Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/specfce.php on line 115
  Hlavné menu

  Vydané články
<<  Október  >>
PoUtStŠtPiSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     

  Prihlásenie
Meno (prezývka)


Heslo


Upraviť účet

Ak si želáte, aby Vám bol zasielaný informačný e-mail o novinkách na stránkach zaregistrujte sa.

  Návštevnosť
Celkom

510040

Október

39622

Dnes

22


Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/search.php on line 214

Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/search.php on line 288

Počet zobrazených článkov: 15 (z celkom 204 nájdených)

|0-15|15-30|30-45|45-60|60-75|75-90|90-105|105-120|120-135|135-150|150-165|165-180|180-195|195-204|

Voda

Slovenský projekt prevencie pred povodňami dnes ocenia v Rakúsku


Výkonný manažér Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR Michal Kravčík si v piatok 25. novembra 2011 v Rakúskom Welse preberie jedno z ocenení Energy Globe Award za projekt: „Košický občiansky protokol pre vodu, vegetáciu a klimatickú zmenu“, ktorý sa stal základom vládneho programu prevencie pred povodňami, suchom a zmenou klímy.

Michal, gratulujeme !!!
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
28.11.2011
Zobrazené:
817 x
Čítaj


Voda

Open Air Gallery revitalizácie krajiny


Po roku 1948 sa na Slovensku veľa veci v starostlivosti o krajinu zmenilo. Štát zbavil ľudí zodpovednosti za stav krajiny, čo otvorilo brány pre častejšie, extrémnejšie lokálne záplavy. Pred 40-timi rokmi muselo pršať aspoň týždeň, aby boli záplavy, pred 20-timi rokmi povodne vznikali už po troch dňoch a teraz už po troch hodinách intenzívneho dažďa. Preto je povinnosťou štátu prinavrátiť tú zodpovednosť ľuďom v komunitách, ktorú im štát zobral.  Dá sa to len tak, že štát motivuje obce zvýšiť starostlivosť o krajinu, aby ľudia priamo v komunitách navrhovali, realizovali i prevádzkovali riešenia na svoju ochranu. Preto  vznikol Vládny program revitalizácie krajiny, ktorého cieľom je posilniť zodpovednosť obci za ochranu pred povodňami. Program naštartoval revitalizáciu poškodených častí krajiny v 190-tich obciach a úspešne. V Hlohovci vznikol projekt pre inšpiráciu, ako na to. Vstúpte do Open Air Gallery na Šumperskom jarku v Hlohovci.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
10.10.2011
Zobrazené:
1093 x
Čítaj


Voda

Podrezané žily vysušeného Slovenska


Slovensko vyschnuté na kosť. Máte dojem, že kvapku vody by ste nevyžmýkali z krajiny. Pamätám sa na vášnivé diskusie pred 20-timi rokmi, ktoré vyústili do záveru, že odvodňovacie systémy sú nefunkčné.  Tak som bol zvedavý, či v suchom období po 20-tich rokoch tečie voda v nich. Na ceste pred Breznom na Horehroní som zahliadol vo vyschnutej poľnohospodárskej krajine drenážne skruže. A čuduj sa svete voda tečie v nich aj v historický najsuchšom období. Tak to bolo včera. Voda z jednej drenážnej rúry vytekala a do druhej vtekala. Aby som presvedčil aj neveriacich Tomášov, spravil som kratučké video.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
04.10.2011
Zobrazené:
1045 x
Čítaj


Voda

Prečo je september taký suchý a teplý


Popraskaná zem, vyschnuté pramene, potoky a nebývalé teplé počasie v septembri. September je najsuchším mesiacom od roku 1901. Pre mnohých odborníkov je to prekvapením. Minimálne 10 rokov je však známe, že 20. storočí došlo k časovej i priestorovej zmene rozdelenia zrážok. Priestorová zmena rozdelenia zrážok znamená, že v horách prší viac a v nížinách prší menej ako v minulosti. Časová zmena rozdelenia zrážok zas znamená, že na jar a jeseň zrážky poklesli a v lete naopak. Vzrástli. Na toto pochopenie nestačí štatistické spracovanie dát, ale je potrebné spracovať trendové analýzy zmien mesačných zrážok. Preto je prekvapením, že pre odborníkov je to prekvapenie.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
03.10.2011
Zobrazené:
1353 x
Čítaj


