Hlavné menu

  Vydané články
<<  September  >>
PoUtStŠtPiSoNe
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30       

  Prihlásenie
Meno (prezývka)


Heslo


Upraviť účet

Ak si želáte, aby Vám bol zasielaný informačný e-mail o novinkách na stránkach zaregistrujte sa.

  Návštevnosť
Celkom

540164

September

51360

Dnes

295


Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/search.php on line 214

Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/search.php on line 288

Počet zobrazených článkov: 15 (z celkom 206 nájdených)

|0-15|15-30|30-45|45-60|60-75|75-90|90-105|105-120|120-135|135-150|150-165|165-180|180-195|195-206|

Voda

Voda aj tak pravdu vyplaví!


Keď v utorok 15. januára 2013 vodohospodárski experti diskutovali v Bratislave ako zabezpečiť účasť verejnosti na príprave plánov manažmentu povodňového rizika, začali na východe Slovenska stúpať hladiny potokov a riek. Účasť verejnosti na príprave spomínaných plánov nariaďuje smernica EÚ pre ochranu území pred povodňami. Nebolo by to však Slovensko a jeho experti, ak by princípy aj tejto smernice „nezhovadili". Namiesto diskusie hľadania ciest, ako zabezpečiť účasť verejnosti na príprave i realizácii spomínaného plánu, kritizovali hlavní aktéri účasť verejnosti na ochrane pred povodňami, ktorý naštartoval Program revitalizácie krajiny ako páchanie trestnej činnosti.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
18.01.2013
Zobrazené:
759 x
Čítaj


Voda

20-ročné suchoty vodohospodárov na Slovensku


Prebieha už viac ako 20-ročný nerovný boj o zmenu vodohospodárskej politiky na Slovensku. Na začiatku tohto konfliktu bola alternatíva proti priehrade Tichý Potok. Vtedy sa rozhodovalo o likvidácii, či záchrane historických obcí na Hornej Toryse, kde vodohospodári mali ambíciu postaviť priehradu Tichý Potok za 332 miliónov eur. Na pozadí tohto konfliktu vznikla Modrá alternatíva, preukázateľne desaťnásobne (!) lacnejšia. Vtedy sme chodili i prosili vodohospodárov, aby dovolili zrealizovať pilotný projekt Modrej alternatívy za 5 miliónov Sk (166 tisíc eur), aby sa preukázala (ne)efektívnosť i (ne)vhodnosť vytvárania vodných zdrojov bez priehrady a nutnej likvidácie obcí.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
15.01.2013
Zobrazené:
1591 x
Čítaj


Voda

Košické zimné impresie


Zrejme celé Slovensko sa dnes prebudilo do slnečného rána, ktoré nám poskytlo nádherné pohľady zasneženej krajiny, provokujúce navštíviť prírodu. Ponúkam zimné impresie z tej častí Košíc, ktorý ešte nepoznačil developerský boom. Pohľady nepotrebujú ďalší komentár. 
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
13.01.2013
Zobrazené:
647 x
Čítaj


Voda

Horí Austrália a budeme aj my!


Keď v roku 2010 na Slovensku intenzívne pršalo, Rusko postihli katastrofálne požiare. Vtedy vyplávali na svetlo božie rozhodnutia ruských politikov, ktorí schválili zákon na zasýpavanie vodných plôch. Údajne preto, aby spriazneným developerom nezavadzala jedna vodná plocha. A tak padlo veľa vodných plôch politickému rozhodnutiu. Keď nebolo čím hasiť, spomenuli si na pozadie schváleného zákona. Teraz podobný úkaz zasiahlo Austráliu. Neznesiteľné horúčavy a z toho vzniknuté požiare jasne poukazujú na to, že je niečo prehnité v hospodárením s vodou aj v krajine protinožcov, podobne ako aj Amerike, Európe, Ázii, či Afrike. Katastrofálne sucha a požiare striedajú intenzívne lejaky a katastrofálne povodne.  Prečo? Lebo princípy vodného hospodárstva kdekoľvek na svete sú postavené krátkozrako: Dnes hojno a zajtra hovno. Takto aj s vodou. Keď nám jej nebesá pridelia viac, tak sa ju čo najrýchlejšie posielame do mora. Ako keby zajtra sme ju nepotrebovali. Praktickí sme pozabudli na to, že pre vznik požiaru je kľúčový index zavlaženia. A ten sa odvíja od stavu vody v krajine.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
09.01.2013
Zobrazené:
763 x
Čítaj


Voda

Lesy na Slovensku i vo svete trpia nedostatkom vody. Prečo asi?


