Hlavné menu

  Vydané články
<<  Február  >>
PoUtStŠtPiSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

  Prihlásenie
Meno (prezývka)


Heslo


Upraviť účet

Ak si želáte, aby Vám bol zasielaný informačný e-mail o novinkách na stránkach zaregistrujte sa.

  Návštevnosť
Celkom

588306

Február

48674

Dnes

221


Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/search.php on line 214

Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/search.php on line 288

Počet zobrazených článkov: 15 (z celkom 208 nájdených)

|0-15|15-30|30-45|45-60|60-75|75-90|90-105|105-120|120-135|135-150|150-165|165-180|180-195|195-208|

Voda

Zimné protipovodňové impresie


Na jeseň minulého roku boli pochybnosti, či je dobré v zimnom období realizovať protipovodňové opatrenia. Našťastie zima bola ústretová. Preto starostovia na štvrtkovej Zemplínskej regionálnej vodnej konferencii v Choňkovciach (okres Sobrance), mohli konštatovať, že práce na projektoch sú zrealizované na viac ako 60%. Pred a po konferencii som navštívil projekty v obciach Uličské Krivé, Zboj, Topoľa, Stakčinská Roztoka, Vyšné Nemecké, Choňkovce, Beňatina, Inovce a Ruský Hrabovec a cítil som sa ako v rozprávke. Napadlo veľa snehu a jednotlivé objekty, aj keď pokryté snehom, vynikli v zimnej nádhere.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
21.01.2012
Zobrazené:
843 x
Čítaj


Voda

Urodilo sa v rámci vládneho programu prevencie pred povodňami


Odporúčam k videniu ľuďom, ktorí zapochybovali o Programe revitalizácie krajiny. Nemožno vyhovieť každej obci, starostovi a zapáčiť sa pri tom aj novinárom. Nemožno zabrániť  tomu, aby si poniektorí vzali, čo im nepatrí - veď sme na Slovensku. Kde sa desaťročia rozkrádalo, udávalo, ohováralo a závidelo. Poznal som to vo vlastnej rodine na svokrovcoch. Stávali ráno už tretej - štvrtej, nesedeli do noci pri televízore, nepoznali sobotu, nedeľu či sviatok. Mali logicky preto viac ako iní a neukradli si pritom ani šróbik  z toho " socialistického majetku " a chodili k ním vďaka závistlivcom a udavačom príslušníci VB - dnes Polícia. Boli podozriví pretože, boli slušní a pracovití. Aj dnes sú podozriví tí čo pracujú napriek tejto " chorej " spoločnosti- viď Protipovodňové zábrany. Prajem Vám radosti a šťastia plný Nový rok 2012 slušní ľudia.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
28.12.2011
Zobrazené:
1253 x
Čítaj


Voda

Úspešná revitalizácia Kysuckých lesov v Oščadnici


Lykožrútova kalamita postihla aj Kysucké lesy. Obnažené kopce popretkávané približovacími linkami, zvážnicami a lesnými cestami intenzívne pracujú na vysušovaní holín aj s nebezpečným rizikom vzniku povodní. Najrizikovejšia v celom regióne je obec Oščadnica tiahnuca údolím riečky pomenovanej po obci, do ktorej sa zlievajú vody zo zberného územia celého katastra o ploche takmer 6.000 ha. Preto je logické, že aj v katastri obce sa revitalizuje poškodená krajina, aby sa zmiernili riziká vzniku extrémnych povodní. Zhotoviteľ projektu použil viacero originálnych riešení, ktoré môžu byť inšpiratívne aj pre iné obce. Pozývam na krátku prechádzku do zamrznutej krajiny Kysúc. 
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
19.12.2011
Zobrazené:
1613 x
Čítaj