Voda

Rieka Dunaj vysychá


Koncom augusta uviazla na plytčine Dunaja pod Čuňovom ukrajinská loď. Envirorezort vtedy tvrdil, že je potrebné odstrániť štrkové nánosy. V sobotu priniesli agentúry ďalšiu správu o zhoršujúcich podmienkach plavebnej dráhy na Dunaji. Na Rumunsko-bulharskom  pomedzí uviazli pre nízky stav hladiny Dunaja stovky lodí. Rieka Dunaj zrejme má problémy a vážne.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
19.09.2011
Zobrazené:
784 x
Čítaj


Voda

Národný park Vysoké Tatry krváca. Volá SOS!


Médiami sporadický preletí správa o pokračovaní tatranských „bitiek" medzi ochranármi a lesníkmi, kto je lepší, dokonalejší a vytrvalejší v ochrane prírody. Takto to trvá od smutne známej veternej kalamity z 19. novembra 2004. 7 rokov je dosť dlhá doba, aby sme pochopili, že namiesto hádok a bitiek je už načase konať. Že je to veľmi zlé s našou prírodou v Tatrách, odhalili prívaly dažďa i zatopené ulice Tatranskej Lomnice. Keď sa Slovensko škvarilo v neznesiteľných horúčavách, Tatranskú Lomnicu postihli prívalové dažde a opäť potvrdili náš koloniálny vzťah k tomu, z čoho sme živí. Pozývam Vás na prechádzku Oliverovým vodným lesom pochopiť úpadok našej zodpovednosti.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
04.09.2011
Zobrazené:
1088 x
Čítaj


Voda

Na protipovodňovom experimente porovnávali neporovnateľné


Experimentálne testovanie protipovodňových opatrení v Ťahanovciach nie je možné považovať za nezávislý výskum. Prečo? Výskumníci na Ťahanovciach porovnávali neporovnateľné. Výskumníci sa rozhodli testovať a navzájom porovnávať na lesných cestách dve opatrenia, ktoré navzájom nesúvisia. Revitalizáciu a teda rozrušenie zhutnenej lesnej cesty, aby dažďová voda po nej nestekala, porovnávali s budovaním hrádzok, ktoré sú súčasťou odporúčaných revitalizačných opatrení Vládneho programu pre nezhutnené erózne ryhy, či hlboko zarezané periodický vysýchajúce vodné toky lokálneho významu. Televízia TA3 dokonca uviedla komentár realizátora experimentu, či zodpovedným postačuje takáto efektivita, ktorá dosahuje 30%-nú účinnosť hrádzok. Tu je spomínaný TV šot.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
21.08.2011
Zobrazené:
717 x
Čítaj


Voda

Ako sa chránia pred povodňami na streche Európy v obci Kyjov


Chotár obce Kyjov sa rozprestriera úplne na streche Europy, odkiaľ stekajú pramienky drobných potôčikov do rieky Poprad a vlievajú sa na svojej púti do Baltského mora. Keď prší, tieto potôčiky sa stávajú besniacimi potokami, ktoré splavujú všetko, čo im leží v ceste nepripevnené. Hlina, listie, kamene, konáre z ťažby dreva plavajúce v povodňovej vlne sú najlepším materiálom na upchávanie priepustov, mostov i vytváranie bobrích hrádzi, ktoré sú základom bleskových povodní. Obec sa rozhodla s tým vysporiadať vybudovaním masívných drevených hrádzi priamo v pramenných oblastiach Čergovského pohoria, aby sa splavovaná hlina, listie, kamene i konáre z lesných ciest zbierala vo vybudovanom systéme drevených hrádzi a tým predyšli vzniku bleskových povodní v obci, ktorá sa náchádza v malebnom údoli tesne pod Minčolom, najvyšším vrcholom Čergovského pohoria. Doteraz bolo vybudovaných 64 hrádzi s vodozdržným objemom cca 8.000 m3. Plán je vybudovať viac ako 30.000 m3 do konca októbra. V teréne momentálne pracuje denne 16 ľudí, z ktorých je 10 Rómov. Tu je pozvánka na časť z vybudovaného systému hrádzi.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
14.08.2011
Zobrazené:
1076 x
Čítaj


