkoenergetické a pasivní domy jsou charakteristické malou spotřebou energií na vytápění. Přibývá ale lidí, kteří navíc chtějí bydlet i v takzvaném zdravém domě. Právě tady přicházejí ke slovu přírodní materiály. A tak vznikají domy, kde místo minerální vaty izoluje sláma, vnitřní omítky jsou z jílu a pod nimi jsou nepálené cihly.
Že je potřeba energiemi šetřit a hledat alternativní zdroje, není nic nového. Vážněji se ale o toto téma začali lidé zajímat až v době energetické krize, tedy v 70. letech minulého století.

„Cena ropy šla tehdy tak vysoko, že se některé země staly politicky závislé na těch, které měly této suroviny dostatek,“ vysvětluje architekt Petr Suske, odkdy a proč roste zájem o nízkoenergetické a pasivní domy, jež spotřebují o 50 až 80 procent méně energie než ty klasické.

Ovšem nyní se úvahy o úsporách posunuly ještě dál. Dnes vlastně měříme energetické náklady domu při jeho provozu, tedy kolik zaplatíme za vytápění. Cyklus domu je ale mnohem složitější. Začíná to tím, že je nutné velké množství energie na výrobu samotného stavebního materiálu. Například cihlu je třeba vypálit, pak je ale potřeba ji také někam dovézt, což je také obrovský energetický výdaj.

Co jsou místní materiály?

Všechno, co je v místě bydliště „A když přeskočím technologii stavby a zmíněné náklady na provoz, tak se dostávám k tomu, že jednou budu muset ten dům odstranit. Ato je další energetický výdaj,“ popisuje Petr Suske. To je důvod, proč dnes řada stavebníků a architektů dává při stavbě nízkoenergetických a pasivních domů přednost alternativním, nebo přesněji řečeno přírodním materiálům.

„A také místním materiálům, které se dnes už moc nepoužívají. Jsou půvabné v tom, že tam odpadá ta energeticky náročná doprava,“ říká Suske. Jinými slovy - nechat si postavit dům ze dřeva je sice hezké a ekologické, ale byl-li materiál přivezen z Litvy, kde je dřevo nejlevnější, je to i dost energeticky náročné. Nebo takový dobře zaizolovaný betonový dům. Ten sice bude odpovídat parametrům nízkoenergetických staveb, ale jeho demolice bude nesmírně energeticky náročná. A to je argument, proč na stavbu používat takové materiály, které se - až dům doslouží - samy rozpadnou.

Právě takovým materiálem je dřevo, sláma či jíl. Ty jsou ideální pro každého, kdo chce mít dům ekologický ve všech cyklech včetně jeho likvidace.

„Ty materiály jsou ale úžasné i z jiných hledisek. Například hlína, pokud je použita v interiéru, tak udržuje optimální vlhkost vnitřního prostředí. Má výborné antialergické a antiastmatické vlastnosti. Proto mi přijde trochu anachronické tu hlínu zpracovávat tak, aby mohla být použita jako nosné nebo lícové zdivo, když může báječně posloužit v interiéru jako obkladový nebo výtvarný materiál,“ tvrdí Suske a dodává, že na výrobu pálené cihly je zapotřebí určitá energie, na výrobu té nepálené je jí zapotřebí 40krát méně. „A když si spočítáte, kolik cihel je potřeba na stavbu jednoho rodinného domu, zjistíte, že byste na jednu hodinu mohli vypnout běžnou uhelnou elektrárnu,“ říká architekt.

Pálená cihla má ovšem lepší mechanické vlastnosti než nepálená. Tu je nutné používat s rozumem, tedy nejlépe v interiéru.

K místním materiálům se vlastně může řadit také sláma. Své zkušenosti s ní má i architekt Aleš Brotánek. „Přiznám se, že když jsem poprvé slyšel o stavbě ze slámy, tak jsem si klepal na hlavu. Ale když hledáte odpovědi na otázky, které sláma vzbuzuje, zjistíte, že sláma je nejmíň problematický izolační materiál ze všech, které jsou dnes běžně používané,“ dodává Brotánek.

Je ale asi pochopitelné, že sláma bude mezi lidmi vzbuzovat ještě více rozpaků než výše zmiňované dřevostavby. Asi vůbec první věc, která nezasvěceného člověka napadne, je obava z požáru či škůdců.

„Napadení slámových balíků hlodavci není v praxi žádným problémem, je ale široce rozšířeným předsudkem. Obilná sláma, pokud je dobře vymlácená, nenabízí žádnou potravu pro myši ani hmyz. A jen málokdo ví, že celulóza, která tvoří slámu, může být strávena pouze termity nebo skotem. „Sláma se používá ve zbalíkované formě, kdy má mít hustotu 90 kilo na kubík, což je v podstatě sláma bez vzduchu. Je-li zabudovaná do konstrukce, je to stejné, jako kdyby to byla stěna z knížek. Prostě nehoří,“ vyvrací mýty související se slámou architekt Brotánek.

Stavba ze slámy není levnější než z jiných materiálů

Na vídeňské univerzitě dokonce provedli odborníci testy stěny z nosné dřevěné konstrukce izolované slámou a z obou stran opláštěné omítkami. „A vyšla jim požární odolnost devadesát minut,“ podotýká Brotánek.

Zaizolovat dům slámou vyjde velice levně - přibližně na 15, maximálně 20 tisíc korun. Architekt Brotánek ale dodává: náklady na izolaci tvoří jen zlomek z celkové ceny domu. „Všechno ostatní - okna, dveře, koupelny - zůstává stejné. Navíc cenu domu dělá především jeho velikost. Proto bych varoval před takovým unáhleným rozhodnutím: Chci postavit levný dům, tak ho udělám ze slámy,“ vysvětluje dále Aleš Brotánek.

Stavba takového slaměného domu totiž vyjde stejně draho jako toho klasického. V některých zemích se stal tento materiál dokonce módním trendem. A tak například v Rakousku lidé zaplatí za dům ze slámy více než při použití běžných technologií.

 


Energia Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
16.02.2007
Zobrazené:
1313 x
Odoslať
TlačiťDeprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/specfce.php on line 431
Združenie ochranárov severovýchodného Slovenska - PČOLA, Levočská 38
064 01 Stará Ľubovňa, Kontaktná osoba: Pavel Petráš mobil: 0910 598858

альфа банк голд максимум

  Novinky
Združenie zm,enilo adresu
Senior Modrová - Modrová 298 - 935 15 Modrová Kontakt : Pavel Petráš E-mail : petras64pavel@gmail.com
(00.00.0000)


  Foto dňa
kf

  Anketa
Uprednostňujete skôr energiu ?

Slnečnú ( výroba TÚV, kúrenie, výroba elektriny)
4652 (4652 hl.)

Vodnú ( malé vodné elektrárne
3045 (3045 hl.)

Biomasy (peletky, štiepky, brikety)
2844 (2844 hl.)

Geotermálnu
2926 (2926 hl.)

Veternú
3409 (3409 hl.)

Atómovú
2582 (2582 hl.)

V podstate ma to netrápi
2108 (2108 hl.)

Celkom hlasovalo: 21566


  Top články

Neexistují vhodná data!Designed by Salonky with phprs