Hlavné menu

  Vydané články
<<  September  >>
PoUtStŠtPiSoNe
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30       

  Prihlásenie
Meno (prezývka)


Heslo


Upraviť účet

Ak si želáte, aby Vám bol zasielaný informačný e-mail o novinkách na stránkach zaregistrujte sa.

  Návštevnosť
Celkom

540165

September

51361

Dnes

296


Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/search.php on line 214

Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/search.php on line 288

Počet zobrazených článkov: 15 (z celkom 206 nájdených)

|0-15|15-30|30-45|45-60|60-75|75-90|90-105|105-120|120-135|135-150|150-165|165-180|180-195|195-206|

Voda

Čakajte! Ste v poradí. Na 1628-om mieste.


Ak sú preťažené telelinky, automat vám oznámi: „Čakajte prosím ste v poradí". A tak čakáte, kým vás automat spojí. Horšie je, ak čakanie trvá dlho. Vtedy stratíte trpezlivosť a pokúšate sa volať neskôr, alebo hľadáte iné riešenie. Záleží na urgentnosti. Podobný príbeh, aj keď z iného súdka mal starosta obce Krivany Ján Šejirman v Sabinovskom okrese. V časti obce Krivany sa pravidelne vylieval Lačnovský potok, ktorým preteká sotva liter za sekundu, ak neprší. Príval dažďa však mení potôčik na rieku, ktorá ohrozuje obec. Starosta chodil, písal, doprosoval správcu potoka, aby riešil.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
23.03.2013
Zobrazené:
981 x
Čítaj


Voda

6 mesiacov zimy a 6 mesiacov horúčav


Prvý sneh v odchádzajúcej zime napadol v októbri 2012. Dnes, po šiestich mesiacoch sme sa prebudili do zasneženého rána. Nechcem uvádzať štatistiky únavnej zimy, chcem čitateľom ponúknuť názor, prečo je to tak a prečo klasická jar i jeseň praktický už neexistujú. Možno viacerí čitatelia môjho blogu sú už alergickí, že za všetkým vidím vodu, preto sa im ospravedlňujem a odporúčam už ďalej nečítať, lebo to fakt bude o vode.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
23.03.2013
Zobrazené:
656 x
Čítaj


Voda

Mierime do pekla?


Prečo sa voda míňa až tak rýchlo, že podľa prognóz OSN budú už v roku 2020 žiť na planéte Zem viac ako 3 miliardy ľudí v regiónoch bez vody? Aké zbrane pomôžu medzinárodnej bezpečnosti? Ako je možné, že rozsiahle regióny vysychajú, keď voda je obnoviteľný prírodný zdroj? Čo robíme pre to, aby povodia a ekosystémy nevysychali?
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
20.03.2013
Zobrazené:
801 x
Čítaj


Voda

Voda pro Kauti


Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
18.03.2013
Zobrazené:
921 x
Čítaj


Voda

Nezáujem vodohospodárov, obchodníkov i politikov o zelenú vodu


Profesia vodohospodár sa historický odvíjala od potreby zabezpečovania dostatku vody pre človeka, prírodu, potraviny, priemysel i energetiku. Práve energetické využívanie vody je ukážkou toho, ako je potrebný vyrovnaný vodný režim potokov a riek. Ten je závislý od dobrej kondícii zadržiavania dažďovej vody v ekosystémoch krajiny. Najvyššia energetická účinnosť malých, či veľkých vodných elektrárni je na tých potokoch a riekach, z povodí ktorých čo najmenej dažďovej vody odteká priamo po zemskom povrchu. Takéto podmienky na Slovensku však možno existovali pred niekoľkými storočiami. Vtedy nebola poškodená krajina a väčšina dažďovej vody vsakovala do pôdy a pomaly cez pramene vytekala do potokov a riek.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
17.03.2013
Zobrazené:
932 x
Čítaj


Voda

Dajme šancu ľuďom obnovovať zdevastovanú krajinu


V septembri 2007 sme v Bratislavskom Pálffyho paláci, prezentovali publikáciu a koncept Nová vodná paradigma - Voda pre ozdravenie klímy. Skupina slovenských a českých odborníkov na vodu, ekológiu i prírodu ponúkla verejnosti dovtedy málo vnímaný a podceňovaný vplyv vody na klímu. Svet bol zaskočený, že z maličkého štátu, z ktorého sa zväčša očakáva akceptovať rozhodnutia veľkých a mocných, sa zrodil koncept, ktorý ponúka východisko ako bezbolestne a efektívne riešiť nielen dostatok kvalitnej vody pre ľudí, potraviny i prírodu, ale aj pre ozdravovanie klímy so štartovaním skutočne reálnych predpokladov pre prosperitu a ekonomický rast ktorejkoľvek komuníty, regiónu i štátu. Tomu konceptu súčasní lídri sveta hovoria moderne zelený rast.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
15.03.2013
Zobrazené:
934 x
Čítaj