Voda

Protipovodňové impresie pri obnove strechy Európy v Orlove


Na Slovensku sa momentálne realizuje 190 projektov protipovodňovej prevencie. Investormi projektov sú obce, ktoré na svojich katastroch realizujú množstvo drobných vodozádržných prvkov, ktoré majú jednorázovo zadržať viac ako 6 mil. m3 dažďovej vody v ekosystémoch lesnej i poľnohospodárskej krajiny. Pri realizácii projektov našlo prácu viac ako 3.000 ľudí, ktoré revitalizujú poškodenú krajinu a tým pomáhajú ochraňovať svoje komunity pred povodňami. Starostovia i zhotovitelia projektov na regionálnych stretnutiach minulý týždeň prezentovali svoje skúsenosti z realizovaných projektov i ako robiť revitalizáciu krajiny lepšie, účelnejšie a efektívnejšie.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
14.08.2011
Zobrazené:
828 x
Čítaj


Voda

Námety pre inšpiráciu protipovodňovej prevencie z Kysúc


Voda v potočiku v obci Dunajov na Kysuciach, ktorý v čase sucha sotva siaha po členky, sa v posledných rokoch rozbesnel päť krát a zaplavil obec bahnom. Realizované protipovodňové opatreni, pri najbližších prívalových dažďoch na 100% ochrania obec pred povodňou, tvrdí starostka. Ak je to tak, potom vzniká úplne nový paradox, ktorý môže vyvolať ilúziu, že protipovodňové opatrenia nebolo treba robiť, lebo povodeň nenastala. Čas ukáže do akej miery má starostka pravdu. Isté však je už dnes, že zrealizované opatrenia spomalia odtok dažďovej vody a zastavia prítok bahna do obce. V projekte sú zrealizované viacere opatrenia, ktoré môžu byť inšpiratívne aj pre ďalšie obce (garniže, kalové jamy, kamenné násypy v potoku i jamy okolo ciest). Pozývam na krátku exkurziu po jednotlivých objektoch.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
20.07.2011
Zobrazené:
1536 x
Čítaj


Voda

VODNÉ ELEKTRÁRNE


Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
12.02.2011
Zobrazené:
1986 x
Čítaj


Voda

Slovenské povodňové urýchľovače


Na Slovensku máme viac ako 44.000 km vodných tokov. Za 60 rokov technokratickej vodohospodárskej politiky bolo zregulovaných viac ako 8.000 km z nich. Napriek tomu, že ich opodstatnenosť je sporná a v civilizovanom svete už viac ako 20 rokov sa v úprave vodných tokov používajú ekologickejšie technológie. Na Slovensku prevláda názor, že obec, ktorá nemá zregulovaný tok je menej príťažlivá. Nuž pozrime sa ako sú príťažlivé obce so zregulovanými potokmi.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
26.07.2010
Zobrazené:
1958 x
Čítaj