Voda

Účinná prevencia pred povodňami i suchom


Po historických minuloročných povodniach tu máme historické sucho. Snáď sme na konci oboch extrémov. K ich eliminácii prispieva aj Vládny program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí a krajiny, ktorý v tomto roku spustil rozsiahlu revitalizáciu poškodených častí krajiny.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
12.12.2011
Zobrazené:
1347 x
Čítaj


Voda

Slovenský projekt prevencie pred povodňami dnes ocenia v Rakúsku


Výkonný manažér Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR Michal Kravčík si v piatok 25. novembra 2011 v Rakúskom Welse preberie jedno z ocenení Energy Globe Award za projekt: „Košický občiansky protokol pre vodu, vegetáciu a klimatickú zmenu“, ktorý sa stal základom vládneho programu prevencie pred povodňami, suchom a zmenou klímy.

Michal, gratulujeme !!!
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
28.11.2011
Zobrazené:
857 x
Čítaj


Voda

Open Air Gallery revitalizácie krajiny


Po roku 1948 sa na Slovensku veľa veci v starostlivosti o krajinu zmenilo. Štát zbavil ľudí zodpovednosti za stav krajiny, čo otvorilo brány pre častejšie, extrémnejšie lokálne záplavy. Pred 40-timi rokmi muselo pršať aspoň týždeň, aby boli záplavy, pred 20-timi rokmi povodne vznikali už po troch dňoch a teraz už po troch hodinách intenzívneho dažďa. Preto je povinnosťou štátu prinavrátiť tú zodpovednosť ľuďom v komunitách, ktorú im štát zobral.  Dá sa to len tak, že štát motivuje obce zvýšiť starostlivosť o krajinu, aby ľudia priamo v komunitách navrhovali, realizovali i prevádzkovali riešenia na svoju ochranu. Preto  vznikol Vládny program revitalizácie krajiny, ktorého cieľom je posilniť zodpovednosť obci za ochranu pred povodňami. Program naštartoval revitalizáciu poškodených častí krajiny v 190-tich obciach a úspešne. V Hlohovci vznikol projekt pre inšpiráciu, ako na to. Vstúpte do Open Air Gallery na Šumperskom jarku v Hlohovci.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
10.10.2011
Zobrazené:
1254 x
Čítaj


Voda

Podrezané žily vysušeného Slovenska


Slovensko vyschnuté na kosť. Máte dojem, že kvapku vody by ste nevyžmýkali z krajiny. Pamätám sa na vášnivé diskusie pred 20-timi rokmi, ktoré vyústili do záveru, že odvodňovacie systémy sú nefunkčné.  Tak som bol zvedavý, či v suchom období po 20-tich rokoch tečie voda v nich. Na ceste pred Breznom na Horehroní som zahliadol vo vyschnutej poľnohospodárskej krajine drenážne skruže. A čuduj sa svete voda tečie v nich aj v historický najsuchšom období. Tak to bolo včera. Voda z jednej drenážnej rúry vytekala a do druhej vtekala. Aby som presvedčil aj neveriacich Tomášov, spravil som kratučké video.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
04.10.2011
Zobrazené:
1121 x
Čítaj


Voda

Prečo je september taký suchý a teplý


Popraskaná zem, vyschnuté pramene, potoky a nebývalé teplé počasie v septembri. September je najsuchším mesiacom od roku 1901. Pre mnohých odborníkov je to prekvapením. Minimálne 10 rokov je však známe, že 20. storočí došlo k časovej i priestorovej zmene rozdelenia zrážok. Priestorová zmena rozdelenia zrážok znamená, že v horách prší viac a v nížinách prší menej ako v minulosti. Časová zmena rozdelenia zrážok zas znamená, že na jar a jeseň zrážky poklesli a v lete naopak. Vzrástli. Na toto pochopenie nestačí štatistické spracovanie dát, ale je potrebné spracovať trendové analýzy zmien mesačných zrážok. Preto je prekvapením, že pre odborníkov je to prekvapenie.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
03.10.2011
Zobrazené:
1442 x
Čítaj