Voda

Nedovoľme, aby nám rieky vyschli tak, ako vyschli v Indii


Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
08.03.2013
Zobrazené:
704 x
Čítaj


Voda

Ako revitalizujú poškodenú krajinu v Indii II


Reči o tom, že voda je život mi pripadajú ako mlátenie prázdnej slamy. Skutočný vzťah k vode začíname mať až vtedy, keď nás zabíja jej nedostatok alebo prebytok. Suchom z nedostatku a povodňami z prebytku vody, nám príroda signalizuje, že je v kŕčoch, po ktorom nasleduje pád.  Pyšné kultúry zväčša vymreli skôr než sa im podarilo rozpoznať príčina pádu, z ktorého nebolo návratu. Tým ľuďom, ktorým sa podarilo zachrániť holý život pred suchom, paradoxne robia tú istú chybu v nových „rajoch". Príkladov z histórie je ako maku. Aj naša pýcha presahuje realitu nášho úpadku.  K pokore a ku skutočnej hodnote vody sa skôr dopracujú tí, ktorí už nemôžu hlbšie klesnúť. A o tom je úspešný príbeh Indickej mimovládnej organizácie WOTR (Watershed Organisation Trust), ktorá pomáha stovkám najchudobnejším komunitám vo vysušených povodiach Indie dostávať sa z biedy. Robia to prostredníctvom zadržiavania dažďovej vody vo vysušených častiach krajiny, aby pôda obnovila svoju plodnosť.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
02.03.2013
Zobrazené:
876 x
Čítaj


Voda

Ozdravovanie obehu vody – názory starostov


Pokračujeme v prezentácii výsledkov dotazníka ohľadom Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR v rokoch 2010-2012. Starostovia obcí zapojených do program odpovedali na otázky, ktoré vyjadrovali argumenty zástancov i odporcov projektu. V čase písania tohto príspevku sa organizátorom prieskumu z Nadácie na podporu občianskych aktivít (NPOA) vrátilo vyplnených 201 zo 488 zaslaných dotazníkov (41%). Publikované s láskavým dovolením Obecných novín.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
25.02.2013
Zobrazené:
1119 x
Čítaj


Voda

Ako revitalizujú poškodenú krajinu v Indii I


Som účastníkom unikátneho vzdelávacieho projektu „Adaptácie na klimatickú zmenu v povodí Dereware" v Indickom štáte Maharashtra. Pred 20. rokmi švajčiarsky misionár Hermann Bacher spolu s aktivistami a dobrovoľníkmi v povodí vyschnutej riečky Dereware naštartoval projekty obnovy poškodenej krajiny, ktorú sami Indovia po získaní nezávislosti zdevastovali nekontrolovaným výrubom lesov a nadmerným spásaním pastvísk. Po získaní nezávislosti vysušili krajinu natoľko, že kto mal nohy, z tejto oblasti zutekal. Skúsenosti z povodia Dereware sa už preniesli do štyroch ďalších indických štátov a realizujú sa na ploche takmer milión hektárov.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
22.02.2013
Zobrazené:
1013 x
Čítaj


Voda

Ten, kto robí dobré, je bitý a ten, kto robí zlé, je velebený!


Pred mesiacom som mal možnosť stráviť istý čas v Slovenskej Volovej v údolí riečky Ondávka pri Humennom. V katastri obce sa odohrala dráma, ktorej stopy vedú do čias kolektivizácie poľnohospodárskej krajiny. Hlboké rokliny pod poľnohospodárskou krajinou priam vyrážajú dych. Na prvý pohľad by človek aj uveril, že tieto erózne rokliny pochádzajú z dávnych čias. Podrobnejším preskúmaním terénu a vegetácie dospejeme k poznaniu, že je to z čias budovania svetlých zajtrajškov.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
13.02.2013
Zobrazené:
978 x
Čítaj


Voda

Revitalizácia krajiny je potrebná. Prečo má toľko odporcov?


Program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR v rokoch 2010-2012, ktorý si mnohí ľudia pamätajú skôr ako program budovania hrádzok či program zadržiavania vody v krajine, vyvolal vášnivé diskusie jeho zástancov a odporcov. Nadácia na podporu občianskych aktivít (NPOA) zostavila v súvislosti s daným programom dotazník obsahujúci 30 otázok, ktoré odrážajú postoje oboch strán sporu.  Výsledky výskumu začali zverejňovať Obecné noviny a s ich láskavým dovolením ponúkam výsledky výskumu aj čitateľom môjho blogu.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
12.02.2013
Zobrazené:
775 x
Čítaj


Voda

Čo tak opäť viac robiť na poli a v lese ako v montážnej dielni?


