Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/rservice.php on line 139
PČOLA

Výrobou domácich papierových brikiet šetríte peniaze i prírodu!

Autor: Pavel Petráš <info(at)zdruzeniepcola.org>, Téma: Biomasa, Zdroj: IGOR CAGÁŇ, Vydané dňa: 23.12.2014Alternatívne tuhé palivo vašich kachiel a krbov: Papierové brikety.
Blíži sa čas letných prázdnin a dovoleniek. S letom prichádza i čas užívania si bezstarostných chvíľ pohody, ktoré so sebou toto priaznivé a slnečné ročné obdobie prináša. Zatiaľ čo hlavne pre dnešných mladých je leto symbolom slobody a zážitkov súčasného okamžiku, pre našich slovanských predkov patriacich k bielej indoeurópskej rodine národov, znamenalo leto vždy „predzimie“ . Naši bieli indoeurópski predkovia si vážili letnú blahosklonnosť prírody o to viac, že poznali úskalia krutých zím – tých zím, ktoré dokázali prežiť iba vďaka svojej usilovnej práci a príprave v lete.

Vytváranie zásob je doménou múdrych

Potreba vytvárania zásob v našich zemepisných šírkach donútila našich predkov premýšľať a myslieť na budúcnosť, zatiaľ čo napríklad klimatické podmienky zemepisných šírok afrického kontinentu myslenie a predvídanie svojho obyvateľstva nikdy nepodnecovalo až do takej miery.

Stojíme tu teda dnes, nenadarmo vyrastavší na mohylách našich otcov – dnes sme tu iba vďaka prezieravosti a životnej stratégii našich predkov, a ak chceme byť úspešní aspoň tak ako oni, musíme kráčať v takých ich stopách, ktoré im zabezpečili budúcnosť.

Vykurovanie tuhým palivom sa stane trendom budúcnosti

Jednou zo stratégií zabezpečenia si blízkej budúcnosti je vytváranie si zásob paliva na nadchádzajúcu zimu. Tento článok je teda venovaný prevažne ľuďom, ktorí vykurujú svoje obydlie niektorým z tuhých palív. Verím, že takto samostatných domácností však bude do budúcnosti pribúdať čoraz viac vďaka rastúcim cenám zemného plynu sťa neobnoviteľného zdroja energie. Dokonca sa javí ako pravdepodobné, že v blízkej dobe zažijeme po sovietskom fenoméne masovej plynofikácie fenomén masovej „kachlizácie“ a „krbizácie“ rodinných domov, azda i menších bytových jednotiek. Dôvody budú jednoduché: drevo a uhlie sú a budú stále lacnejšie ako plyn a zároveň drevo je ako palivo pri dobrom plánovaní opätovnej výsadby lesnatých porastov trvalo obnoviteľným a ekologickým zdrojom energie. Výhrevný potenciál dreva však máme vo veľkom množstve prítomný v domácnosti aj vo forme použitého papiera. Len si spomeňte na vašu prepchatú schránku reklamnými letákmi... Takýto odpadový papier sa dnes už neoplatí zbierať a odovzdávať do zberu ako kedysi. Môžeme ho síce ekologicky recyklovať v kontejneroch pred domom, ale bez vlastného úžitku.

Alternatívnym zdrojom energie sú papierové domácky lisované brikety

Tu prichádza na scénu lis domácich papierových brikiet, ktorý vám vedno s vodou a slnečnou energiou pomôže šetriť prírodu i vlastné peniaze a navyše s ním môžete kráčať po stopách vašich predkov!

Podstatou celej myšlienky je spojiť kúsky papiera v celistvú tehličku papierovej, výkresovej alebo kartónovej hmoty. Lepivý „valenčný“ efekt možno docieliť niekoľkohodinovým namočením natrhaných kúskov papiera zmiešaného hoc i s kartónom do vody. Následným prešovaním a sušením na slnku zbavíme hmotu atómov kyslíku sťa urýchľovačov horenia, ktoré prebývajú v oblinách zhúžvaného papiera alebo v štruktúre nami vlhčených trhancov. Získame tým doslova usadeninovú vrstvenú papierovú briketu, ktorej výhrevnosť je porovnateľná s výhrevnosťou uhoľnej brikety rovnakých rozmerov.