Voda

Rieka Dunaj vysychá


Koncom augusta uviazla na plytčine Dunaja pod Čuňovom ukrajinská loď. Envirorezort vtedy tvrdil, že je potrebné odstrániť štrkové nánosy. V sobotu priniesli agentúry ďalšiu správu o zhoršujúcich podmienkach plavebnej dráhy na Dunaji. Na Rumunsko-bulharskom  pomedzí uviazli pre nízky stav hladiny Dunaja stovky lodí. Rieka Dunaj zrejme má problémy a vážne.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
19.09.2011
Zobrazené:
834 x
Čítaj


Voda

Národný park Vysoké Tatry krváca. Volá SOS!


Médiami sporadický preletí správa o pokračovaní tatranských „bitiek" medzi ochranármi a lesníkmi, kto je lepší, dokonalejší a vytrvalejší v ochrane prírody. Takto to trvá od smutne známej veternej kalamity z 19. novembra 2004. 7 rokov je dosť dlhá doba, aby sme pochopili, že namiesto hádok a bitiek je už načase konať. Že je to veľmi zlé s našou prírodou v Tatrách, odhalili prívaly dažďa i zatopené ulice Tatranskej Lomnice. Keď sa Slovensko škvarilo v neznesiteľných horúčavách, Tatranskú Lomnicu postihli prívalové dažde a opäť potvrdili náš koloniálny vzťah k tomu, z čoho sme živí. Pozývam Vás na prechádzku Oliverovým vodným lesom pochopiť úpadok našej zodpovednosti.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
04.09.2011
Zobrazené:
1176 x
Čítaj


Voda

Na protipovodňovom experimente porovnávali neporovnateľné


Experimentálne testovanie protipovodňových opatrení v Ťahanovciach nie je možné považovať za nezávislý výskum. Prečo? Výskumníci na Ťahanovciach porovnávali neporovnateľné. Výskumníci sa rozhodli testovať a navzájom porovnávať na lesných cestách dve opatrenia, ktoré navzájom nesúvisia. Revitalizáciu a teda rozrušenie zhutnenej lesnej cesty, aby dažďová voda po nej nestekala, porovnávali s budovaním hrádzok, ktoré sú súčasťou odporúčaných revitalizačných opatrení Vládneho programu pre nezhutnené erózne ryhy, či hlboko zarezané periodický vysýchajúce vodné toky lokálneho významu. Televízia TA3 dokonca uviedla komentár realizátora experimentu, či zodpovedným postačuje takáto efektivita, ktorá dosahuje 30%-nú účinnosť hrádzok. Tu je spomínaný TV šot.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
21.08.2011
Zobrazené:
764 x
Čítaj


Voda

Ako sa chránia pred povodňami na streche Európy v obci Kyjov


Chotár obce Kyjov sa rozprestriera úplne na streche Europy, odkiaľ stekajú pramienky drobných potôčikov do rieky Poprad a vlievajú sa na svojej púti do Baltského mora. Keď prší, tieto potôčiky sa stávajú besniacimi potokami, ktoré splavujú všetko, čo im leží v ceste nepripevnené. Hlina, listie, kamene, konáre z ťažby dreva plavajúce v povodňovej vlne sú najlepším materiálom na upchávanie priepustov, mostov i vytváranie bobrích hrádzi, ktoré sú základom bleskových povodní. Obec sa rozhodla s tým vysporiadať vybudovaním masívných drevených hrádzi priamo v pramenných oblastiach Čergovského pohoria, aby sa splavovaná hlina, listie, kamene i konáre z lesných ciest zbierala vo vybudovanom systéme drevených hrádzi a tým predyšli vzniku bleskových povodní v obci, ktorá sa náchádza v malebnom údoli tesne pod Minčolom, najvyšším vrcholom Čergovského pohoria. Doteraz bolo vybudovaných 64 hrádzi s vodozdržným objemom cca 8.000 m3. Plán je vybudovať viac ako 30.000 m3 do konca októbra. V teréne momentálne pracuje denne 16 ľudí, z ktorých je 10 Rómov. Tu je pozvánka na časť z vybudovaného systému hrádzi.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
14.08.2011
Zobrazené:
1153 x
Čítaj


