Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/view.php on line 31
Združenie PČOLA
  Hlavné menu

  Vydané články
<<  Apríl  >>
PoUtStŠtPiSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30    

  Prihlásenie
Meno (prezývka)


Heslo


Upraviť účet

Ak si želáte, aby Vám bol zasielaný informačný e-mail o novinkách na stránkach zaregistrujte sa.

  Návštevnosť
Celkom

606080

Apríl

51570

Dnes

258

Energia

Ekonomika - Slovensko a ekonomika:Kto rozhodne o cenách energií ?


Bratislava - Regulačná novela ide do finále. Zámer ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka postupne okresávajú parlamentné výbory a Brusel.

 Najspornejším bodom v novele je posledné slovo ministra pri určovaní cien, ako aj možnosť odvolať a vymenovať šéfa Regulačného úradu. K tomu malo v minulosti výhrady i ministerstvo financií a diskutovalo sa o ňom aj v Bruseli. Kritizovala to samozrejme aj súčasná Regulačná rada, ktorá sa obávala straty nezávislosti a politického tlaku.

Národní šampióni

"Výrazného politického vplyvu sa neobávam, nakoľko sme sledovaný Európskou komisiou a tá sama pripravuje zvýšenie právomocí regulátora," myslí si Roman Doubrava z Energetického centra.

 Pripomína, že napríklad regulačné orgány v Nemecku a Francúzsku sú vždy pod istým politickým tlakom, nakoľko energetické firmy týchto krajín sú národní šampióni, ktorí expandujú po celom svete. "Musí sa nájsť optimálny variant, balans medzi trhom a regulátorom," doplnil Doubrava.

Jahnátek pri novele argumentoval, že zákon by bol prospešný pre odberateľov energií, umožnil by verejnú kontrolu nad určovaním cien a prispel k liberalizácii energetického trhu.

HZDS rozhodne pri hlasovaní

Posledné slovo ministra pri určovaní cien energií však tento týždeň kritizoval aj hospodársky výbor, ktorý schválil pozmeňujúci návrh poslanca vládneho ĽS-HZDS Tibora Mikuša k ministerskej novele zákona. Návrh však musí ešte schváliť parlament.

 Ak by Mikušov návrh schválil aj parlament, podľa ministra by sa zásadne zmenil pripravovaný zákon. Premiér Robert Fico v stredu vyhlásil, že Jahnátkov návrh plne podporuje. O novele by mali poslanci definitívne hlasovať na najbližšej schôdzi, ktorá sa začne budúci týždeň.

Ak by sa k opozičným poslancom pridali aj všetci poslanci ĽS-HZDS, stačilo by to na schválenie Mikušových návrhov, poprípade na zablokovanie zákona.

 Mikuš však povedal, že ide iba o jeho iniciatívny návrh a že návrh zatiaľ vo svojej strane nekonzultoval. Ficova vláda od minuloročných volieb vyvíjala tlak na energetické podniky, aby znížili svoje ceny, ktoré sú podľa vlády neprimerane vysoké.

Opozícia však tvrdí, že prípadné umelé stlačenie cien nadol, bude mať iba krátkodobý efekt a neskôr sa budú musieť ceny skokovo zvýšiť. "Ak sa podarí nájsť konsenzus medzi ziskom korporácií a sociálnym stabilizovaním cien energií, Slovensku to môže pomôcť, aby v oblasti energetiky neostalo na chvoste," myslí si Doubrava.

Ústavnoprávny výbor zmenil Jahnátkov pôvodný zámer: 

  • -Úrad pre reguláciu sieťových odvetví nebude regulovať ceny energií pre podnikateľov.( (pôvodne sa navrhovala regulácia silovej elektriny pre veľkoodberateľov)
  • -členom regulačnej rady nemôže byť ani človek zároveň pôsobiaci v akomkoľvek podnikateľskom subjekte. (pôvodne členom rady mohol byť aj človek z podnikateľského prostredia)
  • -prezident môže (v pôvodnom znení bolo musí) odvolať člena regulačnej rady v prípade správania, ktoré je v rozpore s regulačnou politikou
  • -nie je možné meniť vydané cenové rozhodnutie kedykoľvek pôvodne "z iných dôvodov" (pôvodne kedykoľvek z iných dôvodov)

 


Energia Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
02.02.2007
Zobrazené:
875 x
Odoslať
TlačiťDeprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/specfce.php on line 431
Združenie ochranárov severovýchodného Slovenska - PČOLA, Levočská 38
064 01 Stará Ľubovňa, Kontaktná osoba: Pavel Petráš mobil: 0910 598858

альфа банк голд максимум

  Novinky
Združenie zm,enilo adresu
Senior Modrová - Modrová 298 - 935 15 Modrová Kontakt : Pavel Petráš E-mail : petras64pavel@gmail.com
(00.00.0000)


  Foto dňa
kf

  Anketa
Uprednostňujete skôr energiu ?

Slnečnú ( výroba TÚV, kúrenie, výroba elektriny)
4652 (4652 hl.)

Vodnú ( malé vodné elektrárne
3045 (3045 hl.)

Biomasy (peletky, štiepky, brikety)
2844 (2844 hl.)

Geotermálnu
2926 (2926 hl.)

Veternú
3409 (3409 hl.)

Atómovú
2582 (2582 hl.)

V podstate ma to netrápi
2108 (2108 hl.)

Celkom hlasovalo: 21566


  Top články

Neexistují vhodná data!Designed by Salonky with phprs