Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/specfce.php on line 115
  Hlavné menu

  Vydané články
<<  November  >>
PoUtStŠtPiSoNe
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30   

  Prihlásenie
Meno (prezývka)


Heslo


Upraviť účet

Ak si želáte, aby Vám bol zasielaný informačný e-mail o novinkách na stránkach zaregistrujte sa.

  Návštevnosť
Celkom

512145

November

41910

Dnes

36


Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/search.php on line 214

Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/search.php on line 288

Počet zobrazených článkov: 15 (z celkom 204 nájdených)

|0-15|15-30|30-45|45-60|60-75|75-90|90-105|105-120|120-135|135-150|150-165|165-180|180-195|195-204|

Voda

Mierime do pekla?


Prečo sa voda míňa až tak rýchlo, že podľa prognóz OSN budú už v roku 2020 žiť na planéte Zem viac ako 3 miliardy ľudí v regiónoch bez vody? Aké zbrane pomôžu medzinárodnej bezpečnosti? Ako je možné, že rozsiahle regióny vysychajú, keď voda je obnoviteľný prírodný zdroj? Čo robíme pre to, aby povodia a ekosystémy nevysychali?
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
20.03.2013
Zobrazené:
771 x
Čítaj


Voda

Voda pro Kauti


Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
18.03.2013
Zobrazené:
893 x
Čítaj


Voda

Nezáujem vodohospodárov, obchodníkov i politikov o zelenú vodu


Profesia vodohospodár sa historický odvíjala od potreby zabezpečovania dostatku vody pre človeka, prírodu, potraviny, priemysel i energetiku. Práve energetické využívanie vody je ukážkou toho, ako je potrebný vyrovnaný vodný režim potokov a riek. Ten je závislý od dobrej kondícii zadržiavania dažďovej vody v ekosystémoch krajiny. Najvyššia energetická účinnosť malých, či veľkých vodných elektrárni je na tých potokoch a riekach, z povodí ktorých čo najmenej dažďovej vody odteká priamo po zemskom povrchu. Takéto podmienky na Slovensku však možno existovali pred niekoľkými storočiami. Vtedy nebola poškodená krajina a väčšina dažďovej vody vsakovala do pôdy a pomaly cez pramene vytekala do potokov a riek.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
17.03.2013
Zobrazené:
905 x
Čítaj


Voda

Dajme šancu ľuďom obnovovať zdevastovanú krajinu


V septembri 2007 sme v Bratislavskom Pálffyho paláci, prezentovali publikáciu a koncept Nová vodná paradigma - Voda pre ozdravenie klímy. Skupina slovenských a českých odborníkov na vodu, ekológiu i prírodu ponúkla verejnosti dovtedy málo vnímaný a podceňovaný vplyv vody na klímu. Svet bol zaskočený, že z maličkého štátu, z ktorého sa zväčša očakáva akceptovať rozhodnutia veľkých a mocných, sa zrodil koncept, ktorý ponúka východisko ako bezbolestne a efektívne riešiť nielen dostatok kvalitnej vody pre ľudí, potraviny i prírodu, ale aj pre ozdravovanie klímy so štartovaním skutočne reálnych predpokladov pre prosperitu a ekonomický rast ktorejkoľvek komuníty, regiónu i štátu. Tomu konceptu súčasní lídri sveta hovoria moderne zelený rast.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
15.03.2013
Zobrazené:
892 x
Čítaj


Voda

Nedovoľme, aby nám rieky vyschli tak, ako vyschli v Indii


Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
08.03.2013
Zobrazené:
670 x
Čítaj


Voda

Ako revitalizujú poškodenú krajinu v Indii II


Reči o tom, že voda je život mi pripadajú ako mlátenie prázdnej slamy. Skutočný vzťah k vode začíname mať až vtedy, keď nás zabíja jej nedostatok alebo prebytok. Suchom z nedostatku a povodňami z prebytku vody, nám príroda signalizuje, že je v kŕčoch, po ktorom nasleduje pád.  Pyšné kultúry zväčša vymreli skôr než sa im podarilo rozpoznať príčina pádu, z ktorého nebolo návratu. Tým ľuďom, ktorým sa podarilo zachrániť holý život pred suchom, paradoxne robia tú istú chybu v nových „rajoch". Príkladov z histórie je ako maku. Aj naša pýcha presahuje realitu nášho úpadku.  K pokore a ku skutočnej hodnote vody sa skôr dopracujú tí, ktorí už nemôžu hlbšie klesnúť. A o tom je úspešný príbeh Indickej mimovládnej organizácie WOTR (Watershed Organisation Trust), ktorá pomáha stovkám najchudobnejším komunitám vo vysušených povodiach Indie dostávať sa z biedy. Robia to prostredníctvom zadržiavania dažďovej vody vo vysušených častiach krajiny, aby pôda obnovila svoju plodnosť.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
02.03.2013
Zobrazené:
850 x
Čítaj