Rady pre nadšencov

Domácku výrobu lisu na papierové brikety zvládne každý zručnejší majster, ak pozná, akému účelu má lis slúžiť. Pre tých pohodlnejších si odporúčam malý šikovný list na papierové brikety objednať z internetu, stačí zadať do internetového vyhľadávača heslo „lis na papierové brikety“. Cena „jednotehličkového“ lisu sa pohybuje okolo dvadsiatich eúr.

Domácky lisované papierové brikety nezabudnite nechať riadne vysušiť na slnku! Sušenie môže trvať aj týždeň-dva. Vhodným miestom je strecha šopy či garáže, myslite však na dážď, ktorý vám môže vašu prácu šmahom ruky znehodnotiť. Celkom neusušené, v jadre vlhké brikety možno použiť ako tlejúci katalyzátor, ktorý zlepší horenie vo vašich kachliach či krboch.

Na výrobu môžete použiť i dobre zvlhčený kartón, ktorý odporúčam predmáčať (roztiahnite si ho na dvore a oblejte dvoma vedrami vody).

Ak sa výrobe papierových brikiet budete venovať sami, vedzte, že výroba ôsmich brikiet vám zaberie zhruba 2 hodiny času. Ak denne vyrobíte v priemere len 4 brikety, za dva mesiace výroby máte na zimu pripravených až 240 papierových brikiet, ktoré sa výhrevnosťou vyrovnajú 240 uhoľným briketám porovnateľného objemu. Ak do výroby zapojíte aj rodinu, tento počet môžete do zimy aj niekoľkonásobne prevýšiť!

Na výrobu jednej papierovej brikety o rozmeroch 22 x 8 x 6 cm spotrebuje pomerne veľké množstvo papieru, nakoniec však uvidíte, že papieru budete mať vždy viac, než chuti do trhania... S troškou sebazaprenia však zmysluplne využijete váš domáci papierový odpad, vyšľachtíte svojho ducha a zľahka si vylepšíte váš rozpočet prevádzkových nákladov na zimu.

Postup výroby:

1. krok: Zhromaždite odpadový papier a kartón

2. krok: Papier s kartónom natrhajte na stredne malé kúsky a namočte ho vo vedre do vody

Do väčšieho vedra si nachystajte vodu, ktorou budete zvlhčovať natrhaný papier.

Do väčšieho vedra si nachystajte vodu, ktorou budete zvlhčovať natrhaný papier.

a

Ak do zmesi primiešavate aj kartón, pomôžte si pri jeho zvlhčovaní tak, že ho roztiahnete na dvore a oblejte dvoma kýbľami vody. Kartón nechajte následne voľne navlhnúť.

3. krok: Papier s kartónom nechajte navlhnúť

Na kartón si pripravte zvláštne predmáčacie vedro, do ktorého napcháte väčšie kusy už raz predmočeného kartóna.

Na kartón si pripravte zvláštne predmáčacie vedro, do ktorého napcháte väčšie kusy už raz predmočeného kartóna.

4. krok: Premiešajte zmes

Zmes nezabudnite dobre premiešavať, aby sa kartón spojil s papierom.

Zmes nezabudnite dobre premiešavať, aby sa kartón spojil s papierom.

5. krok: Naplňte zmesou lis a vylisujte briketu

Zmesou naplnený lis objednaný cez internet.

Zmesou naplnený lis objednaný cez internet.

Zaistený ručný lis na papierové brikety pripravený k použitiu.

Zaistený ručný lis na papierové brikety pripravený k použitiu.

6. krok: Opatrne vyberte briketu z lisu

Briketa sa z lisu vyberá pomocou formy.

Briketa sa z lisu vyberá pomocou formy.

Správne vylisovaná briketa z vhodne zamiešanej zmesi by mala byť po vybratí z formy kompaktná a nemala by sa rozpadávať.

Správne vylisovaná briketa z vhodne zamiešanej zmesi by mala byť po vybratí z formy kompaktná a nemala by sa rozpadávať.

7. krok: Briketu nechajte uschnúť na slnku aspoň týždeň

Brikety sa efektívne sušia na rozpálenej streche, kde im necloní žiaden tieň.

Brikety sa efektívne sušia na rozpálenej streche, kde im necloní žiaden tieň.