Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/view.php on line 31
Združenie PČOLA
  Hlavné menu

  Vydané články
<<  Júl  >>
PoUtStŠtPiSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   

  Prihlásenie
Meno (prezývka)


Heslo


Upraviť účet

Ak si želáte, aby Vám bol zasielaný informačný e-mail o novinkách na stránkach zaregistrujte sa.

  Návštevnosť
Celkom

635774

Júl

44889

Dnes

34

Energia

Otázky a odpovede v podpore “malých zdrojov”


Tento článok sa venuje odpovediam na otázky ohľadne podpory EU pre inštalácie obnoviteľných zdrojov ZelenaDomacnostiam.sk. Stránka bude pravidelne aktualizovaná a ak vás napadne otázka, na ktorú ste nenašli odpoveď, pokojne ju napíšte do komentárov a mi sa posnažíme nájsť odpoveď.

Odpovedi na otázku “čo?”

Čo si môžem vybrať ako podporované zariadenie?

Zoznam podporovaných zariadení bude na stránke projektu: ZelenaDomacnostiam.sk/sk/zariadenia/

Ale je päť možných kategórií:

–  malé zariadenia na výrobu elektriny s výkonom do 10 kW

  • fotovoltické panely
  • veterné turbíny

zariadenia na výrobu tepla, ktoré pokrývajú spotrebu energie v rodinnom alebo bytovom dome

  • slnečné kolektory
  • kotly na biomasu
  • tepelné čerpadlá
Odpovedi na otázku “kedy?”

Na “kedy” ešte stále nie je oficiálna informácia.

Odpovedi na otázku “koľko?”

O odpovedi na “koľko” sa dočítate aj priamo u zdroja: Zelená domácnostiam. Postupne samozrejme aj tu pripravíme podrobnosti.

Odpovedi na otázku “kto?”

Kategória “domácnosť”

Pri odpovedaní si treba ujasniť na čo sa dotyčný pýta. Sú tu najmenej tri kategórie: pýta sa budúci majiteľ podporovaného zdroja, alebo budúci zhotoviteľ, alebo budúci (či súčasný) inštalatér s osvedčením. Teraz a tu sa budeme venovať len ľuďom, ktorí chcú v budúcnosti mať malý zdroj (v kategórii projektu sa nazývajú “domácnosť”). Pre ostatných bude samostatný článok.

Kto mi vie dodať realizáciu?

Teraz nik. Momentálne nie je možné odporučiť žiadneho “zhotoviteľa” viď:ZelenaDomacnostiam.sk/sk/zhotovitelia/registracia-zhotovitelov/. Prosto preto, že ešte nebola spustená registrácia.
V priebehu “krátkeho” času by sa to malo však meniť. Keď to už bude aktuálne, vydáme aktualizáciu tohto článku.

Kto mi poradí s budúcou inštaláciou?

Keďže ešte nie sú známi a jasní zhotovitelia, tak tí vám nemôžu pomôcť. Ale každý budúci zhotoviteľ bude musieť mať v týme “Inštalatéra s osvedčením MH SR” . Väčšina budúcich zhotoviteľov si vyškolila priamo svojho inštalatéra.
Dá sa teda vybrať inštalatér s osvedčením MH SR – jeho spojenie s budúcim zhotoviteľom je definované tu:ZelenaDomacnostiam.sk/sk/zhotovitelia/ako-zaregistrovat-zhotovitela/
Zoznam inštalatérov je na stránke MH SR: www.MHSR.sk/zoznam-instalaterov/139870s, mapa s časťou inštalatérov je tu: www.EnergiaWeb.sk/fullscreen-mapy/mapa-instalaterov-oze.html, tá po ďalšom školení (www.SAPI.sk/skolenia-instalaterov-oze/) bude aktualizovaná.
Tak odporúčanie je opačné – nájdite si inštalatéra a pýtajte sa či bude aj zhotoviteľ, alebo pre akého budúceho zhotoviteľa bude pracovať. Na základe tejto informácie sa rozhodnite či si od neho aj necháte poradiť.

Kategória “zhotoviteľ”

Ešte zatiaľ žiadna otázka a teda ani odpoveď.

Odpovedi na otázky “Čo sa dá …?”
Jediné čo je pre účasť priamo v programe dá spraviť je registrácia zariadení: www.SAPI.sk/podpora-malych-zdrojov-energie-co-mozte-spravit-uz-teraz/ To sa skôr týka budúcich zhotoviteľov a dodávateľov technológií.
Samozrejme sa môžte pýtať na to čo pre vás inštalatér už vie spraviť teraz. Ale ako už bolo napísané vašim partnerom bude zhotoviteľ a inštalatér je “len” osoba vo vzťahu k tomuto (budúcemu) zhotoviteľovi.
Nepriamo – ak viete, že do 6 mesiacov budete mať realizáciu hotovú – si môžte u elektrických podporovaných zariadení (fotovoltika a vietor) požiadať o rezerváciu výkonu na príslušnej regionálnej distribučnej spoločnosti. To vám vie pomôcť a poradiť inštalatér s osvedčením. Minimálne tí čo sme školili mi to vedia. Treba upozorniť, že potvrdenie o rezervácii výkonu má platnosť zo zákona iba 6 mesiacov. Znamená to teda, že tí čo ešte len rozmýšľajú o realizácii (napr. budúce leto) sa nemajú čo ponáhľať, ba dokonca je to pre nich zbytočný krok.

Zdroj: SOLARNENOVINKY.SK, Pavel Šimon
Energia Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
00.00.0000
Zobrazené:
759 x
Odoslať
TlačiťDeprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/specfce.php on line 431
Združenie ochranárov severovýchodného Slovenska - PČOLA, Levočská 38
064 01 Stará Ľubovňa, Kontaktná osoba: Pavel Petráš mobil: 0910 598858

альфа банк голд максимум

  Novinky
Združenie zmenilo adresu ale nie pôsobenie !!!
Senior Modrová - Modrová 298 - 935 15 Modrová Kontaktnou osobou sa stal dočasne, ale navždy, už čerstvý 70 - desiatnik : Pavel Petráš E-mail : petras64pavel@gmail.com Potom čo sa 19. marca 2020 odobrala do ochranárskeho neba jej predsedníčka a zakladajúca členka ( 30 júna 1994 ) Eulalia Štefanová z Humenného. Kto ste ju mali tú česť poznať, venujte jej tichu spomienku, veľmi nám chýbaš Elly Green za T.O. Severka ďakuje za jej prínos trampskému hnutiu na severovýchode Slovenska šerif Lucky, Elly umí!
(25.05.2020)


  Foto dňa
kf

  Anketa
Uprednostňujete skôr energiu ?

Slnečnú ( výroba TÚV, kúrenie, výroba elektriny)
5555 (5555 hl.)

Vodnú ( malé vodné elektrárne
3084 (3084 hl.)

Biomasy (peletky, štiepky, brikety)
2881 (2881 hl.)

Geotermálnu
3024 (3024 hl.)

Veternú
3443 (3443 hl.)

Atómovú
2620 (2620 hl.)

V podstate ma to netrápi
2146 (2146 hl.)

Celkom hlasovalo: 22753


  Top články
ochranár, poslanec Európskeho parlamentu Martin Hojsík z Progresívneho Slovenska dnes predstavil návrhy zelených opatrení, ktoré môžu pomôcť Slovensku

94 x    (19.05.2020)

HROMADNÁ PODPISOVÁ AKCIA

71 x    (21.05.2020)

Vysoká koncentrácia NO2 takmer vo všetkých krajských mestách

56 x    (31.05.2020)Designed by Salonky with phprs