Voda

Ozdravovanie obehu vody – názory starostov


Pokračujeme v prezentácii výsledkov dotazníka ohľadom Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR v rokoch 2010-2012. Starostovia obcí zapojených do program odpovedali na otázky, ktoré vyjadrovali argumenty zástancov i odporcov projektu. V čase písania tohto príspevku sa organizátorom prieskumu z Nadácie na podporu občianskych aktivít (NPOA) vrátilo vyplnených 201 zo 488 zaslaných dotazníkov (41%). Publikované s láskavým dovolením Obecných novín.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
25.02.2013
Zobrazené:
1069 x
Čítaj


Voda

Ako revitalizujú poškodenú krajinu v Indii I


Som účastníkom unikátneho vzdelávacieho projektu „Adaptácie na klimatickú zmenu v povodí Dereware" v Indickom štáte Maharashtra. Pred 20. rokmi švajčiarsky misionár Hermann Bacher spolu s aktivistami a dobrovoľníkmi v povodí vyschnutej riečky Dereware naštartoval projekty obnovy poškodenej krajiny, ktorú sami Indovia po získaní nezávislosti zdevastovali nekontrolovaným výrubom lesov a nadmerným spásaním pastvísk. Po získaní nezávislosti vysušili krajinu natoľko, že kto mal nohy, z tejto oblasti zutekal. Skúsenosti z povodia Dereware sa už preniesli do štyroch ďalších indických štátov a realizujú sa na ploche takmer milión hektárov.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
22.02.2013
Zobrazené:
982 x
Čítaj


Voda

Ten, kto robí dobré, je bitý a ten, kto robí zlé, je velebený!


Pred mesiacom som mal možnosť stráviť istý čas v Slovenskej Volovej v údolí riečky Ondávka pri Humennom. V katastri obce sa odohrala dráma, ktorej stopy vedú do čias kolektivizácie poľnohospodárskej krajiny. Hlboké rokliny pod poľnohospodárskou krajinou priam vyrážajú dych. Na prvý pohľad by človek aj uveril, že tieto erózne rokliny pochádzajú z dávnych čias. Podrobnejším preskúmaním terénu a vegetácie dospejeme k poznaniu, že je to z čias budovania svetlých zajtrajškov.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
13.02.2013
Zobrazené:
948 x
Čítaj


Voda

Revitalizácia krajiny je potrebná. Prečo má toľko odporcov?


Program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR v rokoch 2010-2012, ktorý si mnohí ľudia pamätajú skôr ako program budovania hrádzok či program zadržiavania vody v krajine, vyvolal vášnivé diskusie jeho zástancov a odporcov. Nadácia na podporu občianskych aktivít (NPOA) zostavila v súvislosti s daným programom dotazník obsahujúci 30 otázok, ktoré odrážajú postoje oboch strán sporu.  Výsledky výskumu začali zverejňovať Obecné noviny a s ich láskavým dovolením ponúkam výsledky výskumu aj čitateľom môjho blogu.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
12.02.2013
Zobrazené:
748 x
Čítaj


Voda

Čo tak opäť viac robiť na poli a v lese ako v montážnej dielni?


Naši najstarší si nie raz zaspomínajú, že ľudia za ich mladosti síce boli chudobní, ale šťastní. Pravdepodobne aj preto, že celý život pracovali na pôde. Nový vedecký objav Chrisa Lowriho z Coloradskej Univerzity hovorí práve o tom. Práca s pôdou človeka upokojuje a má pozitívny účinok na jeho psychickú kondíciu (http://tech.sme.sk/c/6687674/vedecky-stlpcek-praca-s-podou-znizuje-stres.html).
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
04.02.2013
Zobrazené:
624 x
Čítaj


Voda

A vy na tom druhom brehu pestujte si nehu...


Refrén Riša Müllera z pesničky Rieka v názve príspevku sa iste hodí k tomu, čo sa urodilo v obci Brehy pri Žarnovici v projekte revitalizácie krajiny. Rišo Müller v pesničke tiež spieva "prečo sme tak sprostí, že pálime mosty". Aj z toho dôvodu Juraj Tencer, starosta obce Brehy mi poskytol fotografie zo zrealizovaných protipovodňových opatreniach, aby obnovil spálené mosty.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
01.02.2013
Zobrazené:
744 x
Čítaj