Vedecký časopis ScienceNews (www.sciencenews.org) uverejnil článok, že stromy na celom svete sú len krôčik od dehydratácie. Článok prezentuje úvahy, čo by znamenalo pre lesy, ktoré pokrývajú 30% plochy kontinentov, ak by nedostatok vody v lesoch zastavil jej transport od koreňov ku korunám stromov. Článok uverejňuje, že aj vo vlhkých lesoch stromy fungujú len s minimálnou rezervou vody, ktorá hraničí s ich vyschnutím. Nuž ak je to tak, potom ideálne je, ak by do lesa pršalo každý deň. Každý deň však prší len v dažďových pralesoch, v ktorých dochádza k permanentnej recyklácii dažďa.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
04.01.2013
Zobrazené:
830 x
Čítaj


Voda

Inovácia po slovensky - zosmiešniť, pošpiniť a ideovo vytunelovať


Vláda v stredu schválila návrh výziev na predkladanie projektov pre malé a stredné podniky, ktorými sa má podporiť zamestnávanie mladých ľudí. Bude to stáť 225 miliónov eur a má sa tým vytvoriť „až" 1200 pracovných príležitostí. Podnikatelia sa zaviažu zamestnávať mladých ľudí na 3 roky. Ambíciou je dosiahnuť inováciu a nákup technológií pre efektívne zhodnotenie prírodných zdrojov so znížením negatívneho dopadu na životné prostredie.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
20.12.2012
Zobrazené:
946 x
Čítaj


Voda

Dážď je boží dar a nie odpad!


Väčšiu časť Slovenska momentálne pokrýva sneh. Ak by sa tento sneh roztopil v priebehu jedného dňa, budú povodne, napriek tomu, že Slovensko prežíva historicky suché roky. Poznáme príklad z novembra 1998, keď z ukrajinských Karpát intenzívny dážď spláchol 30 centimetrovú snehovú pokrývku do údolí a bola z toho katastrofálna povodeň na rieke Tisa. Aj obce na Slovensku zažili podobný úkaz. Známa je povodeň na riečke Neresnica vo Zvolene počas vianočných sviatkov v roku 2009. Na otázku, či môže dôjsť k náhlej zmene počasia, aby sa sneh roztopil tak rýchlo, aby spôsobil povodeň, je teda odpoveď - áno, je to reálne.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
17.12.2012
Zobrazené:
878 x
Čítaj


Voda

Zmena klimy, adaptacia..RE: vysychajúce Slovensko


Buduci tyzden od 19.12 – do 21.12 bude na bratislavskom Magistrate konzultantka projektoveho konzorcia EU Cities adapt, mala by pomahat mestu Bratislava s pripravou Adaptacnej strategie.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
15.12.2012
Zobrazené:
973 x
Čítaj


Voda

Krajina vysychá a preto nezastavme Program revitalizácie krajiny!


V tejto krajinke sa dejú úžasne veci. V jeden deň múdri vedci zvestujú, že Program revitalizácie krajiny bývalej vlády, ktorého ambíciou bolo vybudovať vodozádržné systémy v poškodených častiach krajiny o objeme 250 mil. m3, je nesystémový, zbytočný, životu nebezpečný, neodborný a preto nebude súčasná vláda v programe pokračovať. Na druhý deň tí istí vedci, ktorí odporučili vláde spomínaný program zrušiť, zvestujú, že Slovensko vysychá. Jednoducho schizofrénia nebývalých rozmerov.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
14.12.2012
Zobrazené:
746 x
Čítaj


Voda

Vodohospodári všetkých kútov Slovenska spojili sa proti vode


Minulý týždeň zorganizovalo SHMÚ  dvojdňové rokovanie expertnej pracovnej skupiny pod názvom „Sucho a nedostatok vody". Účelom stretnutia bola prezentácia informácií a skúseností ako predchádzať problémom s nedostatkom vody v jednotlivých regiónoch Európy. Zajtra štartuje dvojdňová konferencia "Vodné hospodárstvo na Slovensku, jeho súčasnosť a perspektíva", na ktorej budú hodnotiť Vládny program revitalizácie krajiny bez autorov programu i starostov obcí, kde sa projekty realizovali a úspešne. Nuž a do tretice všetko najlepšie príde na záver. Global Water Partnership Slovensko v spolupráci s SHMÚ organizuje pracovný seminár 15. januára 2013 o účasti verejnosti na príprave plánov protipovodňovej ochrany. Tieto tri akcie vodohospodárov, zorganizované separátne inštitúciami rezortu životného hospodárstva potvrdzujú duchovnú zrelosť pre makroekonomickú neefektívnosť a nekonsolidáciu verejných financií v rezorte životného prostredia.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
11.12.2012
Zobrazené:
785 x
Čítaj