Voda

Príčina bleskovej povodne na rieke Poprad


Pred týždňom sa prehnala kastrofálna povodňová vlna údolím rieky Poprad. Povodňová vlna zaliala Kežmarok, Podolínec, Starú Ľubovňu a množstvo ďalších obcí. Podľa predbežných analýz najvýdatnejšie zrážky sa vyliali do prítokov riečky Ľubica a Jakubovianky, prameniace v Levočských vrchoch. Preto som sa v nedeľu vybral s priateľom Štefanom Vaľom zdiagnostikovať príčinu, čo sa to vlastne stalo a prečo. Vybrali sme si Ľubické údolie a ponúkam Vám smutný pohľad na stav poškodenej krajiny. Hlavná diagnóza: Cesty sa stali počas povodne privádzačmi dažďovej s halúzami a inou biomasou do údolí. Na podmytých stromoch sa splachovaná biomasa zachytávala, upchávala ich a vytvárala malé vodné nádrže pozdlž celého toku. Po ich naplnení sa bumerangové hrádze trhali a spustili katatrostrofálnu povodeň. V údolí Jakubianky sme neboli, avšak je možné konštatovať, že diagnóza je tá istá. Paradoxne porasty rozsiahlych holorubov spôsobené kalamitou z novembra 2004 neboli príčinou povodne.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
14.06.2010
Zobrazené:
1007 x
Čítaj


Voda

Pozvánka na protipovodňové inšpirácie


V predchádzajúcich príspevkoch som sa sústredil na diagnostikovanie príčin povodní, ktoré udreli posledný víkend takmer na celom Slovensku. V nasledujúcich príspevkoch sa sústredím na konkrétne príklady protipovodovej prevencie, ktoré z iniciatívy MVO Ľudia a voda a partnerov vznikli v ostatných rokoch. V tomto príspevku ponúkam navštíviť Hričovskú vodnú cestu. Projekt vznikol v partnerstve MVO Ľudia a voda s obcou Horný Hričov pri Žiline. Bol zrealizovaný na jeseň 2008 za finančnej podpory ENVIROFONDu, spravovaný Ministerstvom životného prostredia SR. Realizátorom projektu bola firma EKOSTAV s.r.o., Oščadnica. V pozadí tejto iniciatívy bol Ján Trajčík, zástupca starostu Horný Hričov (na poslednom obrázku).
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
19.05.2010
Zobrazené:
1201 x
Čítaj


Voda

Ochrana miest a obcí pred povodňami, suchom a klimatickou zmenou


Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
11.02.2010
Zobrazené:
1334 x
Čítaj


|0-15|15-30|30-45|45-60|60-75|75-90|90-105|105-120|120-135|135-150|150-165|165-180|180-195|195-204|

Združenie ochranárov severovýchodného Slovenska - PČOLA, Levočská 38
064 01 Stará Ľubovňa, Kontaktná osoba: Pavel Petráš mobil: 0910 598858

альфа банк голд максимум

  Novinky
Kde sa obrátiť pri probléme s živočíchmi
Sem vložte príslušný text vrátane HTML syntaxu alebo v prípade nevyužitia tejto časti všetko vymažte - teda vrátane tohoto textuSpráva Pieninského národného parku ulica SNP č. 57 061 01 Spišská Stará Ves tel.: +421 (0)52 4181071-3 fax: +421 (0)52 4822395 e-mail: pienap@sopsr.sk www.pienap.sk Kontakty pracovníkov!
(15.12.2017)


1.jnovember 2017
Vzhľadom na dlhodobú nemoc došlo k zmene na poste predsedníctva OZ Pčola, keď predsedníčkou organizácie sa stala pani Eulalia Štefanová - kontakt : 0905 769 541 E-mail : eulaliastefanova@gmail.com
(01.11.2017)


  Foto dňa
foto 33

  Anketa
Uprednostňujete skôr energiu ?

Slnečnú ( výroba TÚV, kúrenie, výroba elektriny)
4437 (4437 hl.)

Vodnú ( malé vodné elektrárne
2890 (2890 hl.)

Biomasy (peletky, štiepky, brikety)
2705 (2705 hl.)

Geotermálnu
2679 (2679 hl.)

Veternú
3272 (3272 hl.)

Atómovú
2427 (2427 hl.)

V podstate ma to netrápi
1956 (1956 hl.)

Celkom hlasovalo: 20366


  Top články
Instagram súťaž Daj odpadu druhú šancu!

34 x    (11.09.2018)

Operačný program Kvalita životného prostredia oznamuje

19 x    (16.09.2018)

Nápad 16-ročného tínedžera už funguje: Čistička oceánov od plastov cez víkend vyplávala

16 x    (19.09.2018)Designed by Salonky with phprs