Voda

Ako môžeme ušetriť na vodnom, stočnom a dažďovnom stovky eur


Prečo je potrebné meniť nazeranie na dažďovú vodu? Z viacerých dôvodov. Hlavným dôvodom je, že vplyvom výstavby a pečatenia zemského povrchu - napríklad rodinným domom - ubúda voda z malých vodných cyklov. Zo štandardného rodinného domu so 100 m2 zastrešených plôch a 100 m2 spevnených plôch ročne odkanalizujeme minimálne 100 m3 dažďových vôd. Ak bol tento dom postavený pred 50. rokmi, odkanalizovali sme už 5 tisíc m3 tej vody, ktorá v minulosti recyklovala v malých vodných cykloch. Pred výstavbou rodinného domu dažďová voda vsakovala do pôdy, doplňovala zásoby podzemných vôd a z pôdy sa vyparovala a vylepšovala mikroklímu.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
29.01.2013
Zobrazené:
734 x
Čítaj


Voda

Voda aj tak pravdu vyplaví!


Keď v utorok 15. januára 2013 vodohospodárski experti diskutovali v Bratislave ako zabezpečiť účasť verejnosti na príprave plánov manažmentu povodňového rizika, začali na východe Slovenska stúpať hladiny potokov a riek. Účasť verejnosti na príprave spomínaných plánov nariaďuje smernica EÚ pre ochranu území pred povodňami. Nebolo by to však Slovensko a jeho experti, ak by princípy aj tejto smernice „nezhovadili". Namiesto diskusie hľadania ciest, ako zabezpečiť účasť verejnosti na príprave i realizácii spomínaného plánu, kritizovali hlavní aktéri účasť verejnosti na ochrane pred povodňami, ktorý naštartoval Program revitalizácie krajiny ako páchanie trestnej činnosti.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
18.01.2013
Zobrazené:
725 x
Čítaj


Voda

20-ročné suchoty vodohospodárov na Slovensku


Prebieha už viac ako 20-ročný nerovný boj o zmenu vodohospodárskej politiky na Slovensku. Na začiatku tohto konfliktu bola alternatíva proti priehrade Tichý Potok. Vtedy sa rozhodovalo o likvidácii, či záchrane historických obcí na Hornej Toryse, kde vodohospodári mali ambíciu postaviť priehradu Tichý Potok za 332 miliónov eur. Na pozadí tohto konfliktu vznikla Modrá alternatíva, preukázateľne desaťnásobne (!) lacnejšia. Vtedy sme chodili i prosili vodohospodárov, aby dovolili zrealizovať pilotný projekt Modrej alternatívy za 5 miliónov Sk (166 tisíc eur), aby sa preukázala (ne)efektívnosť i (ne)vhodnosť vytvárania vodných zdrojov bez priehrady a nutnej likvidácie obcí.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
15.01.2013
Zobrazené:
1450 x
Čítaj


|0-15|15-30|30-45|45-60|60-75|75-90|90-105|105-120|120-135|135-150|150-165|165-180|180-195|195-204|

Združenie ochranárov severovýchodného Slovenska - PČOLA, Levočská 38
064 01 Stará Ľubovňa, Kontaktná osoba: Pavel Petráš mobil: 0910 598858

альфа банк голд максимум

  Novinky
Kde sa obrátiť pri probléme s živočíchmi
Sem vložte príslušný text vrátane HTML syntaxu alebo v prípade nevyužitia tejto časti všetko vymažte - teda vrátane tohoto textuSpráva Pieninského národného parku ulica SNP č. 57 061 01 Spišská Stará Ves tel.: +421 (0)52 4181071-3 fax: +421 (0)52 4822395 e-mail: pienap@sopsr.sk www.pienap.sk Kontakty pracovníkov!
(15.12.2017)


1.jnovember 2017
Vzhľadom na dlhodobú nemoc došlo k zmene na poste predsedníctva OZ Pčola, keď predsedníčkou organizácie sa stala pani Eulalia Štefanová - kontakt : 0905 769 541 E-mail : eulaliastefanova@gmail.com
(01.11.2017)


  Foto dňa
foto 24

  Anketa
Uprednostňujete skôr energiu ?

Slnečnú ( výroba TÚV, kúrenie, výroba elektriny)
4449 (4449 hl.)

Vodnú ( malé vodné elektrárne
2902 (2902 hl.)

Biomasy (peletky, štiepky, brikety)
2717 (2717 hl.)

Geotermálnu
2690 (2690 hl.)

Veternú
3279 (3279 hl.)

Atómovú
2438 (2438 hl.)

V podstate ma to netrápi
1965 (1965 hl.)

Celkom hlasovalo: 20440


  Top články
Nápad 16-ročného tínedžera už funguje: Čistička oceánov od plastov cez víkend vyplávala

38 x    (19.09.2018)

Fórum ekológov

30 x    (28.09.2018)

WORLD DAY ANIMAL

29 x    (04.10.2018)Designed by Salonky with phprs