Naši najstarší si nie raz zaspomínajú, že ľudia za ich mladosti síce boli chudobní, ale šťastní. Pravdepodobne aj preto, že celý život pracovali na pôde. Nový vedecký objav Chrisa Lowriho z Coloradskej Univerzity hovorí práve o tom. Práca s pôdou človeka upokojuje a má pozitívny účinok na jeho psychickú kondíciu (http://tech.sme.sk/c/6687674/vedecky-stlpcek-praca-s-podou-znizuje-stres.html).
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
04.02.2013
Zobrazené:
646 x
Čítaj


Voda

A vy na tom druhom brehu pestujte si nehu...


Refrén Riša Müllera z pesničky Rieka v názve príspevku sa iste hodí k tomu, čo sa urodilo v obci Brehy pri Žarnovici v projekte revitalizácie krajiny. Rišo Müller v pesničke tiež spieva "prečo sme tak sprostí, že pálime mosty". Aj z toho dôvodu Juraj Tencer, starosta obce Brehy mi poskytol fotografie zo zrealizovaných protipovodňových opatreniach, aby obnovil spálené mosty.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
01.02.2013
Zobrazené:
767 x
Čítaj


Voda

Ako môžeme ušetriť na vodnom, stočnom a dažďovnom stovky eur


Prečo je potrebné meniť nazeranie na dažďovú vodu? Z viacerých dôvodov. Hlavným dôvodom je, že vplyvom výstavby a pečatenia zemského povrchu - napríklad rodinným domom - ubúda voda z malých vodných cyklov. Zo štandardného rodinného domu so 100 m2 zastrešených plôch a 100 m2 spevnených plôch ročne odkanalizujeme minimálne 100 m3 dažďových vôd. Ak bol tento dom postavený pred 50. rokmi, odkanalizovali sme už 5 tisíc m3 tej vody, ktorá v minulosti recyklovala v malých vodných cykloch. Pred výstavbou rodinného domu dažďová voda vsakovala do pôdy, doplňovala zásoby podzemných vôd a z pôdy sa vyparovala a vylepšovala mikroklímu.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
29.01.2013
Zobrazené:
764 x
Čítaj


|0-15|15-30|30-45|45-60|60-75|75-90|90-105|105-120|120-135|135-150|150-165|165-180|180-195|195-206|

Združenie ochranárov severovýchodného Slovenska - PČOLA, Levočská 38
064 01 Stará Ľubovňa, Kontaktná osoba: Pavel Petráš mobil: 0910 598858

альфа банк голд максимум

  Novinky
Tak trošku doplňujeme
Posúvame do Vašej pozornosti, keďže nie sú ľudia. Tak sa zapája do aktivít aj Paľo Petráš zatiaľ len dočasne do 13.3.2020 kontakt : pavel64petras@gmail.com mobil 0917 319 587
(22.04.2019)


Kde sa obrátiť pri probléme s živočíchmi
Sem vložte príslušný text vrátane HTML syntaxu alebo v prípade nevyužitia tejto časti všetko vymažte - teda vrátane tohoto textuSpráva Pieninského národného parku ulica SNP č. 57 061 01 Spišská Stará Ves tel.: +421 (0)52 4181071-3 fax: +421 (0)52 4822395 e-mail: pienap@sopsr.sk www.pienap.sk Kontakty pracovníkov!
(15.12.2017)


1.jnovember 2017
Vzhľadom na dlhodobú nemoc došlo k zmene na poste predsedníctva OZ Pčola, keď predsedníčkou organizácie sa stala pani Eulalia Štefanová - kontakt : 0905 769 541 E-mail : eulaliastefanova@gmail.com
(01.11.2017)


  Foto dňa
kf

  Anketa
Uprednostňujete skôr energiu ?

Slnečnú ( výroba TÚV, kúrenie, výroba elektriny)
4536 (4536 hl.)

Vodnú ( malé vodné elektrárne
2960 (2960 hl.)

Biomasy (peletky, štiepky, brikety)
2774 (2774 hl.)

Geotermálnu
2776 (2776 hl.)

Veternú
3343 (3343 hl.)

Atómovú
2496 (2496 hl.)

V podstate ma to netrápi
2018 (2018 hl.)

Celkom hlasovalo: 20903


  Top články
ĽUBOVNIANSKÉ VODY PRE ĽUDÍ

56 x    (19.07.2019)

TTT – Týka sa To aj Teba.

20 x    (06.09.2019)

Ku všetkým školám v okrese Stará Ľubovňa

10 x    (16.09.2019)Designed by Salonky with phprs