Voda

Pozvánka na utajenú konferenciu vodohospodárov III


Vodohospodári organizujú na budúci týždeň utajenú konferenciu „Vodné hospodárstvo, jeho súčasnosť a perspektíva". Cieľom konferencie je hodnotiť Vládny program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí bez autorov programu i starostov obcí, v ktorých sa projekty začali realizovať. V predchádzajúcich príspevkoch som uviedol spoločenské dôvody vzniku spomínaného programu i jeho východiská. V tomto príspevku ponúkam informácie o cieli a krokoch na zabezpečenie ochrany Slovenska pred povodňami, suchom a klimatickou zmenou.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
09.12.2012
Zobrazené:
826 x
Čítaj


Voda

Kysucké bahno pripravené na expedíciu do Hričovskej nádrže zadarmo


Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
02.12.2012
Zobrazené:
726 x
Čítaj


Voda

Globálnu iniciatívu poklesu hladín oceánov naštartovalo Slovensko


Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
29.11.2012
Zobrazené:
1011 x
Čítaj


Voda

Revitalizácia poškodenej krajiny - robota pre 60000 nezamestnaných


Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
28.11.2012
Zobrazené:
1053 x
Čítaj


Voda

Amerika do desiatich rokov môže byť bez hurikánov a tornád


Vo víre vedeckých diskusií o tom, či superbúrku Sandy spôsobila klimatická zmena vplyvom zvyšovania koncentrácie skleníkových plynov CO2 alebo sú za tým „nebeské sily" pôsobiace na planétu Zem, sa zahmlieva skutočná podstata dramatického výskytu extrémnej koncentrácie vody v atmosfére, ktorá po kondenzácii spôsobuje na zemskom povrchu skazu nebývalých rozmerov. Napriek tomu, že drvivá väčšina vedcov tvrdí, že za čoraz intenzívnejšie dažde a stúpajúce hladiny morí môže rastúca koncentrácia priemyselných emisií v atmosfére, nie je to pravda. Pravda je akurát to, že emisie v atmosfére rastú, dažde sú intenzívnejšie, teploty i hladiny morí stúpajú. Fyzikálne však tieto procesy navzájom nesúvisia.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
05.11.2012
Zobrazené:
1308 x
Čítaj


|0-15|15-30|30-45|45-60|60-75|75-90|90-105|105-120|120-135|135-150|150-165|165-180|180-195|195-206|

Združenie ochranárov severovýchodného Slovenska - PČOLA, Levočská 38
064 01 Stará Ľubovňa, Kontaktná osoba: Pavel Petráš mobil: 0910 598858

альфа банк голд максимум

  Novinky
Tak trošku doplňujeme
Posúvame do Vašej pozornosti, keďže nie sú ľudia. Tak sa zapája do aktivít aj Paľo Petráš zatiaľ len dočasne do 13.3.2020 kontakt : pavel64petras@gmail.com mobil 0917 319 587
(22.04.2019)


Kde sa obrátiť pri probléme s živočíchmi
Sem vložte príslušný text vrátane HTML syntaxu alebo v prípade nevyužitia tejto časti všetko vymažte - teda vrátane tohoto textuSpráva Pieninského národného parku ulica SNP č. 57 061 01 Spišská Stará Ves tel.: +421 (0)52 4181071-3 fax: +421 (0)52 4822395 e-mail: pienap@sopsr.sk www.pienap.sk Kontakty pracovníkov!
(15.12.2017)


1.jnovember 2017
Vzhľadom na dlhodobú nemoc došlo k zmene na poste predsedníctva OZ Pčola, keď predsedníčkou organizácie sa stala pani Eulalia Štefanová - kontakt : 0905 769 541 E-mail : eulaliastefanova@gmail.com
(01.11.2017)


  Foto dňa
kf

  Anketa
Uprednostňujete skôr energiu ?

Slnečnú ( výroba TÚV, kúrenie, výroba elektriny)
4536 (4536 hl.)

Vodnú ( malé vodné elektrárne
2960 (2960 hl.)

Biomasy (peletky, štiepky, brikety)
2774 (2774 hl.)

Geotermálnu
2776 (2776 hl.)

Veternú
3343 (3343 hl.)

Atómovú
2496 (2496 hl.)

V podstate ma to netrápi
2018 (2018 hl.)

Celkom hlasovalo: 20903


  Top články
ĽUBOVNIANSKÉ VODY PRE ĽUDÍ

56 x    (19.07.2019)

TTT – Týka sa To aj Teba.

20 x    (06.09.2019)

Ku všetkým školám v okrese Stará Ľubovňa

10 x    (16.09.2019)Designed by Salonky with phprs