Voda

Protipovodňové impresie pri obnove strechy Európy v Orlove


Na Slovensku sa momentálne realizuje 190 projektov protipovodňovej prevencie. Investormi projektov sú obce, ktoré na svojich katastroch realizujú množstvo drobných vodozádržných prvkov, ktoré majú jednorázovo zadržať viac ako 6 mil. m3 dažďovej vody v ekosystémoch lesnej i poľnohospodárskej krajiny. Pri realizácii projektov našlo prácu viac ako 3.000 ľudí, ktoré revitalizujú poškodenú krajinu a tým pomáhajú ochraňovať svoje komunity pred povodňami. Starostovia i zhotovitelia projektov na regionálnych stretnutiach minulý týždeň prezentovali svoje skúsenosti z realizovaných projektov i ako robiť revitalizáciu krajiny lepšie, účelnejšie a efektívnejšie.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
14.08.2011
Zobrazené:
921 x
Čítaj


Voda

Námety pre inšpiráciu protipovodňovej prevencie z Kysúc


Voda v potočiku v obci Dunajov na Kysuciach, ktorý v čase sucha sotva siaha po členky, sa v posledných rokoch rozbesnel päť krát a zaplavil obec bahnom. Realizované protipovodňové opatreni, pri najbližších prívalových dažďoch na 100% ochrania obec pred povodňou, tvrdí starostka. Ak je to tak, potom vzniká úplne nový paradox, ktorý môže vyvolať ilúziu, že protipovodňové opatrenia nebolo treba robiť, lebo povodeň nenastala. Čas ukáže do akej miery má starostka pravdu. Isté však je už dnes, že zrealizované opatrenia spomalia odtok dažďovej vody a zastavia prítok bahna do obce. V projekte sú zrealizované viacere opatrenia, ktoré môžu byť inšpiratívne aj pre ďalšie obce (garniže, kalové jamy, kamenné násypy v potoku i jamy okolo ciest). Pozývam na krátku exkurziu po jednotlivých objektoch.
Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
20.07.2011
Zobrazené:
1691 x
Čítaj


Voda

VODNÉ ELEKTRÁRNE


Voda Autor:
Pavel Petráš
Vydané:
12.02.2011
Zobrazené:
2101 x
Čítaj


|0-15|15-30|30-45|45-60|60-75|75-90|90-105|105-120|120-135|135-150|150-165|165-180|180-195|195-208|

Združenie ochranárov severovýchodného Slovenska - PČOLA, Levočská 38
064 01 Stará Ľubovňa, Kontaktná osoba: Pavel Petráš mobil: 0910 598858

альфа банк голд максимум

  Novinky
Ukončujeme svoju činnosť
Naša organizácia ukončuje svoju činno po vyše 25 rokoch ( 30.6.1994 ) bez personálneho pokračovateľa ku dňu 31.13.2019. Ďakujeme všetkým svojím členom a priaznivcov. Pavel Petráš
(31.12.2019)


  Foto dňa
kf

  Anketa
Uprednostňujete skôr energiu ?

Slnečnú ( výroba TÚV, kúrenie, výroba elektriny)
4627 (4627 hl.)

Vodnú ( malé vodné elektrárne
3019 (3019 hl.)

Biomasy (peletky, štiepky, brikety)
2831 (2831 hl.)

Geotermálnu
2896 (2896 hl.)

Veternú
3390 (3390 hl.)

Atómovú
2562 (2562 hl.)

V podstate ma to netrápi
2087 (2087 hl.)

Celkom hlasovalo: 21412


  Top články

Neexistují vhodná data!Designed by Salonky with phprs