Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/rservice.php on line 139
PČOLA

Cigaretové ohorky či iné na prvý pohľad nerecyklovateľné veci možno zúžitkovať skutočne efektívne…

Autor: Pavel Petráš <info(at)zdruzeniepcola.org>, Téma: OZNAMY, Vydané dňa: 26.06.2020

Firma s názvom Terracycle, ktorá sídli v New Jersey, už viac než desať robí skvelú vec – rozhodla sa špecifikovať na recykláciu veci, ktoré sa na prvý pohľad recyklovať nedajú, ako napríklad plastové obaly, cigaretové ohorky, či použité plienky. Spoločnosť spolupracuje s mestami, firmami i spotrebiteľmi po celom svete, aby zhromaždila použité veci, ktoré neskôr nemenia na niečo úplne nové a užitočné. 

Spomínané veci preto netreba odhadzovať do bežného odpadkového koša, odkiaľ končia odpadky na bežných skládkach, ale do špeciálnych, označených nádob, ktoré Terracycle distribuuje po svete. Po naplnení sa tieto nádoby plné a vrátené spoločnosti, môžu sa napríklad z cigaretových ohorkov, konkrétne z filtrov, ktoré sú vyrobené z acetát celulózy, vyrobiť napríklad lavičky alebo prepravné palety.

Aj keď je proces takejto recyklácie drahý, spoločnosť dostáva nemalé peniaze aj od výrobcov cigariet, takže mestá a bežných spotrebiteľov nestojí takéto recyklovanie ani cent. Od svojho spustenia v roku 2012 bolo z viac než 12-tisíc miest z celého sveta zozbieraných viac ako 90 miliónov cigaretových ohorkov.